www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Decyzja odmowa w sprawie renty po zmarłym męzu. (5344 - wyświetleń)
- Autor Monikka24 Dodany 2013-01-21 09:01
Witam Państwa serdecznie.
Mój problem polega na tym, iż w listopadzie ubiegłego roku wystąpiłam do ZUS-u o rentę po nagle zmarłym mężu, gdyż pozostałam bez żadnych środków do życia. ZUS wydał decyzję odmowną, powołując się na to iż nie został  spełniony 5 letni okres składkowy i nieskładkowy (ogólnie tam zabrakło 1 roku i 3 miesiące). Mąż miał przepracowane 16 lat na kopalni i 14 lat renty z tytułu niezdolności do pracy ( miał wypadek na kopalni). Od momentu zgonu  od 6 lat nie pobierał renty.
Stąd moja prośba do Państwa, gdyż nie mam za co utrzymać siebie i domu, którym cały czas się zajmowałam, ponieważ nie pracowałam:
-jak mam napisać stosowne odwołanie do ZUS-u (jakie mam szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy) na jakie argumenty mogę się powołać
-gdzie  tę odmowę kierować do ZUS-u, czy do sądu
Dziękuję Państwu za wszelkie możliwe odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor chromy Dodany 2013-01-21 09:46
Żona po zmarłym mężu, może wystąpić o rentę rodzinną wypłacaną maksymalnie  tylko przez rok,  Ustawa ZUS, o ile zostały spełnione wymogi składkowe i nieskładkowe w ubezpieczeniu męża.
Szanse Pani są żadne na rentę po mężu. Tak wynika z  wpisu.
Jedynie, aby pozyskać jakieś środki do życia to wniosek o zapomogę do MOPS.

> Od momentu zgonu  od 6 lat nie pobierał renty.


W tym zdaniu jest nieścisłość.Coś Pani źle ujęła
Nadrzędny - Autor Monikka24 Dodany 2013-01-21 09:58
Dziękuję za odpowiedź. Jednakże zapytam się ponownie, czy w takiej sytuacji pisać odwołanie do ZUS-u i jak je napisać? Wiadomo, tonący brzytwy się chwyta....
Nadrzędny Autor REA Dodany 2013-01-23 16:12
Ja bym jednak na Twoim miejscu Monika czekała i monitowała C.I. o odpowiedź. To forum O.N.  prawnika i wiedzę powinni posiadać! :-)
Chromy jest tylko użytkownikiem - forumowiczem :-)
Nadrzędny Autor chromy Dodany 2013-01-23 17:43
REA nie wcinaj się, gnębisz mnie bobrze od dawna
Pani Monikka24  nie odpowiedziała na mój poprzedni wpis, ja czekam na wyjaśnienie zawartej we wpisie nieścisłości

> Od momentu zgonu  od 6 lat nie pobierał renty.


Proszę  uściślić.  Rozumiem, że Pani jest w smutku, w żałobie, ale spróbuje Pani opisać dokładnie
Strona ZUS http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=404
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Decyzja odmowa w sprawie renty po zmarłym męzu. (5344 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill