www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (Strona 2) (52164 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2011-02-27 19:08
spoko nie będą cie wzywać skoro masz na stałe
Nadrzędny - Autor henmac Dodany 2011-10-31 15:26
witam mój problem może jest trochę zbliżony,ale jednak różni się trochę.czytając wasze wypowiedzi piszecie że ,aby ubiegać się o rente rodzinną będe musiał stanąć przed komisją zus.Może od początku... sprawa dotyczy mojego brata. w wieku juz dojrzałym-30 pare lat mój brat został bez środków  dożycia .Zacząłem starac sie o rente socjalną ,udowodniłem upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym przed 18-tym rokiem życia.stanął przed komisją lekarską ZUS. orzecznik Zus stwierdził trwałą niezdolność do pracy i na tej podstawie otrzymał rente socjalną. dowiedziłem sie że mogłby starac się o rente rodzinną.pytanie nr.1 czy będzie stawał przed komisją zus  nr.2 czy mają prawo zabrać już przyznaną rente socjalną           
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2011-11-01 11:13
Nie ma prawnego problemu z łączeniem renty socjalnej i rodzinnej - jeśli w chwili śmierci rodzica brat miał ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał  warunki potrzebne do uzyskania tych świadczeń.
O rentę rodzinną  należy wystąpić do ZUS, czyli złożyć odpowiedni wniosek i inne dokumenty (np. wyniki aktualnych badań lekarskich, psychologicznych) i czekać na wezwanie do lekarza orzecznika ZUS. Zawiadomienie o terminie badania przyjdzie pocztą.
Niekiedy orzecznik ZUS może przyznać prawo do renty rodzinnej bez badania, tylko na podstawie dokumentacji, ale to zdarza się rzadko.
Bywa też tak, że orzecznik nie stwierdzi całkowitej niezdolności do pracy - to oznacza nie tylko odmowę renty rodzinnej, ale też zapowiedź utraty renty socjalnej. ZUS po takim sygnale będzie weryfikował prawo do renty socjalnej - skoro badany odzyskał  zdolność do pracy. Wcześniej jest opisana taka sytuacja.
Ale w przypadku Twojego brata - upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym - to raczej jest niemożliwe. Chyba, że orzecznik ZUS zleci nowe badanie psychologiczne i brat uzyska wyższą kwalifikację - upośledzenie w stopniu lekkim. Dlatego warto jest dołączyć do wniosku aktualne badanie psychologiczne potwierdzające umiarkowany stopień upośledzenia.
Renta rodzinna wypłacana jest od dnia złożenia wniosku, czyli warto się pospieszyć.
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-10-31 19:21
1)henmac nie znam się dokładnie na tym, ale nie sądzę by 2 renty można było pobierać.
2)Co do przyznania renty rodzinnej z ZUS to oni mają w tych przepisach mocno zagmatwane. Ich spytaj powinni dać odpowiedź przynajmniej mniej więcej.
3)Zaś co do stawania na komisję to również oni decydują.

Nie potrafię lepiej wytłumaczyć i to moja wada.
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-10-31 19:54

>>nie sądzę by 2 renty można było pobierać.


oczywiscie ze mozna pobierac 2 renty - socjalna i rodzinna
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-10-31 20:21 Zmieniony 2011-10-31 20:24
Może wkleję tu link który nadal jest aktualny ... proszę przeczytać pierwsze zadania :

http://www.pzn.org.pl/porady/46-swiadczenia-emerytalno-rentowe/366-renta-rodzinna.html

i drugi

http://www.idn.org.pl/sonnszz/renty_socjalne.htm

tylko kto komu przeczy? Dlatego napisałam że są to sprawy zawiłe.
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-10-31 20:23
tu jest mowa o rencie socjalnej a nie z tyt. niezdolnosci do pracy
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-10-31 20:25 Zmieniony 2011-10-31 20:27
masz dwa linki. Przeczytaj.

dziś już znikam i tak tego nie zrozumiem :-)
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2011-10-31 20:30
ja pobieram rente socjalna i rodzinna czyli jednak mozna, pobieram je od 9 lat
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2011-10-31 20:35
Ok spokojnie nie jestem zadziorna. Cieszy mnie że można bo niejednej osobie lżej żyć. :-)
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2011-11-01 17:01 Zmieniony 2011-11-01 17:04
Oczywiscie,ze mozna laczyc rente socjalna z renta rodzinna,tez taka pobieram.Tylko laczna suma swiadczenia nie moze przekroczyc 200% kwoty najnizszej gwarantowanej renty z tytulu calk. niezd. do pracy - cos okolo 1450 brutto.
Nadrzędny - Autor Joaśka Dodany 2011-11-26 16:08
Witam, zgodnie z przytoczonym linkiem o pobieraniu renty i innego świadczenia wynika, że jest pobierane bezprawnie. Mogą być problemy prawne jak ktoś się tego dopatrzy, chyba że nie przekraczają oba razem te świadczenia limitów czyli :200% kwoty najniższej gwarantowanej renty z tytułu calk. niezd. do pracy - coś około 1450 brutto. 
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2011-11-26 18:49
Oczywiscie,ze nikt sie niczego nie dopatrzy bo ZUS nie wyplaca wiecej niz 200% kwoty,czyli wlasnie ok 1450 brutto
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna (Strona 2) (52164 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill