www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Chorobowa a ponowna praca w tym zawodzie ? (15125 - wyświetleń)
- Autor Lord94 Dodany 2013-09-09 21:05 Zmieniony 2013-09-09 22:01
Pracując jako pracownik ochrony po pewnym czasie przeszedłem na rente chorobową po zwolnieniu lekarskim. Czy ponownie bedę mógł pracować w tym zawodzie jako pracownik ochrony otrzymujac rente chorobową? , czy to nie koryguje z tym gdybym chciał ponownie wrócić do tej samej pracy ?

PS: chodzi mi o to czy jesli w trakcie pracy na tym stanowisku zostalem skieorowany na zwolnienie i pozniej przyznano mi z powodu choroby rente chorobową to czy moge pracowac w tej samej pracy jako pracownik ochrony czy to calkowicie juz mnie skresla z tej pracy jesli w jej trakcje z powodu choroby bylem na zwolnieniu chorobowym i przyznano mi tą rente ?:-) prosze o odpowiedź i z gory dziekuje :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-10 08:19
W chwili obecnej pobiera Pan „Rentę z tytułu niezdolności do pracy” czy tzw. „Świadczenie rehabilitacyjne”?  Nie do końca wynika to z opisu.

Jeśli świadczenie rehabilitacyjne to jego celem jest takie podreperowanie zdrowia by mógł Pan powrocie do pracy bez konieczności wypłaty renty.
Jeśli rentę z Tyt. niezdolności do pracy to obowiązuje poniższy zapis:
USTAWA  z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 13.
4. Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

W zasadzie każda osoba niepełnosprawna powinna pracować na zasadach określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej ON.
Tak więc teoretycznie nie ma zakazu pracy w tym samym zawodzie – choć podjęcie takiej pracy może w przyszłości wpłynąć na kolejne orzeczenie o niezdolności do pracy.
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2013-09-10 20:00
Tak renta z tytułu cześciowej niezdolnosci do pracy :-) Czyli rozumiem ze jesli pracowalem jako pracownik ochrony i pozniej bylem na zwolnieniu lekarskim i przeszlem na rente z tytulu mojej choroby to dalej moge pobierac rente ipracowac w tym amym zawodzie jako pracownik ochrony bez przeszkód tak ?:-) Renta ktora pobieram to chyba renta chorobowa nie znam sie na tym czy to chorobowa czy z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy ale dostalem ja po pojsciu na zwolnienie lekarskie gdyz mialem silne nasilenie mojej choroby :-) Podjecie takiej pracy moze w przyszlosci wplynac na kolejne orzeczenie o niezdolności do pracy , co ma Pan/Pani na mysli ? Bardzo prosze o odpowiedź i z gory dziekuje :-)
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-09-10 20:15
Jaką rentę się pobiera, to naprawdę nie trzeba się znać, bo jest to napisane w orzeczeniu lekarza orzecznika. Obecnie powinieneś uzyskać stopień niepelnosprawności w Komisji do spraw orzekania o niepelnosprawności, czyli jeszcze raz pobrać wniosek od lekarza i złożyc je w odpowiednim dla Ciebie rejonie. Z tego co wiem z uzyskaniem pracy w ochronie nie będziesz miał problemów, oni tam wręcz szukają osób z orzeczeniem. Ile możesz dorobić, to iuż na stronie ZUS podają raz na kwartał.A czy przy następnej komisji w Zusie nie zabiorą renty skoro możesz pracować w swoim zawodzie, to tego nie wie nikt.Reasumując- potrzebne Ci jest jeszcze ORZECZENIE O STOPNIU NIEPELNOSPRAWNOŚCI.
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2013-09-10 22:20
Posiadam rowniez orzeczenie o niepelnosprawnosci w stopniu umiarkowanym i pracowalem z tego wlasnei wzgledu w ochronie i tylko ochronie nigdzie wiecej nigdy nie pracowalem i pracujac wlasnei jako ochroniarz przeszedlem na rente z tytulu choroby i czesciowej niezdolnosci do pracy po troszke trwajacym zwolnieniu lekarskim i dostalem rente ale do pracy juz nie powrocilem po zwolnieniu tym i tu wlasnie mam problem czy dostajac ta rente nic nei stoi na przeszkodzie bym znow tam pracowal jako pracownik ochrony czy ta renta nei zamyka mi drogi do pracy ze bylem na zwolnieniu w pracy jako ochroniarz i teraz chce znow tam pracowac czy zus i inny lekarz nei popatrzy ze bylem chory i na zwolnieniu w tej pracy a teraz znow chce tam isc, czy to nei ma nic do rzeczy ?:-)
Nadrzędny Autor ulena Dodany 2013-09-10 22:36
Oczywiście, że nie ma nic do rzeczy, jako rencista możesz dorobić miesięcznie ok.2610 złotych brutto miesięcznie.Tylko w zakladzie pracy powinieneś zglosić, że pobierasz rentę. to wtedy księgowa trochę inaczej podatek oblicza. A gdzie podejmiesz pracę to już jest bez znaczenia. Możesz wrócić do poprzedniego pracodawcy o ile sily Ci na to pozwolą.
Nadrzędny Autor trolla Dodany 2013-09-11 09:50
ważne jest co zadecyduje lekarz medycyny pracy przed podjęciem pracy, może określić krótszy czas pracy czyli nie 12/48 tylko 11/48
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-11 11:44
Nie będzie to miłe, co napiszę...

Jeżeli osoba, która pobiera rentę jest w stanie po "wyleczeniu" ( a z tego wynika) wrócić na to samo stanowisko pracy ( sama decyduje się) NIE powinna pobierać renty. Albo renta, albo praca.
Dla mnie to "oszukiwanie" tych, którzy naprawdę chorują i nie są w stanie pracować w ogóle, wegetują.
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-09-11 15:07
Zgadzam się z Tobą, ale obecnie mamy takie prawo, że właśnie wszystko jest możliwe. A powiem Ci jeszcze, że bardzo dużą grupę zawodową osób, które idą na renty i wracają do swojego miejsca pracy są nauczyciele i urzędnicy . Nie wychylają się, ale akurat znam kilka takich osób, a mnożą się jak grzyby po deszczu, idzie to pocztą pantoflową.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-11 16:07
Uleno, dlatego potem ZUS każdego osobnika traktuje podejrzwliwie. Ofiarami jego nie zawsze padają ci, którzy powinni...
Nie znaczy to, że jestem generalnie przeciwna pracy ON, ale szukanie sposobu, aby polepszyć sobie stan finansów "chorobą" - mówię STOP!
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2013-09-11 19:17
uwazasz ze 500zl reny wystarcza na zycie jedzenie rachunki i leki to na prawde gratuluje myslenia i uwazasz ze najlepiej gdyby nie dalo sie dorabiac no brawo wiec zycze powodzenia jesli rowniez chorujesz i masz 500zl wyzyj z tego przez miesiac :-)
Nadrzędny - Autor trolla Dodany 2013-09-11 20:00
oj to nie tak, to nie chodzi o tych ludzi, ktoś kto dostaje najniższą rentę to jest brany pod lupę i rozliczany z każdego grosza, chodzi o tych którzy dzięki nienależnym orzeczeniom czerpią korzyści, wielu mundurowych uzyskało prawo do renty a teraz pracują w ochronie bo mają zezwolenie na broń a renty nikt im nie cofnie
Nadrzędny Autor Lord94 Dodany 2013-09-11 20:09
jesli chodzi o mundurowych to dokladnei tak masz racje ale zwykly szary obywatel chorujacy nie wyzyje z najnizszej renty wiec musi sie ratowac jak tylko moze bo ww tym kraju nikt za darmo mu nie da :-)
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-12 09:54

>uwazasz ze 500zl reny wystarcza<


Nie wystarcza i mam tego pełną świadomość. Są jednak osoby, tutaj także, które nawet tych 500 zł renty nie mają i są chore.
Podtrzymuję jednak swoje zdanie, że jeżeli osoba w r a c a na swoje, dawne stanowisko pracy to nie jest z nią tak źle . I podejrzewam, że tak ZUS patrzy na takie działania.
Tobie, z całego serca życzę zdrowia.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-12 12:42
W zasadzie renta z tyt. częściowej niezdolności do pracy może być przyznana w przypadku pracy „poniżej możliwości”. W sytuacji gdy niepełnosprawność uniemożliwia lub znacznie ogranicza pracę w wyuczonym czy wykonywanym zawodzie.
Niestety cały nas system wspierania ON jest dziurawy i niekonsekwentny – a co najważniejsze zamiast wspierać aktywność zawodową ON skutecznie ją torpeduje.
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2013-09-12 14:39 Zmieniony 2013-09-12 14:43
a jesli ktoś pobiera dajmy na to ta rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy i pracuje w ochronie to gdy odzedl na zwolnienie chorobowe i dostal pracujac na tym stanowisku taka rente to czy moze wrocic dlaej do tej pracy w ochronie czy juz nie moze tam pracowqac ?:-)

PS: a także czym sie rozni renta chorobowa od renty z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy ?:-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-09-13 09:25
Nie ma czegoś takiego jak „renta chorobowa” to jest „renta z tytułu niezdolności do pracy”
O ile lekarz medycyny Pracy Pana dopuści to może Pan nadal pracować w ochronie – oczywiście w przyszłości ZUS może uznać że jednak jest Pan całkowicie zdolny do pracy. Tego nie przewidzimy
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-09-14 12:57
I tą odpowiedzią CI potwierdziła tok myślenia ZUS-u.
Nadrzędny Autor Lord94 Dodany 2013-09-15 14:46
a jak oni naliczaja ta rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy ile wynosi najnizsza?:-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta Chorobowa a ponowna praca w tym zawodzie ? (15125 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill