www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta (2462 - wyświetleń)
- Autor Agnieszka_ Dodany 2012-01-09 19:08
Witam

Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na stałe przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności z 2002 r., a niepełnosprawność datuje się od dzieciństwa. Na tej podstawie pobieram rentę socjalną i jest to jedyne moje źródło utrzymania.
3 miesiące temu zmarł mój Ojciec i chciałabym wystąpić o rentę rodzinną po Nim, jednak obawiam się, że w przypadku negatywnej dla mnie decyzji Orzecznika ZUS-u, nie tylko nie otrzymam renty rodzinnej ale stracę także rentę socjalną. Czy moje obawy są słuszne? Czy orzeczenie Orzecznika ZUS zastąpi orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności?

Bardzo proszę o pomoc,
Agnieszka
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-01-09 19:58
Uwaga - nie jestem specjalistą. Udzielam tylko "orientacyjnej" odpowiedzi, na podstawie swojej wiedzy, na wypadek gdyby specjalista z CI się tutaj za szybko nie pojawił.

> Czy orzeczenie Orzecznika ZUS zastąpi orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności?


Nie. To dwa różne dokumenty, do różnych celów, stwierdzające dwie zupełnie różne rzeczy (w przypadku orzeczenia ZUS - stopień zdolności do pracy. w przypadku orzeczenia ZON - stan zdrowia). Jest jak najbardziej możliwe, że osoba z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zostałaby uznana za zdolną do pracy (bo np. ma wykształcenie predysponujące do wykonywania zawodu, w którym jej niepełnosprawność nie ma znaczenia). A zatem uznanie za osobę zdolną do pracy nie oznacza, że Twoje orzeczenie zostanie zweryfikowane.

> obawiam się, że w przypadku negatywnej dla mnie decyzji Orzecznika ZUS-u, nie tylko nie otrzymam renty rodzinnej ale stracę także rentę socjalną.


Jak pisałam powyżej - nie jestem specjalistą i mogę się mylić, jednak mam wrażenie, że z taką możliwością należy się liczyć (że, jeśli orzecznik ZUS uznałby, że nie jesteś niezdolna do pracy przy postępowaniu o rentę rodzinną, ZUS mógłby zadecydować o zweryfikowaniu renty socjalnej).
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-01-09 20:54
A może warto tylko spytać w informacji ZUS jak się to ma do siebie.
Też nie jestem w  tej dziedzinie specjalistyce ale jest coś takiego jak ON od dzieciństwa i renta po rodzicach. Tylko ich przepisy takie zawiłe :-(
Nadrzędny Autor Romek. Dodany 2012-01-10 16:20
Tez mialem taki dylemat poltora roku temu,wiec napisze Ci jak mnie informowano.Mialem umiarkowany stopien na stale z Pow. Centrum z 99 roku i na podstawie tego socjalna na stale.I jak zmarl mi ojciec to chcialem sie starac o rodzinna i w zusie powiedziano mi ze bede musial stanac na badanie u ich orzecznika.I tu bylo cale ryzyko bo jesli bym dostal czesciowa niezdolnosc do pracy to nie dosc ze nie dostalbym rodzinnej,ale i stracil socjalna,gdyz zus bierze pod uwage ostatnie orzeczenie.Tamto z 99 roku oczywiscie sluzyc moze dalej,ale do celow pozarentowych.Ale najlepiej zapytaj w informacji.Mnie tak powiedziano i chyba sie z miesiac gryzlem czy skladac wniosek o te rodzinna czy nie,na szczescie wszystko przebieglo po mojej mysli.Czyli jak w pytaniu - orzeczenie z Pow.Zespolu dla zusu straci waznosc,wazne bedzie wydane to przez lekarza orzecznika

Pozdrawiam,powodzenia
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-01-10 17:43
Romku przepraszam nie doczytałam się że Agnieszka ma grupę tylko z PFRON a nie z ZUS.

Tak masz rację. Też bym się w tym przypadku bała.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta (2462 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill