www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / mieszkanie a osoba niepełnosprawna (4629 - wyświetleń)
- Autor Magda Dodany 2013-11-13 10:26
Jestem osobą niepełnosprawną i samotną matką. Do tej pory mieszkałam z rodzicami na wsi a teraz chciałabym się usamodzielnić i kupić lub wynająć mieszkanie w mieście. U rodziców zajmuję jeden pokój wspólnie z synkiem (2 lata) i powoli robi się nam ciasno. Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji (tak napisano w orzeczeniu), dodam iż orzeczenie było wydane dawno i w domu jestem samodzielna, tylko z wyjściem na zewnątrz potrzebuję pomocy. Czy jako osoba niepełnosprawna z takim orzeczeniem mogę wynająć mieszkanie i zamieszkać w nim sama z dzieckiem?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-13 11:52
Każda osoba zdolna do czynności prawnych (czyli osoba nieubezwłasnowolniona) może wynająć mieszkanie.W tym wypadku nie ma znaczenia czy posiada Pani orzeczenie czy też nie. Warto się jedynie zastanowić czy bez wsparcia najbliższych poradzi Pani sobie sama w mieście.
Nadrzędny - Autor Magda Dodany 2013-11-13 14:35
Uważam że łatwiej będzie osobie niepełnosprawnej mieszkać w mieście niż na wsi. Przemyślałam to dokładnie i wem, że poradzę sobie.  Zamierzam wynająć opiekunkę, żeby wychodziła z dzieckiem na spacery, bo ja nie mogę. Czy jakaś instytucja, sąd może mi odebrać dziecko tylko z tego powodu że na orzeczeniu mam napisane "niezdolna do samodzielnej egzystencji" chociaż w rzeczywistości daję radę opiekować się dzieckiem w domu?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-14 12:32
Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie może być podstawą do wystąpienia do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej.Władza rodzicielska jest to zespół uprawnień i obowiązków przysługujących rodzicom nad małoletnim dzieckiem. Powstaje ona z mocy prawa z chwilą urodzenia się dziecka, trwa do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości lub do jego wcześniejszej śmierci. Zakres władzy rodzicielskiej nie zawsze przysługuje rodzicom w pełni. Sąd może władzę rodzicielską ograniczyć, zawiesić lub nawet jej pozbawić, kiedy zagrożone jest dobro dziecka.
Zatem jeśli będzie Pani sprawowała opiekę i zapewniała dziecku właściwe warunki życia, rozwoju itp. to nie będzie podstaw do występowania o np. ograniczanie władzy rodzicielskiej.
Nadrzędny Autor freva Dodany 2014-07-22 21:30
Zgadzam się. Warto pomyśleć czy sobie Pani poradzi. Nawet przy takich czynnościach. Dobrze też, aby mieszkanie było jak najlepiej dostosowane. Kilka dni temu trafiłam na ciekawy tekst, który mówi o tym o co należy zadbać w domu osoby niepełnosprawnej: http://www.mgprojekt.com.pl/blog/przystosowanie-domu-dla-osoby-niepenosprawnej/#axzz388MI4C00.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / mieszkanie a osoba niepełnosprawna (4629 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill