www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Refundacja leków w chorobach przewlekłych (4338 - wyświetleń)
- Autor bshbc Dodany 2012-01-16 22:06
Witam,

Nie jestem pewien czy moje pytania adresuję na właściwe forum dlatego z góry przepraszam jeśli się pomyliłem. Pytania dotyczą głośnej ostatnio kwestii refundacji leków:

Chory od kilkunastu lat leczy się u neurologa na SM. Jak to często bywa w przypadku tej choroby pojawiła się dodatkowo depresja reaktywna. Z uwagi na to drugie schorzenie pacjent od dobrych kilku lat zażywa leki zawierające sertralinę przepisywane przez neurologa leczącego SM. Na nowej liście leków refundowanych preparaty te przysługują z odpłatnością 30% ale zakres wskazań objętych wspomnianą refundacją jest podany jako "Choroby psychiczne lub upośledzenia umysłowe".

I tutaj moje pytania: Czy depresja mieści się w podanym wskazaniu do zniżki? Czy neurolog w myśl nowych przepisów refundacyjnych będzie mógł w powyższym przypadku zapisywać sertralinę z odpłatnością 30% czy też może to zrobić jedynie lekarz psychiatra?

Z góry dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz przepraszam jeśli nie trafiłem w tematykę tego forum.

Paweł
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2012-01-16 23:02
W/g mnie na twoje pytanie odpowie tylko lekarz neurolog. Przykro mi ale listy są już i wątpię by coś się zmieniło poza pieczątkami :-(

Oto lista : http://d.polskatimes.pl/k/r/5/4e/0a/4efee77c4a685_z.xls
Nadrzędny - Autor bshbc Dodany 2012-01-17 09:42
Tak masz rację że to neurolog powinien odpowiedzieć na moje pytanie dotyczące prawa do zniżki na ten antydepresant. Niestety sprawa się komplikuje kiedy ewidentnie odczuwasz że neurolog nie zna nowych przepisów refundacyjnych, nie zna zniżek na konkretne preparaty (nie chce mu się sprawdzić w aktualnym indeksie leków?!) i kierując się wyłącznie chęcią uniknięcia ewentualnego błędu woli powiedzieć że nie ma zniżki na lek i wypisać płatność 100% (mimo że dotychczas zaznaczał na recepcie na setralinę "P")?!

Stąd też wzięło się moje pytanie czy w opisanym przeze mnie przypadku przysługuje zniżka refundacyjna czy nie? Jeśli tak to nie widzę powodu żebym musiał płacić 100% a jeśli przeciwnie nie mam prawa, to trudno - odpuszczę.
Nadrzędny Autor marcinn18 Dodany 2012-01-21 18:34
Jeśli leczysz się u neurologa to ten ten lekarz powinien co wypisać zaświadczenie dla lekarza rodzinnego tak żeby lekarz miał pewność że te leki  co wpisuje to są dla  ciebie a nie dla kogoś innego zaświadczeniu powinno być jakie leki bierzesz jaki dawki u jakiego lekarze się leczysz ale co do zniżki leków to ja nie wiem najlepiej zadzwonić do NFZ i tam się zapytać podać o jakie leki chodzi bo ja nie wiem bo taka osoba co np ma rentę socjalną i jest chora ta osoba an chorobę przewlekłą taka ma na pewno zniżkę  jest ubezpieczona a taka osoba co nie jest ubezpieczona to nie mam pojęcia ile by musiał zapłacić za lekki 100%  czy 70% czy 30% .
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-01-21 20:20 Zmieniony 2012-01-21 20:25
bshbc jest mi trudno na twoje pytanie odpowiedzieć ponieważ większość lekarzy obecnie nie tyle nie zna się co unika drażliwych dla nich spraw. W tym przypadku tej dyskusyjnej pieczątki. Jeśli możesz wziąść drugie skierowanie do innego neurologa i innej placówki to zrób to jak nie a stać cię na wizytę chociaż jedną prywatną to skorzystaj i z tego.pamiętaj u prywatnego wszystko jest płatne chyba że postawi pieczątki z państwowe czyli że podpisał umowę z NFZ
Na podanej powyżej liście refundacyjnej odnajdź swój lek (na liście może znaleźć się nawet pod nazwą składnika twego leku na tym to jest utrudnione) skseruj i p[okaż swemu neurologowi. Nie daj się by zmuszali cię na wykupywanie leków za 100%. Ja tak zrobiłam.

Marcin to lekarz neurolog ma się zajmować a nie jakiś lekarzyna rodzinny. Rodzinni to na ogół ogólni i nie na wszystkim się znają. Nie jestem lekarzem ani znawcą ale również jadę na wózku chorób przewlekłych i juz coś o tym wiem.
Neurolog musi mu wystawić konkretny list konsultacyjny do rodzinnego. W przypadku stałego leczenia się u specjalisty specjalista nie odsyła do rodzinnego tylko sam się pacjentem i jego chorobą zajmuje.

Przetarcie tej ścieżki zajęło mi już dokładnie m-c i co ciekawsze nie widać końca. Dlaczego? Do tej pory bez wyników, bez jakichkolwiek konkretnych badań rodzinny zmieniał lek jak się dało, a że nie ma zamienników musiał sprawę oddać do specjalistów i sprawa się rypła. A co z tego wyniknie dowiem się w lutym.
Nadrzędny - Autor REA Dodany 2012-01-23 17:34
Trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie: czy depresja to choroba psychiczna i kto powinien leczyć depresję? Leczą psychiatrzy, tak więc moim zdaniem powinieneś udać się do psychiatry, który stwierdzi jakie i czy musisz brać takie leki, oraz czy Twoja choroba jest przewlekła i czy jest to depresja. Jeśli tak, to wypisze Ci zaświadczenie, którego kopie dasz neurologowi czy (i) interniście. Wtedy dopiero leki na P. Musisz też takie zaświadczenie mieć ze sobą w aptece. Neurolog nie jest od stwierdzania czy masz depresję. :-)
Nadrzędny Autor adam7579 Dodany 2012-01-23 17:58
Witam
Otrzymałem dwie decyzje ZUS jedna to; odmowa prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, wobec złożonego wniosku o przedłużenie tego świadczenia, natomiast druga dotyczy; odmowy świadczenia za ostatnie dwa miesiące ( z czterech ). Nie wnikając już do zasadności tych, decyzji będę się odwoływał do Sądu Rejonowego. Pytanie brzmi czy mam napisać dwa odwołania do każdej dec. z osobna,  czy może  wystarcz jedno odwołanie do dwóch decyzji. Proszę o precyzyjną odpowiedź może jakiś wzór odwołania. Dziękuję , pozdrawiam.  mail. adam7579@wp.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Refundacja leków w chorobach przewlekłych (4338 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill