www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Stopień umiarkowany - putanie (10563 - wyświetleń)
- Autor klemson Dodany 2013-03-14 20:34
Witam , wczoraj otrzymałem stopień o niepełnosprawności ( druga grupa ) , mam takie pytanie , czy jakieś świadczenia z MOPS-U mi się należą , mam problemy ortopedyczne i schorzenie mam od urodzenia.
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-03-15 04:00
Witaj!Jeśli chodzi o zasiłek z MOPS to Zasiłek celowy
Pomoc w formie zasiłków celowych przeznaczona jest głównie na zakup żywności, opału, opłaty za energię. Szczególnym rodzajem zasiłku celowego (niezależnie od dochodu) jest zasiłek celowy z powodu zdarzenie losowego

Specjalny zasiłek celowy
Zasiłek ten przysługuje w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy dochód osoby/ rodziny przekracza kryterium dochodowe określone w ustawie.
Zasiłek okresowy
Pomoc w formie zasiłków okresowych przysługuje ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, itd., w przypadku, gdy dochód osoby/ rodziny jest niższy od kryterium dochodowego określonego w ustawie

Zasiłek stały
O zasiłek stały przysługuje pełnoletniej osobie całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. 
Nadrzędny - Autor klemson Dodany 2013-03-15 05:33
Dzięki za odpowiedz , jaki musi być minimalny dochód abym otrzymał zasiłek ? , ponieważ pracuję i mam na rękę poniżej 1000zł.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-15 09:39
kryteria dochodowe w OPS:

http://www.wskazniki.pl/?doc_id=163997
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2013-03-15 19:18
Mam pytanie odnośnie urlopu dodatkowego 10 dni - na jakich z zasadach przysługuje. Czy osoba z umiarkowanym stopniem przyznawanym czasowo co 2 lata ma prawo do skorzystania z tego urlopu niezależnie od stażu pracy w aktualnym miejscu pracy?
Za kilka miesięcy kończy się jej ważność orzeczenia i będzie starała się o przedłużenie. Czy wg przepisów musi upłynąć rok od otrzymania kolejnego orzeczenia, aby należał się urlop rehabilitacyjny?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-03-15 21:52
AD - obawiam się, że mylisz dodatkowy urlop 10 dni z urlopem rehabilitacyjnym, to są dwie różne sprawy.
Nadrzędny - Autor Agnieszka Dobek Dodany 2013-03-15 22:30
Przyznam, że nie jestem zorientowana w tym temacie. Mnie osobiście to nie dotyczy, ale mam w swoim otoczeniu znajomą, która chce wiedzieć czy dodatkowe 10 dni będzie jej przysługiwało przed upływem 1 roku pracy w obecnej firmie. Wcześniej pracowałam w firmach, które udzielały dodatkowego urlopu osobom z umiarkowanym, ale dopiero po roku od otrzymania przez nich orzeczenia. Znajome, które korzystały z tych 10 dni nazywały to urlopem rehabilitacyjnym.
Nadrzędny Autor re12nia Dodany 2013-03-18 20:42
Twoja znajoma dostanie 10 dni urlopu rehabilitacyjnego,w danym roku 10 dni.Można też dostać urlop dodatkowy na wyjazd na turnus rehabilitacyjny-niezależnie od urlopu rehabilitacyjnego i urlopu wypoczynkowego.
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-03-18 21:28
Witam Agnieszko !Pracownikowi, który został zaliczony do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, przysługuje urlop dodatkowy w wymiarze 10 dni w roku (art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jego przyznanie powoduje zwiększenie wymiaru urlopu zwykłego, który łącznie może wynieść nawet do 30 lub 36 dni urlopu w roku kalendarzowym, w zależności od ogólnego stażu pracy. Zatrudnionemu krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu zwykłego i 10 dni dodatkowego, a gdy jego staż pracy wynosi co najmniej 10 lat – 26 dni urlopu zwykłego i 10 dodatkowego.
Nadrzędny Autor Agnieszka Dobek Dodany 2013-03-18 22:15
O tym już czytałam wcześniej. Czy obowiązują jakieś kryteria związane z nabyciem prawa do takiego urlopu, staż w aktualnym miejscu pracy? Przykład: Pracownik ma orzeczony umiarkowany stopień, który jest przedłużany co 2 lata. Pracę w obecnej firmie podjął kilka m-cy temu, po okresie czasowego bezrobocia. Czy w tym nowym miejscu pracy może otrzymać te 10 dni np. latem tego roku? Pytam się o to, bo np. w kwestii podpisywania umów na czas określony z osobami niepełnosprawnymi (bez względu na stopień) jest regułą, że zawiera się tylko do czasu ważności aktualnego orzeczenia. Przykład: komuś kończy się ważność orzeczenia 30.04 br, więc dostał umowę tylko do tego dnia. Jeżeli nie dostarczy pracodawcy wcześniej nowego orzeczenia to umowa nie zostanie mu przedłużona.
Nadrzędny - Autor barnaba2 Dodany 2013-03-20 14:38
Witam chciałem zapytać co to jest zasiłek rehabilitacyjny , gdzie ,jak i komu się należy ? Jestem zapisany na oddział rehabilitacyjny ale dopiero wolne miejsca są za 7 miesięcy.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-20 16:25
A nie chodzi przypadkiem o świadczenie rehabilitacyjne?
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435
Nadrzędny Autor barnaba2 Dodany 2013-03-18 09:50
nie możesz przekroczyć 549 zł     jeżeli przekroczysz chociaz 50 gr to klapa.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Stopień umiarkowany - putanie (10563 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill