www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prosze o pomoc/radę/ (3550 - wyświetleń)
- Autor sylwia.g. Dodany 2013-11-18 21:10
Witam.
Jestem osobą częściowo niezdolną do pracy, do końca września 2014 roku, posiadam rentę z zus. Od kilku lat pracuję i dotąd informowałam pracodawce o posiadanej rencie.(dwa razy, tak jak zmieniałam pracę )Zawsze były pytania i dociekania z jakiego powodu mam rentę,dlaczego itp. Teraz  nie mam z tego tytułu żadnych problemów, pracodawca nie narzeka na mnie. Obecnie pojawiła się okazja do zmiany pracy, na taką o której zawsze marzyłam-w moim zawodzie wyuczonym. Jednak wiem, że przyszły pracodawca nie zatrudni mnie jeśli dowie się o mojej rencie, zresztą ja tez nie mam już siły przechodzić przez magiel pytań i podejrzeń. Moje pytanie brzmi czy mogę nie informować pracodawcy o  tym fakcie, jeśli nie mam zamiaru już na komisje ZUS za kilka miesięcy stawać. Rozważam tez możliwość rezygnacji z renty przed tym terminem, tylko nie wiem jak to zrobić.
proszę o radę , muszę do końca listopada podjąć decyzję czy przyjąć propozycje nowej pracy czy lepiej zostawić tak jak jest teraz. Moją decyzje uzależniam od tego, czy można nie udzielać informacji o częściowej niezdolności do pracy i o  prawie do renty przyszłemu pracodawcy.
                                                                                                                                                                                                 Sylwia
Nadrzędny Autor Kundzia Dodany 2013-11-19 22:32
Nie wiem jak jest z pracodawcą, natomiast możesz udać się do ZUS i złożyć stosowne oświadczenie że rezygnujeszz renty. Dadzą ci odpowienie papierki do wypełnienia. Koleżanka tak zrobiła, bo wolała zarabiać do woli niż bujać się z liczeniem ile może dorobić do renty socjalej. Gratuluję znalezienia wymarzonej pracy, pozdrawiam serdecznie :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-11-20 11:29
1) Zapoznaj się z wzorami dokumentów, które stosuje się przy przyjmowaniu do pracy oraz zgłaszaniu źródeł dochodu do opodatkowania - zrozumiesz.
2) Polska to wolny kraj - możesz informować innych o tym, o czym chcesz. Przemyśl tylko tego konsekwencje w jedną i drugą stronę i już.
3) Logika: z regnty "rezygnujesz" tam, gdzie ją uzyskałaś. To naprawdę się broni...
Nadrzędny - Autor sunday88 Dodany 2013-11-23 16:22
Witam. Mam znaczny stopień niepełnosprawności, rente socjalną otrzymuje od 18-go roku życia,od 5 lat jestem zatrudniona w Zakładzie Aktywności Zawodowej. Czy mogę przejść z renty socjalnej na rente inwalidzką? Proszę o odpowiedź. Pozrawiam
Nadrzędny - Autor ulena Dodany 2013-11-23 21:24
Tylko i wyłącznie jeżeli Twoj stan zdrowia w czasie wykonywania pracy radykalnie się pogorszył, lub też wystąpiły inne choroby. Jeśli jednak jest to, te same schorzenie, na które uzyskałeś rentę socjalną to niestety nie przysluguje renta chorobowa.
Nadrzędny - Autor sunday88 Dodany 2013-11-24 08:19
A jakie sa warunki przechodzenia z renty socjalnej na emeryturę dla osób niepełnosprawnych?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-11-24 16:52
Takie same, jak wszystkich innych obywateli - przede wszystkim odpowiednia liczba lat pracy oraz wiek.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / prosze o pomoc/radę/ (3550 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill