www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przedmioty ortop. i środki pomocnicze - okres karencji (3840 - wyświetleń)
- Autor kati508 Dodany 2014-03-16 20:29
Od kiedy należy liczyć czas karencji na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (z dofin. NFZ) według nowych przepisów, jeśli 10.09.2013 r. zakupiono środek pomocniczy i obowiązywał wówczas roczny okres karencji. Od 01.01.2014 r. zwiększył się limit finansowania i zmienił okres użytkowania (z 1 roku na 6 m-cy) tego środka.
Czy kolejny środek pomocniczy z dofinansowaniem NFZ będzie przysługiwał:
1) od 10.03.2014 r. (6 m-cy od poprzedniego zakupu)
2) od 10.09.2014 r. (1 rok od poprzedniego zakupu - odpowiedź z NFZ, z którą nie do końca się zgadzam, bo miało być lepiej, tj. 6 m-cy, a nadal czekam rok)
3) od 01.07.2014 r. (pół roku od zmiany przepisów).
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Dziękuję.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-16 22:12
Najprościej będzie zwrócić się z pytaniem do wykonawcy czyli NFZ - muszą się posługiwać "podstawą prawną"...
To naprawdę nie boli...
Nadrzędny - Autor kati508 Dodany 2014-03-17 09:11
Na to też wpadłam mądralo, ale NFZ ma 30 dni na odpowiedź, a tyle jest ważne moje zlecenie.
Poza tym to jest forum, gdzie można uzyskać poradę prawną, więc z tego korzystam!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-17 12:24
1) Wystarczy zadzwonić do NFZ - to trwa krócej...
2) A jeszcze prościej - zapytać w sklepie albo zakładzie wykonującym zakup/usługę - oni zwykle są najlepiej poinformowani, ponieważ mają bezpośredni z tego zysk i nie jest w ich interesie oszukiwanie klientów.
3) A jeszcze lepiej - jechać do oddziału NFZ po potwierdzenie - jeżeli nie potwierdzą to zdobędziesz wiedzę. Jeżeli potwierdzą - masz sprawę załatwioną.
Mądralo...:-)
Nadrzędny Autor kati508 Dodany 2014-03-18 08:04
W NFZ byłam. Nie potwierdzili mi. Pani nie była w stanie podać mi podstawy prawnej takiego postępowania poza tym, że system "nie puszcza", więc rok muszę odczekać (tj. do września). Ja się z tym nie zgadzam, a systemom komputerowym nie wierzę! Jeśli mam czekać rok, to ok, ale chce wiedzieć dlaczego (konkretny przepis). Co do interpretacji sklepu medycznego - nie komentuję. "Na gębę" interpretacja też mi nic nie da. Wystąpiłam pisemnie do NFZ, ale na odpowiedź muszę czekać. A zlecenie jest ważne m-c (gdyby jednak okazało się, że mogę od marca). Do specjalisty muszę jechać sporo kilometrów, czekać na wizytę kilka tyg., (lek. rodzinny nie wypisze-wiem). Jak zwykle chodzi o kasę i czas (bo mieć lub nie mieć 150 zł z NFZ + 150 zł z PCPR to jest dla mnie różnica, a sprzęt padł...).
Myślałam, że tu już ktoś się zetknął z podobnym problemem i zna odpowiedź na moje pytanie...
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-03-18 13:07
Wg informacji udzielonej przez pracownika NFZ( Oddział Mazowiecki) obowiązuje zasada wynikająca z przepisów obowiązujących w dniu zakupu. Zatem w opisanym przypadku rok od daty nabycia sprzętu. Natomiast kolejny zakup będzie realizowany wg obecnie obowiązującego stanu prawnego.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-03-18 14:55
Gdyby było inaczej niż opisuje CI oznaczałoby to, że prawo dział wstecz - a nie działa...

A skoro system nie puścił zlecenia w systemie - to co by zmieniło, gdyby ktoś na forum napisał, że system jest głupi...?
Ja rozumiem potrzebę, ale życie kieruje się czymś innym (niestety) niż nasze pobożne życzenia...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przedmioty ortop. i środki pomocnicze - okres karencji (3840 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill