www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / stopień niepełnosprawności (14457 - wyświetleń)
- Autor Lucynakrawiel Dodany 2012-07-04 06:13
czy ktoś wie na jakich zasadach przyznawany jest stopień niep. na oczy . od jakiej wady jest np. stopień lekki, od jakiej umiarkowany a od jakiej znaczny
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2012-07-04 23:16
Nie jestem specjalistą, ale z tego co wiem nie ma (przynajmniej oficjalnie), żadnej takiej listy. To decyzja orzecznika.
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2012-07-04 23:31
są wytyczne dla orzeczników, takie małe książeczki z podziałem na choroby - tam jest wszystko dokładnie opisane, stopień zaawansowania, rodzaj choroby, wady itd. Są to materiały pomocnicze dla orzeczników. Kiedyś mój znajomy pracował w orzecznictwie i przeglądałam je. Być może gdzieś w necie można je znaleźć ale nie będzie łatwe ponieważ do jest przeznaczone wyłącznie dla orzeczników i wątpię aby było ot tak dostępne.
Nadrzędny - Autor serduszko12 Dodany 2012-07-12 17:44
witam i pozdrawiam coś na ten temat wiem
Miałam dokumenty na inną chorobę i oprócz tego chodziłam do prywatnego prof.okulisty miałam w jednym oku 1,5+ i zero w 2.a miałam dojść do 4+
Ale na początku miałam wypisane 1,5+ i dostałam z komisji stopień lekki .
mam nadzieję ,że coś pomogłam
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-07-16 21:43
Witam. "serduszko12" dostałaś pewnie lekki stopień nie ze względu na wadę wzroku tylko na tę inną chorobę, na która miałas dokumenty. Taka wada wzroku nie uprawnia do żadnego inwalidztwa, ja mam od lat krótkowzroczność obu oczu -4 i nie uważam się z tego powodu za niepełnosprawną;). Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor serduszko12 Dodany 2012-07-17 09:51
przykro mi ale mam dwa symbole na orzeczeniu w tym na oczy.
Chyba z 4 przyjmują do polskiego związku niewidomych i pole widzenia.
Ale mogę się mylić.Wszystko zależy od tego kto to wydaje.
Ale masz rację co można dziś zrobić z 3-grupą.
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2012-08-05 21:54
Coś mi się dziwnym wydaje, żeby z wadą zaledwie 4 dpt przyjmowali do związku niewidomych;). Może od -14 dpt to wydaje się bardziej realne. Wg badania komputerowego powinnam nosić soczewki - 4 dpt z cyl. ok. 1 dpt. Tak miałam 7 lat temu, obecnie od dłuższego czasu nie stać mnie na nowe okulary i używam te co mam . Chociaż w tych starych już trochę niedowidzę na większe odległości, to zdaję sobie sprawę, że ta wada jest "maleńka" w porówaniu z większością znanych mi osób noszących okulary lub "kontakty", nigdy nie próbowałam składać wniosku do orzecznictwa podając swoją wadę wzroku.   
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2012-08-05 22:34
a warto przy okazji próbować :-), moja koleżanka na śmieszną wadę dostała umiarkowany na stałe, a argumentowała to na komisji tym że chce założyć własny biznes i zatrudniać innych w tym niepełn, i dostała na oczka na stałe i faktycznie założyła biznes, bo dzieki temu orzeczeniu dostała 27 tys zł na działalność.

Agnieszko nawet z małą wadą warto się starać gdy będziesz stawać na komisji ze swoimi schorzeniami, nawet gdy nie dadzą symbolu na oczka, to wpiszą na orzeczeniu - pomocnicze środki - okulary. Przyda się bo możesz choć część pieniążków uzyskać z MOPS przy zakupie szkieł a oprawki mogą być stare, byle całe :-). Do okulisty na badanie wzroku możesz iść na NFZ i potem masz już papierek do komisji.

ja tym razem na komisji tego bardziej dopilnuję niż poprzednio i może się uda, ostatnio przepisali mi tylko stare symbole - stale przepisywane chyba automacztycznie ;-). Wpisane mam w środkach pom - okulary. Teoretycznie można wpisać tylko dwa symbole, to teoria bo są wyjątki - to wiem od znajomego który pracował w orzecznictwie.
Przy umiarkowanym z symbolem na oczy są bezpłatne autobusy (nie wszystkie) i spora ulga na pociągi więc warto o tym pamiętać. Nie wiem jak to jest ze związkiem niewidomych - trzeba by u nich dopytać :-)
Nadrzędny Autor serduszko12 Dodany 2012-08-06 15:39
2 grupa na oczy uprawnia do w PZN polski związek niewidomych legitymacja członkowska w związku -trzeba opłacić składki.
Masz zniżki na przejazdy autobusami,pociągami w tym osoba z którą jedziesz jest tzw twoim przewodnikiem i ma wysokie zniżki.
Zadzwoń do Polskiego Związku niewidomych powiedzą ci co i jak masz robić.Mam w rodzinie osoby z 2 grupą na oczy są w PZN i kiedy jadę gdzieś z nimi płacę groszę za bilet za który normalnie w trasę 50km zapłaciłabym 9-11zł ostatnio płaciłam chyba 2-3zł.
To się opłaca.Każdy może być przewodnikiem dla takiej osoby.
Zadzwonić i popytać do PZN -kiedy możesz być przyjęta.Ja miałam za małą wadę by się dostać,ale osoba z mojej rodziny ma wadę 4+ (jaskra) i jest w PZN.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2012-08-06 19:56
serduszko mój opiekun płaci za 50 km 50 groszy. Sama się zdziwiłam ja zaś 4,50 płacę
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / stopień niepełnosprawności (14457 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill