www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / 200 płatnych staży dla ON - nadal aktualne! (4886 - wyświetleń)
- Autor kazoo Dodany 2013-06-17 14:06
Witam wszystkich!

Od 1 marca 2013 do 31 maja 2014 realizowany jest program 200 płatnych staży dla osób niepełnosprawnych. Piszę o tym bo wcześniej widziałem wpisy na różnych forach, że po wysłaniu aplikacji w sprawie stażu organizatorzy nie odzywają się, ignorują. Ale mój znajomy miał podobną historię - wysłał aplikację, po kilku dniach zadzwonili do niego i długo potem nic. W końcu jednak zaproponowali mu staż! Więc nieraz trzeba po prostu poczekać - ten program naprawdę działa!

W tym programie są nie tylko staże - są też szkolenia i potem jak ON sprawdzi się na stażu, jest możliwość podpisania umowy o pracę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia osobom które będą się starały o ten staż!

link do organizatorów stażu:
http://www.firr.org.pl/index.php/pl/7-aktualnosci/514-platne-staze-dla-osob-niepelnosprawnych-w-administracji-publicznej
Nadrzędny - Autor Beta Dodany 2013-06-17 14:46
Ja również życzę powodzenia innym.
Sama aplikowałam na ten staż, byłam na rozmowie  i odpisano mi,że nie zostałam zakwalifikowana - bez podania przyczyny.
Jest to staż adresowany głównie do osób z problemami narządu wzroku, więc teoretycznie mogłabym mieć szansę, oprócz tego spełniałam inne wymogi z tej oferty.
Ale wierzę, że zadziałały jakieś inne, znane organizatorom przesłanki.
Ale w ogóle nasuwa mi się pytanie - co sądzicie o stażach dla ON?
Myślę,że  możliwość uczestniczenia w stażu jest ważna, dobra i pożyteczna, ale mija 3 miesiące i zazwyczaj żegnamy się i powracamy do naszej rzeczywistości.
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-06-17 15:56
uważam że staże dla ON powinny trwać przynajmniej pół roku i powinny gwarantować zatrudnienie, owszem skończyłam trochę kursów i szkoleń ale nadal nie mam pracy a przecież jak wiadomo wiedza też jest ulotna.
Ja z innych powodów nie załapałam się na staż.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-06-17 16:10
Tak...? A co, jeśli po stażu okazuje się, że stażysta po prostu i zwyczajnie nie nadaje się do danej pracy, na danym stanowisku - czy wówczas pracowadawca ma mieć obowiązek zatrudnienia takiej osoby? Po co?
Ależ są staże bezpłatne - możesz z nich korzystać czasami i przez pół roku, o ile będziesz spełniała wymagania i oczekiwania. Ale na pewno stać Cię na pracę bez wynagrodzenia przez taki okres? Jeśli tak, pewnie nic nie stoi na przeszkodzie.

Nie ma sensu, aby staż (poza skomplikowanymi specjalizacjami)trwał dłużej niż 3 miesiące - to wystarczające, aby obydwie strony się rozpoznały i mogły zdecydować, czy mogą ze sobą pracować. A jeśli nie, nie da się nikogo zmuszać.
Tak roszczeniowe podejście niczego dobrego nie przyniesie.
Nadrzędny - Autor kazoo Dodany 2013-06-17 16:15
Ja bym też chciał ten staż, tyle że w tej chwili nie potrzebuje bo pracuje. Ale dobrze że jest taka różnorodność form wsparcia. Tyle że jednak tego jest jeszcze za mało. Szkoda że niektórzy się nie zakwalifikowali - ale wiadomo, ta ilość staży to kropla w morzu potrzeb. Więc jakieś kryteria muszą organizatorzy brać pod uwagę.

Myślę że te działania należałoby zintensyfikować, tak żeby rzeczywiście chętni niepełnosprawni zyskiwali zatrudnienie. Np. można by oprócz tych 6% miejsc pracy w urzędach jakby "zarezerwowanych" dla osób niepełnosprawnych, wprowadzić rozwiązanie prawne takie, by np co najmniej 1% niepełnosprawnych zatrudnionych w urzędach stanowiły osoby z najcięższymi niepełnosprawnościami np niewidomi, chorzy psychicznie, bardzo niepełnosprawni ruchowo.
Bo tak naprawdę praca to też rehabilitacja, a rehabilitacja zawodowo-społeczna jest osobom ciężko niepełnosprawnym bardzo potrzebna.

Mam nadzieje że coś takiego zostanie wprowadzone.
Nadrzędny - Autor Beta Dodany 2013-06-18 06:18
Tak, masz 100% procentową słuszność!
Mam takie odczucie,że niepełnosprawni dzielą się - przepraszam za to słowo - za niepełnosprawnych faktycznie i niepełnosprawnych wyłącznie "na papierze". I Ci właśnie pierwsi mają trudności w znalezieniu pracy, bo jak było tutaj niejednokrotnie na forum podnoszone - pracodawcy szukają sprawnych niepełnosprawnych. U nas to wszystko pomieszało się z uwagi na brak pracy. Osoby takie, o których piszesz - ciężko niepełnosprawne - to zbędny balast dla pracodawców, także w urzędach panstwowych.Są wyjątki ale bardzo, bardzo sporadyczne.                                 
A co do stażu.Byłam na stażu 2 razy i już niejako z "góry" powiedziane było że tylko na 3 miesiące. Bo był za pieniądze unijne, tak zakładał projekt. A po stażu - już nie było żadnych perspektyw na zatrudnienie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
Nadrzędny - Autor kazoo Dodany 2013-06-19 18:07
Pocieszę Cię, że ja też byłem na stażu - i też od razu mi powiedziano że to tylko staż a potem nie będzie podpisania umowy o pracę.
I pomimo że nie było na tym stażu zbyt dobrze - potem ten kilkumiesięczny okres przydał mi się do cv jako doświadczenie zawodowe. Dzięki temu że miałem kilkumiesięczne doświadczenie na stażu - zyskałem potem inną pracę, już na umowę o pracę.
A dokładnie to był to nie staż, ale przygotowanie zawodowe - ale to prawie to samo. Różnica jest praktycznie w tym, że osoby które nie kwalifikują się na staż np ze względu na wiek - z reguły kwalifikują się na przygotowanie zawodowe (przynajmniej tak było jak ja byłem na przygotowaniu zawodowym - kilka lat temu)

Powodzenia!
Nadrzędny Autor Beta Dodany 2013-06-20 05:55
Tak, masz rację.Trzeba na ten problem patrzeć i z tej strony - pozytywnej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / 200 płatnych staży dla ON - nadal aktualne! (4886 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill