www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność po przebytym wypadku- pytanie (2733 - wyświetleń)
- Autor mimadre Dodany 2011-10-24 18:15
Witam serdecznie!

Chciałabym uzyskać informację, w jaki sposób mogę moją niepełnosprawność usankcjonować prawnie.

Przebyłam wypadek w wyniku którego poważnie złamałam rękę- wszystko skończyło się dobrze, aczkolwiek w ostateczości usunięto mi kawałek kości, wobec tego moje przedramię opiera się na tylko jednej kości(druga swobodnie "lata" w środku, mając oparcie tylko w nadgarstku), co powoduje przeciążenie, częste moce bóle, które ograniczają sprawność(ból czasem nie pozwala wykonać prostego ruchu ręką), kłopoty z samodzielym przenoszeniem ciężarów(wręcz mi tego zabroniono) i wiele utrudnień tego typu w życiu codziennym.

W jaki sposób przyznaje się grupę inwalidzką? Gdzie mogę się zgłosić(jaka instytucja, czy to musi być w miejscu zamieszkania, czy powinno być w miejscu, w którym studiuję), jakie papiery muszę zgromadzić(domyślam się, że wszystkie zdjęcia rtg, ale co jeszcze?)?

Bardzo proszę o odpowiedź, z góry bardzo dziękuję!
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-10-25 11:20
W Polsce mamy 2 systemy orzecznicze: do celów rentowych (ZUS) i do Celów pozarentowych (Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W chwili obecnej nie orzeka się już grup inwalidzkich a niezdolność do pracy - to w orzecznictwie ZUS. W powiatowych zespołach orzeka się o lekkim, umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności. O wiele łatwiej uzyskać orzeczenie z powiatowego zespołu, gdyż ZUS może uznać, że dane schorzenie nie utrudnia wykonywania pracy w takim stopniu aby zaliczyć daną osobę do osób niezdolnych do pracy. Nie ma katalogu schorzeń i odpowiadającym im stopniom niepełnosprawności. Decyzję o tym do jakiego stopnia zaliczyć daną osobą za każdym razem decyduje komisja na podstawie zgromadzonej dokumentacji lekarskiej i przeprowadzonego wywiadu. Wniosek o przeprowadzenie komisji można złożyć w Zespole właściwym dla miejsca zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć wszelką dokumentację, która pozwoli na dokładne ustalenie stanu zdrowia. 
Nadrzędny - Autor mimadre Dodany 2011-10-25 18:13
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

Mam pytanie w związku z powiatowymi zespołami- gdzie się składa taki komplet dokumentów(tzn. w jakiejś przychodni?), wzór wniosku można gdzieś pobrać? Czy muszę złożyć oryginalne zdjęcia rtg? Takie rzeczy często się przydają- co zrobić, żeby ich nie stracić?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2011-10-26 10:15
Dokumenty potrzebne do przeprowadzenia komisji składa się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w mieście powiatowym odpowiednim dla Pani miejsca zamieszkania. To czy wnioski dostępne są w internecie zależy od danego powiatu i trzeba się dowiadywać bezpośrednio. Do wniosku dołącza Pani kserokopie dokumentów, natomiast oryginały należy mieć ze sobą podczas komisji i dac do wglądu na życzenie komisji.
Nadrzędny Autor bober Dodany 2011-10-26 19:06
Nikt nie ogląda RTG - ani kliszy, ani płytki, składa się tylko kopię opisu.
Nooo C.I. odpowiada na naprawdę truuuudne i zawiłe pytania.
:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Niepełnosprawność po przebytym wypadku- pytanie (2733 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill