www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopień (6692 - wyświetleń)
- Autor niebieska Dodany 2013-03-29 20:31
Witam

Mam pytanie odnośnie orzeczenia o lekkim stopniu niepełnosprawności dodam że ze względu na choroby kardiologiczne bo nie wiem  czy zakres choroby  ma znaczenie o ewentualnych ulgach.
Chciałabym wiedzieć jakie ulgi z tego tytułu przysługują jeśli chodzi o osobę pracującą słyszałam że przysługuje dodatkowy urlop ale czy to w wypadku tylko zakładu pracy chronionej? Co jeżeli firma nie ma takiego statusu?Takze co  z czasem pracy.Słyszałam także o możliowści dofinansowania leczenia ulg na lekach ale niestety no własnie słyszałam i nic wiecej.Jak  to załatwić ? Czy  trzeba brać jakieś faktury w przypadku zakupu leków i gdzie poźniej z  nimi się kierować.Bardzo proszę o konkretne informacje lub ewentualnie nakierowanie gdzie takowych można szukać.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-03-29 22:14 Zmieniony 2013-03-29 22:17
W tytule postu piszesz o umiarkowanym, w treści natomiast o lekkim - coś nie halo.

Stopnia lekkiego właściwie nic z tych rzeczy nie dotyczy.
Dodatkowy urlop oraz ewentualnie skrócony czas pracy do 7 h dziennie (na wniosek lekarza) przysługuje osobom z umiarkowanym i znacznym (zarówno w ZPCh-ach jak i na całym otwartym rynku pracy).
Na temat przywilejów i ulg w orzecznictwie bardzo łatwo znajdziesz info w sieci - także na stronie niepełnosprawni.pl w odpowiednich zakładkach.
Nadrzędny - Autor niebieska Dodany 2013-03-30 09:47
Przepraszam zwykłe przejęzyczenie teraz już nie mam jak tego poprawić.Chodzi o stopień umiarkowany  tak jak w tytule.
Czy w takim razie  z tego co rozumiem należy iść po wniosek do lekarza o zmniejszenie ilości  godzin do siedmiu? I z tym już do kadr?
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2013-03-30 13:04 Zmieniony 2013-03-30 13:37
w moim zakładzie to sie odbywa tak:
- pismo do dyrekcji o wydanie pozwolenia na pracę  7 -siedmiogodzinną :-)
Cyt." Zracam się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody na przejście w cykl pracy siedmio godzinnej opartej na zasadach obowiązujących w roku 2011tj 7/7 etatu. Prośbę swą motywuję tym, że mój stan zdrowia w ostatnim półroczu uległ znacznemu pogorszeniu.
Niniejszym wyjaśniam że jestem inwalidą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i moje schorzenia w dużym stopniu utrudniają mi wydajne przepracowanie pełnych ośmiu godzin pracy . W związku z powyższym liczę na przychylne potraktowanie mojej prośby i skierowanie mnie do lekarza medycyny pracy w celu dokonania weryfikacji moich dokumentów , jak również przyznania mi prawa do pracy  siedmiogodzinnej ."
- skierowanie do lekarza medycyny pracy  - koszt tego skierowania powinien pokryć pracodawca ;-) tak było w moim przypadku
opiniuje to pracownik BHP opisuje jakie występują na twoim stanowisku "zagrożenia" dla Twojego zdrowia np: praca stojąca, na wysokosciach ,w wymuszonej pozycji, wymagająca sprawności rąk, ostrości wzroku, wystepujący halas,czy musisz coś podnosić -dźwigać ....itp
jeśli ma sie już to szczęście i otrzyma sie pozytywną opinię od lekarza medycyny pracy składa się to w kadrach
urlop rehabilitacyjny / 10 dni / przysługuje po przepracowaniu jednego roku od przyznania stopnia niepełnosprawności ( umiarkowany lub znaczny )
natomiast 7 godzin pracy od dnia następnego po dostarczeniu do kadr opini pozytywnej od lekarza medycyny pracy
pozdrawiam
Wesołych Świąt Wielkanocnych :-)  
Nadrzędny - Autor niebieska Dodany 2013-03-30 15:54
Wielkie dzięki za podpowiedz:)

Wszystkiego dobrego:)
Nadrzędny - Autor Krakowiak Dodany 2013-04-02 09:10
Witam poświątecznie.Ja też mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i to niekoniecznie choroby kończyn ani też inne które nie pozwalają mi dźwigać czy się schylać .Słowem w moim przypadku to są tylko choroby wewnętrzne.Jak widzę w różnych zakładach pracy droga do skrócenia czasu pracy jest inna.U mnie wyglądało to tak ,że poszedłem do kadr i powiedziałem że proszę o skierowanie mnie do lekarza medycyny pracy ponieważ chciałbym pracować w krótszym wymiarze pracy .Nie musiałem pisać żadnych podań ani dodatkowo uzasadniać moją prośbę.Zakład pracy opłacił moją wizytę u lekarza.Ważnie jest aby lekarz medycyny pracy w zaświadczeniu napisał taką specjalną formułkę : Celowe zastosowani skróconej normy czasu pracy-na podstawie art.15 ust.2 ustawy z dn.27.08.1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w brzmieniu ogłoszonym w Dz.U. z 2010r.Nr 226,poz.1475. Od nasępnego dnia po okazaniu zaświadczenia w pracy ,pracowałem już w skróconym wymiarze pracy.Pozdrawiam gorąco.
Nadrzędny - Autor Kamil83 Dodany 2013-04-03 13:04
Witam. Chciałem się zapytać, czy chorując na depresję można starać się o umiarkowany stopień niepełnosprawności do celów pozarentowych??? serdecznie dziękuję za podpowiedź
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-04-03 13:26
Starać się możesz - nic nie stoi na przeszkodzie. Nie oznacza to, że taki otrzymasz - leży to wyłącznie w gestii orzeczników.
Depresja depresji nierówna, więc zależy od jej przebiegu, historii, skutków jakie powoduje oraz czy i jaki to wszystko ma wpływ na człowieka, jego funkcje społeczne itd. .
Za łatwo nie będzie, ale próbować możesz - wtedy uzyskasz pewność.
Nadrzędny Autor Krakowiak Dodany 2013-04-04 02:14
Witam! Cytat znaleziony w abczdrowie.pl Zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności:
§ 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:
(...)
2) choroby psychiczne, w tym:
a) zaburzenia psychotyczne,
b) zaburzenia nastroju, począwszy od zaburzeń o umiarkowanym stopniu nasilenia,
c) utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia (...).

W orzekaniu o stopniu niepełnosprawności zawsze bierze się pod uwagę, w jakim stopniu choroba powoduje niepełnosprawność. Posiadanie danej jednostki chorobowej nie jest jednoznaczne z określonym stopniem niepełnosprawności.
Wiem ,że ktoś ze znajomych stawając na komisję posiłkował się dodatkowo (oprócz zaświadczenia od psychiatry) wynikami badań psychologicznych .Trzeba powiedzieć psychologowi ,że są potrzebne do celów orzeczniczych.Sporo czasu trzeba zarezerwować na te badania ale sie przydają .Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Umiarkowany stopień (6692 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill