www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zasiłek pielęgnacyjny opiekuna a praca (8975 - wyświetleń)
- Autor How high Dodany 2013-09-05 18:44
Witam, mam kolejny problem. Planuję załatwić sobie posadę (nie wiem tylko czy na cały, 1/2 etatu czy staż) i moja mama słusznie zauważyła pewną nie jasność.
Czy jeśli będę pracował to zabiorą jej zasiłek pielęgnacyjny, który dostaje na mnie?
Czytałem na stronie ministerstwa pracy, a raczej nie wyczytałem w ogóle takiej opcji, jedyne co tam jest napisane to że zasiłek przysługuje mimo wszystko.
Wolałbym się jednak dowiedzieć od fachowców, zwłaszcza mama byłaby wdzięczna :-) .
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-06 10:13
Od 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu  niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1. osoba sprawująca opiekę:
a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;
2. osoba wymagająca opieki:
a)pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje sie orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2)została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu,
c) na osobę wymagającej opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
d) członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
e) na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego,
o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;
f) na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/test-swiadczenia-pielegnacyjne/swiadczenie-pielegnacyjne/
Zatem w opisanej sytuacji świadczenienie  nie powinno być wstrzymane.
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-06 11:10
Dokładnie na tej samej stronie to sprawdzałem, ale mama panikuje że zabiorą jej moją rentę i pięlęgnacyjne i wyjdzie na zero jak nie na minus.
Jak to teraz przetłumaczyć.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-06 13:32
Jak rozumiem , otrzymuje Pan rentę socjalną? Jeśli tak , to należy pamiętać o kryterium dochodowym. Prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Od 1 września 2013 r.  jest to kwota  2528,80 zł.  Ww kwota ulega zmianom dlatego raz na kwartał nalezy ją sprawdzac na stronach ZUS:
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52
Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek.
Proponuję kontakt telefoniczny Mamy z naszym prawnikiem. W celu umówienia konsultacji prosimy o telefon do naszego Centrum 22 831 85 82.
Nadrzędny - Autor How high Dodany 2013-09-06 16:25
Ja państwa doskonale rozumiem, tylko w mojej głowie poukładałem sobie to w ten sposób ze wolałbym stracić te 600zł renty, za które nie kupie sobie nawet wieka od trumny a pół polski wyzywa mnie od "pasożyta na państwowym", i poszukać pracy za 1500 na rękę żeby móc zbierać sobie na konsolę która jest moim szczytem marzeń rozrywkowych i sprzęt filmowy dzięki któremu będę mógł rozwijać pasję i w przyszłości może zapewnić pieniądz i życie. Chodzi tylko o to czy jeśli bym pracował normalnie jako osoba ze znacznym stopniem, to czy mojej matce nie zabiorą jej pielęgnacyjnego, a nie mojej renty z której i tam sam się nie wyżywię :/ ...
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-09-06 16:31
A gdybyś chciał mimo znacznego stopnia rozpocząć samodzielne życie z dala od domu, no z ukochaną osobą to mama także straciłaby ew pielęgnacyjne. Mama nie może pozbawiać ciebie możliwości zarabiania tylko dlatego że boi się o ew odebranie swiadczenia. Jeżeli masz szasnę na pracę, to ją podejmij, jeżeli coś nie wypali, zawsze można wrócić do świadczeń stając na komisji.
A gdybyś np umarł za jakiś czas (czego ci nie życzę) to mama także straci pieniążki. Myśl o sobie, jeżeli masz perspektywy to działaj, jak nie to zostaje wegetacja na tych małych dochodach.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-09-06 16:27

>ale mama panikuje że zabiorą jej moją rentę i pięlęgnacyjne i wyjdzie na zero jak nie na minus.<


jezeli jesteś osobą pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych to te pieniążki są twoje a nie jej, więc jej zabrać nic nie mogą jedynie ew tobie gdybyś przekroczył kryterium. Mama musi się pogodzić z tym że masz prawo sam o sobie decydować.
Nadrzędny Autor How high Dodany 2013-09-06 17:28
Najpierw to ja chciałbym sobie poprzez pracę uzbierać na sprzęt, którego nie kupię jeśli będę mieszkał sam, koszty życia zjedzą resztę. Chcę się po prostu dorobić jakiś przedmiotów w życiu, bo na ojca nie mam co liczyć - wszystko kupuje młodszemu bratu który dwa razy kiblował i generalnie bumeluje z kumplami, a ja zbieram tylko pryszcze na twarzy i hemoroidy... Nie mówiąc o coraz większym wpływu na mój stan emocjonalny...
Do samodzielnego życia to jeszcze długa droga, i wątpię czy jej dożyję :-) .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Zasiłek pielęgnacyjny opiekuna a praca (8975 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill