www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Miejsce dla doradców .Co byś doradzil/a gdybyś zostal/a (Strona 2) (31604 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-01-26 16:00
Rogal w moich czasach uczono mnie ze ukraincy sa beeeeeee.

dzisiej oni walcza o przetrwanie i wolność , a u mnie oni w podświadomości ss beeee mimo ich dzisiejszych obserwacji
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-26 10:19

>kolejna prowokacja ,czy faktycznie tak nas widzą ?


Zaraz po rozpadzie ZSRR do Polski na handel zaczęli masowo przyjeżdżać Ukraińcy. Poznałem wówczas kilku młodych ludzi, którzy za okazaną im pomoc zaprosili mnie do siebie. Początkowo wahałem się, czy pojechać w tak daleką podróż (ponad 900 km), ale gdy dowiedziałem się, że za zaproszenie musieli zapłacić całą swoją miesięczną pensję, nie mogłem ich zawieść. Pojechałem. Znam rosyjski, jednak już na samym początku znajomi zwrócili mi uwagę, abym w miejscach publicznych nie mówił po rosyjsku. Znaczy, że coś musi być na rzeczy z tymi opcjami. Zostałem bardzo miło przyjęty nie tylko przez znajomych, co oczywiste, ale również przez przypadkowo spotkanych. Ale to nie jedyny mój kontakt z Ukraińcami. W miejscowości, w której mieszkam, osiedlili się Ukraińcy z akcji "Wisła" i nie mogę złego słowa powiedzieć o nich. Wielu znam osobiście, a nawet pastora z cerkwi prawosławnej. I co z tego wynika? Nic, bo nie narodowość świadczy o człowieku, ale to jaki jest.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-26 18:51

>Rogal w moich czasach uczono mnie ze ukraincy sa beeeeeee


Walduś, to źle Cię uczono. Wybacz, że zapytam: a znasz chociaż jakiegoś Ukraińca?
Z pewną analogiczną, do Twojej, wypowiedzią spotkałem się już kiedyś. Ale zacznę od początku. Nim „Solidarność” przyniosła nam "wolność" i mogliśmy jeździć za granicę, ja już tam bywałem i to dość często. Zresztą Nachbar w języku polskim znaczy sąsiad, więc to wyjaśnia wszystko. Kiedyś w rozmowie z pewnym młodym Niemcem - było to już po zburzeniu Muru Berlińskiego - rozmawialiśmy o Polsce i Polakach. Po dłuższej rozmowie powiedział prawie to samo, co Ty, że uczono go, że Polska to taki zacofany kraj, gdzie wszystko jest czarno-białe i ludzie prości. Ów Niemiec pochodził z tzw. dobrej rodziny z okolic Essen, co w pewnym sensie usprawiedliwia tę opinię, bo tam wcześniej nie spotykał się z Polakami. Dopiero po ukończeniu studiów przeniósł się do Berlina. Dodał, że swoją opinię skonfrontował i potwierdził po tym, jak otwarto granicę i bardziej obrotni Polacy zaczęli robić "interesy".  Poczułem się głupio i było mi wstyd.  Ponieważ mieszkał po sąsiedzku, z czasem, gdy lepiej poznaliśmy się, zmienił zdanie. Później zabrałem go na wycieczkę do Polski. Mógł naocznie przekonać się, że Polska to jednak kolorowy kraj, gościnny, nie taki zacofany i mieszkają tu tak samo różni ludzie, jak w każdym kraju.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-26 19:21 Zmieniony 2014-01-26 19:24
Poczytaj o banderowcach, a będziesz wiedział dlaczego uczono nas tak jak mówi Waldi.

Do narodu nic nie mam. Ludzie jak inni. :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-26 19:31
Opinia o Ukraińcach przekazywana była nie w szkole, a po domach tam, gdzie rodzice byli pokoleniem wojennym. Pokolenia, które wojny nie znały, te wstrząsające opowieści zachowało w sobie. Następne pokolenia będą wolne od rezerwy. Bo coraz to nowe pokolenia nie mogą odpowiadać za winy poprzednich w każdym kraju. Chyba, że same dopuszczą do nowych zaszłości.
Każdy odróżnia, że są ludzie i ludziska, ale ...no właśnie to 'ale' gdzieś drzemie. Tym bardziej, gdy się słyszy, że ktoś jeszcze dziś chce zmieniać granice Polski.
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-26 21:29

>Poczytaj o banderowcach, a będziesz wiedział dlaczego uczono nas tak jak mówi Waldi.


Lidain, zamiast się ze mną droczyć przeczytaj, co wcześniej napisałem o Ukraińcach przesiedlonych w czasie akcji "Wisła". Wiesz co to była za akcja? I właśnie tacy przesiedleńcy mieszkają w mojej okolicy, a nawet są moimi sąsiadami. Zresztą niektórych rzeczy nie musiałem uczyć się w szkole, bo widziałem na własne oczy. Np. pomordowanych cywili przez - nazywanych dzisiaj i uważanych za bohaterów - "żołnierzy wyklętych". Dzisiaj tym "bohaterom" stawiają pomniki, bo niektórzy nasi politycy zamiast myśleć o przyszłości, chcą w ten sposób zbić kapitał polityczny i rozdrapują już zagojone rany.  Na PW mogę podrzucić o którego "bohatera" konkretnie chodzi.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-26 21:42
NA zachodzie czyli w moich okolicach mieszka wielu Ukraińców. Miałam w związku z tym różne obserwacje i przeżycia.  Ludzie to ludzie, są dobrzy i źli. Tak jak wszędzie. Nie musisz mi nic tłumaczyć. Nie tylko Ty masz wiedzę.
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-26 21:52
Nachbar jak Ty w cerkwi pastora widziales to musiales tam dobrze gazowac;-)
Nadrzędny - Autor Nachbar Dodany 2014-01-27 21:44

>Nachbar jak Ty w cerkwi pastora widziales to musiales tam dobrze gazowac;-)


Człowiek jest omylny i każdemu może się przytrafić lapsus. Dzięki za zwrócenie uwagi i szacun za spostrzegawczość. :-)
Nadrzędny - Autor nauta Dodany 2014-01-29 10:53
Kto tak naprawdę rządzi na Ukrainie: parlament? Janukowycz? Niezupełnie. Na Ukrainie rządzą oni- oligarchowie

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15352710,_Po_zwyciestwie_Janukowycza_oligarchowie_zajeli_glowne.html#MT
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-29 10:58
Ty się za trudnij w tvn. Będziesz im poranny przegląd prasy przygotowywał:)
Nadrzędny Autor nauta Dodany 2014-01-29 13:02

>.rogal160
>Ty się za trudnij w tvn. Będziesz im poranny przegląd prasy przygotowywał:)


http://www.fabryka.pl/uploads/tx_evoproducts/ob/yw/obywatelu-nie-pieprz-bez-sensu_andrzej-mleczko-99903861093_978-83-244-0197-0_600.jpg
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-29 11:19
Tak sle i tak niedobrze. Jak się okazuje wybór ludzi  bogatych do sejmu ma swoje poważne minusy, wybór biednych również. Jedni i drudzy traktują struktury  państwa jak instrument??? Z dnia na dzień rozmywa się pojęcie patriotyzmu? Materializm i kasa. A może po okresie transformacji, zapanuje jednak idealizm? Są jeszcze idealiści na świecie? :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-29 11:21
Nie  wśród młodych, którzy musieli za chlebem wyjechać z kraju.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-29 11:47
Niedawno młody student w temacie patriotyzm mi odpowiedział tak. Owszem mała ojczyzna, czyli dom rodzinny, ale reszta? Ciociu, ja już jestem obywatelem świata i mogę mieszkać gdziekolwiek. A tęsknota za krajem, za językiem, za ludźmi, krajobrazami, za wszystkim co nasze? ...Roześmiał się lekko i beztrosko.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2014-01-29 12:03
Inne czasy. Wszystko się "rozmydliło". :-(
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-29 12:31
Niech się śmieje. Obywatel świata w tym świecie zawsze będzie na dłuższą metę obcy.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2014-01-29 13:07
Pewnie tak jest, choć na razie ma wszędzie przyjaciół, języki zna świetnie, radzi sobie finansowo jako tłumacz, ale gdy przyjdzie korzenie zapuścić...wydorośleje i poczuje, skąd nasz ród. Mam nadzieję.....
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-01-29 13:19 Zmieniony 2014-01-29 13:22

>Inne czasy. Wszystko się "rozmydliło". :-(<


Najmilsze są powroty do ....Przekonujemy się o tym gdy wracamy do znanch nam osób, miejsc, przedmiotów i można tak wymieniać i wymieniać . Dla mnie jest ważne móc tam wracać i chociaż wiele z tych miejsc, osób czy przedmiotów nie jestem w stanie:zobaczyć czy dotknąć, to pamiętam o nich .To jest historia moich, szczęśliwych dni . Bez historii nie da się żyć .
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-01-29 12:56
>Jak się okazuje wybór ludzi  bogatych do sejmu ma swoje poważne minusy<

No masz, jestem za tym by jednak nie wybierać posłów kierując się priorytetem . Są tacy którzy dla sejmu nawet zmienią płeć i nie myślę o p.Grodzkiej :-).
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-01-29 13:08
Ech...To czym się w końcu kierować? Wiesz?
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2014-01-29 13:12
Nie wiem ..pewnie metodą prób i błędów ....trzeba próbować ;-)
Nadrzędny - Autor rogal160 Dodany 2014-01-29 13:34
Byłem zagranicą wiele razy. W krajach ciepłych i zimnych. Wszystko tam było fajnie, morze, piasek, jedzenie. Ale gdy tylko wylądowałem, wsiadłem w taxi i wyjrzałem na nasze ulice od razu uśmiech na paskudny mój pysk wskakiwał.
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2014-02-01 17:45
Bo tam byłeś tylko ubogim turystą, nie dającym napiwków, a w Polsce myślisz, że jesteś kimś :-)
Było zacząć od naszych gór :-)
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2014-01-30 18:24

>Nie wiem ..pewnie metodą prób i błędów ....trzeba próbować


I słuchać mądrych ludzi.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/celinski-dla-onetu-polacy-popelniaja-zbiorowe-samobojstwo/qtr8q

Lepiej, żeby Prezes tego nie słyszał.:-))))))
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-01-30 19:24
I każde  p i b odczuć na własnym coraz gorszym losie.
Czyli mniejsze zło ?
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-02-01 22:58
Aby trochę zmienić tematykę na forum.
Mam pytanie
Jakie cyfry sa bardziej czytelne z pewnej odległości, arabskie czy rzymskie?
I w jakim one powinny być kolorze gdy tlo jest czerwone?
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-02-01 23:56
Jeśli do dziesięciu możesz rzymskimi, wyżej nie, bo jeśli to ma byc plakat przy drodzie, ciągu komunikacyjnym, to odczytuje się wolniej rzymskie niż arabskie.
Na czerwone tło kontrast. Białe na przykład. Albo czerwone na białym. Mocne i duże. Plakaty nie znoszą półtonów.
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-02-02 00:30
:-) to nie plakat , chcę sobie pomóc w rozróżnieniu przesuwających sie w niezbyt dobrym oświetleniu przedmiotów:)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2014-02-02 00:45
Pogadamy jutro, dziś już śpię.:-) Ciekawe co to jest.....:-)
Nadrzędny - Autor dobrosia Dodany 2014-02-02 22:42
Na czerwonym proponuję czarne.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2014-02-02 23:12
Farby fluorescencyjne jaskrawa żółć lub biel  i kask górniczy z lampą . Podłączyć do akumulatora żelowego z czujnikiem ruchu . Każdy ruch rękiu w kierunku baterii powoduje włączenie lampki na hełmie . Pozdrawiam :-).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Miejsce dla doradców .Co byś doradzil/a gdybyś zostal/a (Strona 2) (31604 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill