www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne (3989 - wyświetleń)
- Autor Magda Dodany 2013-06-17 13:02
Co zrobić w sytuacji gdy ojciec, który w pierwszej kolejności ma mi pomagać (jestem niepełnosprawna i wymagam pomocy innej osoby) tej pomocy nie świadczy chociaż się zobowiązał do tego?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-06-17 16:25
Widzę, że jest skomplikowana sytuacja.Po pierwsze to powinnać zadzwonić do Ośrodka Pomocy Społecznej i powiadomić o swojej sytuacji. Być może jeśli ojciec nie chce się Tobą zająć będzie potrzebna inna pomoc. Na przyklad usługi opiekuńcze. A jak nie masz nikogo oprócz Ojca, a uslugi będą niewystarczające, to może warto się zastanowić nad DPSem i wtedy Tatuś będzie musiał uczestniczyć w kosztach takiego pobytu. Istnieje jeszcze coś takiego jak asystent ON, ale to wszystko powinni wyjaśnić pracownicy socjalni. przecież skoro potrzebujesz pomocy, to w jakimś stopniu powinnaś ją uzyskać.
Nadrzędny - Autor Magda Dodany 2013-06-18 07:51
A czy jeśli ojciec nie sprawuje opieki może opiekować się mną siostra i pobierać świadczenie pielęgnacyjne bez względu na dochód, jeśli zrezygnuje z pracy?
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-06-18 12:43
Specjalny zasiłek opiekuńczy, tak to się nazywa od nowego roku może uzyskać osoba, która zrezygnuje z pracy, ale tu obowiązuje niestety kryterium dochodowe. Więc dochody Twojej siostry i męża, oraz Twoje będą przeliczane na członków rodziny i wtedy kiedy nie przekroczycie kwoty 620 złotych na jedną osobę, to siostra mogłaby się ubiegać o  specjalny zasiłek opiekuńczy. Trochę to skomplikowane, ale zawsze można poprosić pracownika socjalnego, aby Cię poinformował dokladniej.
Nadrzędny - Autor ddk Dodany 2013-06-19 12:08
Są dwa świadczenia specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne.
Od 1 lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niezależnie od dochodów rodziny (wcześniej obowiązywało kryterium dochodowe). Opiekun ma do niego prawo, jeżeli nie podejmuje pracy lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej po to, żeby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w Twoim przypadku jest to siostra.
ulena wspomniała o specjalnym zasiłku opiekuńczymi i on jest uzależniony od dochodu podopiecznego i opiekuna.
Nadrzędny - Autor Magda Dodany 2013-06-19 14:06
w moim OPSie powiedziano mi że w pierwszej kolejności ma prawo opiekować się mną ojciec a gdyby on nie żył lub był niepełnopsprawny dopiero wtedy mogłaby siostra opiekować się mną. Jak to jest naprawdę?
Nadrzędny Autor ddk Dodany 2013-06-20 12:00
Ja bym zgłosił jaka jest sytuacja zarówno do działu wypłacającego świadczenia jak i do pracownika socjalnego oraz złożył skargę o niewłaściwej opiece.
Niech się jeszcze ktoś wypowie, bo w tej kwestii nie mam pewności.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne (3989 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill