www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne dla kogo? (3688 - wyświetleń)
- Autor Nikamo Dodany 2013-06-26 16:47
Witam, W związku z nową ustawą moja kuzynka nie spełnia jednego z wymogów a mianowice chodzi o zatrudnienie. Pracowała, jednak wygasła umowa (zawarta na czas określony w 2003-2004 roku) urodziła w międzyczasie dziecko no i zachorowała matka (znaczny stopień niepełnosprawności od 2006 roku) dowiedziała się przypadkowo w 2011 roku że spełnia warunki i może starać się o świadczenie socjalne.
Z dniem 1 lipca nie spełnia warunku chodzi o to że nie zrezygnowała z pracy aby opiekować się chorą matką, umowa rozwiązała się z mocy prawa, matka wówczas nie wymagała jeszcze całodobowej opieki, tak więc nie było rezygnacji z zatrudnienia. i co dalej ? jest jakaś nadzieja? proszę o pomoc.
Nadrzędny - Autor ddk Dodany 2013-06-27 12:25
Witaj, myślę, że jest nadzieja, w przepisach pisze:
„ jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.”, a Twoja kuzynka spełnia jeden warunek,  nie podejmuje zatrudnienia. Warto dołączyć jakiś załącznik do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne – bo chyba o to jej chodzi, potwierdzający wymóg opieki drugiej osoby nad jej matką.
Nadrzędny - Autor Nikamo Dodany 2013-06-27 21:52
Witam, dzięki za odpowiedź, ale w ustawie o świadczeniach rodzinnych jest napisane, nie wiem czemu, ale trochę inaczej tzn. art 16a ust.1 mówi że "szo przysługuje osobom, na których zgodnie z obowiązującymi przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej...." artykuł którym się podparłeś dotyczy świadczenie pielęgnacyjne. Gdzieś na forum wyczytałam, że w ustawę wkradł się błąd literowy bo słowo "rezygnują" jest to czas teraźniejszy, gdyby było "zrezygnowali z zatrudnienia" to wówczas jest to czas przeszły. Więc pomogłam napisać jej podanie, dołączy oświadczenie że jako opiekun jest zdolna do pracy ale rezygnuje z zatrudnienia  bo opiekuje się ciężko chorą matką, i zobaczymy co będzie dalej, jeśli odmowa będziemy się odwoływać, jeśli ktoś ma podobny problem proszę o kontakt może wspólnie coś wymyślimy, pozdrawiam
Nadrzędny Autor ddk Dodany 2013-06-28 12:49
Tobie chodzi o specjalny zasiłek opiekuńczy, a mi jak zauważyłaś o świadczenie pielęgnacyjne, jak zresztą w temacie, co mnie zmyliło. Faktycznie są to dwa podobne świadczenia ale już inne określone warunki trzeba spełnić, aby się o nie starać, w przypadku szo np. dochodowe. Tu faktycznie może być problem w uzyskaniu tego świadczenia w mediach słyszałem, że będzie udzielane równocześnie z wydanym orzeczeniem podopiecznemu ale szo jest od stycznia tego roku więc próbujcie. Życzę powodzenia.
Nadrzędny - Autor Da-rek Dodany 2013-07-15 05:36
Witam, jesteśmy w podobnej sytuacji, z tą różnicą, że MOPS już potraktował nas z buta i odmówił przyznania zasiiłku. Uzasadnił to tym, że żona zrezygnowała z działolności w marcu 2012r. następnie była na bezrobotnym z prawem do pobierania zasiłku, teraz tego prawa już nie ma a taka sytuacja nie kwalifikuje się jako rezygnacja z pracy. Drugi podany powód to w którym uległem wypadkowi 2003 niestety urzędasy u nas mylą te dwa świadczenia i nie pamiętają ,że do końca 2012r. żona nie mogła otrzymywać świadczenia pielęgnacyjnego na męża. Natomiast specjalny zasiłek opiekuńczy mamy dopiero od tego roku. Zaznaczam, że wszystkie kryteria w tym dochodowe oraz o stopniu niepełnosprawności mamy spełnione. Szacowne grono z MOPS-u bardzo nam współczuje ale taka jest litera prawa i finito. Odwołanie do kolegium również nic nie dało, zostaliśmy ja na wózku inwalidzkim, żona nasz syn 12 letni i 800 zł renty. Optymizmu w tym wszystkim nie ma ,ale pisz składaj papiery może będzie OK;-) Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-07-15 14:56
Szanowni Państwo,

jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o specjalny zasiłek opiekuńczy i odwołanie się od negatywnej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 14 dni.

Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / świadczenie pielęgnacyjne dla kogo? (3688 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill