www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Komornik a pensja z Umowy Zlecenia!!!PILNE (6658 - wyświetleń)
- Autor spiwpt Dodany 2014-03-19 12:34
Czy  mogę prosić o pomoc? Zgłosiła się Pani, która na Umowie Zleceniu zarabia 800 złotych brutto. Pani ma kredyt niespłacony w części - dług jest już
przedawniony. Do Pracodawcy napisał komornik, że jest zainteresowany częścią wynagrodzenia. Czy od takiej kwoty Komornik ma prawo domagać
się jakiejś kwoty? Chyba jest jakaś kwota, która nie podlega zajęciu? Proszę o wsparcie. Dziękuję.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-03-19 13:15 Zmieniony 2014-03-19 13:42
1) Za mało danych - to rzadko jest jednoznaczne (bierze się pod uwagę wiele elementów: wszelkie przychodzy inne, rodzaj i wymiar zadłużenia, sytuacja prawno-społeczna, inne świadczenia itd.).
2) Jak sama napisałaś - komornik interesuje się "częścią" wynagrodzenia, a więc wie, że całości raczej nie pożre, ale coś może. To coś jest zależne - patrz pkt 1).
3) Komornik może zajmować wszelkie rodzaje przychodów i wpływów - nawet przelew od koleżanki 100,00 zł, świadczenia itd. . A wynagrodzenie za pracę (niezależnie od formy zatrudnienia) na pewno (poza kwotami wolnymi od zajęcia).
4) Wybacz uwagę dodatkową, bo - jak wcześniej pisałam - doceniam inicjatywę stowarzyszenia. Ale jeżeli macie rozwiązywać ludzkie problemy zasięgając pośrednich porad od przypadkowych forumowiczów to nie wróży to zbyt obiecująco...
Nadrzędny - Autor spiwpt Dodany 2014-03-19 13:27
Droga Bluengel bardzo Ci dziekuję za szybką odpowiedz. Nie korzystam wyłącznie z cudzej pracy. Wertuję internet w poszukiwaniu różnych opinii.
Sprawdzam informacje w wielu żródłach, aby jak najlepiej pomóc.

http://biznes.trojmiasto.pl/Egzekucje-komornicze-przy-umowach-cywilnoprawnych-n63499.html

http://www.skef.pl/czy-umowa-zlecenia-podlega-egzekucji-komorniczej-w-calosci/
Nadrzędny Autor Kobieta A. Dodany 2014-03-20 23:20

>Pani ma kredyt niespłacony w części - dług jest już<
>przedawniony. Do Pracodawcy napisał komornik, że jest zainteresowany częścią wynagrodzenia. Czy od takiej kwoty Komornik ma prawo domagać<


Z czego wnioskujesz, że przedawniony? Sam upływ lat wynikający z k.c. nie rozstrzyga.
Komornik ma prawo od każdej kwoty % część. Proponuję wertować bardziej k.c. i k.p. niż net (nie zaszkodzi, może naprowadzić) :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-03-21 12:05
Egzekucja z wynagrodzenia podlega szczególnym ograniczeniom przewidzianym w Kodeksie pracy.Przepisy regulujące sposób przeprowadzania przez komornika zajęcia wynagrodzenia zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Należy jednak pamiętać, że komornik może dokonać zajęcia nie tylko wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy o pracę w znaczeniu przepisów Kodeksu pracy, ale również wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, mianowania czy powołania.
Komornik w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych może zająć wynagrodzenie tylko do wysokości trzech piątych, natomiast w przypadku egzekucji w innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych do wysokości połowy wynagrodzenia.
Dla pracownika, któremu zagraża zajęcie wynagrodzenia przez komornika, ważna jest informacja, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
-minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
-75 % wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
- 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p.

W każdym wypadku warto jednak uzyskać poradę prawną. Informacje podawane na podstawie niepełnych danych mogą być nieprecyzyjne.
Czytaj więcej na Infor.pl: http://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/ochrona_wynagrodzenia/artykuly/674569,zajecie_wynagrodzenia_przez_komornika.html#ixzz2wapVuMxi
Nadrzędny Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-04-04 17:35
Za przeproszeniem to bzdury z papieru co pisze CI .
W dzisiejszych czasach komornik zajmie jej całość , z tego najpierw przeleje  na swoje konto jako swoje wynagrodzenie a pozostałość i kolejne zajęcia będzie  wplacal  na poczet zadłużenia.
Tu z naciskiem napisze - kwoty  wolne od zajęcia  - przy umowach zaleceniach nie istnieją .
I nieważne dla komornika jest fakt czy będzie  miala za co kupić sobie  choćby  suchy chleb a o o złotówce na bilet nawet nie wspomnę .
Nadrzędny Autor jusszu3907 Dodany 2015-08-07 19:22
Moi drodzy,
jeszcze niedawno sama czytałam powiązane tematy aby ochronić część mojego wynagrodzenia z umowy "śmieciowego" zlecenia. Wierzyciel zajął mi 100% mojego jedynego dochodu i dowiedziałam się o tym 5 dni przed wypłatą!
Podsumowując:  MACIE PRAWO POWOŁAĆ SIĘ NA art. 833 § 2 K.p.c. Zasady przeprowadzania egzekucji w odniesieniu do dochodów pochodzących z umów cywilnoprawnych(zlecenie i o dzieło) określa Kodeks postępowania cywilnego, jednak pod pewnymi warunkami dopuszcza on odpowiednie stosowanie przepisów o potrąceniu z wynagrodzenia jak w przypadku umowy o pracę, w przypadku zajęcia wynagrodzenia z takich źródeł. Jeżeli wynagrodzenie jest:
•  świadczeniem powtarzających się w czasie
•  świadczeniem, które ma na celu zapewnienie utrzymania
•  jedynym świadczeniem, z którego się utrzymujesz

TO POWOŁAJ SIĘ NA TO U KADROWEJ I U KOMORNIKA - MUSZĄ TO UWZGLĘDNIĆ NA TWOJĄ KORZYŚĆ!
Jestem pewna, że większość osób jest w szoku po otrzymaniu zajęcia komorniczego i się poddaje, a w takim przypadku trzeba działać! macie 7 dni na zakwestionowanie tego.
Mi na początku mówili, że nie....nie...że całość zabiorą.... DPÓKI SIĘ NIE POWOŁAŁAM NA USTAWĘ! ONI ŻERUJĄ NA LUDZKIEJ NIEWIEDZY, AL NIE KAŻDY DŁUŻNIK JEST DEBILEM :-)
POWODZENIA!
Nadrzędny - Autor WaldusNieKiepski Dodany 2014-04-04 17:39
Uwierz że  przy umowach zlecenia , nie będziesz wstanie jej pomòc.
KC sobie a życie  jest okrutne .
Nadrzędny - Autor Kajka31 Dodany 2014-07-02 09:48
Komornik nie może zabrać całej pensji. Musi zostawić pewną jej część na przeżycie. Gdyby zabierał wszystko byłoby to najzwyczajniej w świecie niehumanitarne. Dłużnik może utracić nawet 50-60% swojej pensji. W przypadku długu powstałego z powodu nie wypłacania alimentów może to być nawet 60% pensji. W przypadku innych zadłużeń np tych powstałych w wyniku niespłacenia kredytu może to być 50% pensji. Wiele wątków dotyczących windykacji oraz zajęcia pensji pojawiło się na tym forum kredytowym http://www.forum-kredytowe.pl/f145/
Nadrzędny Autor piotrek5728 Dodany 2014-07-02 15:48
Wszyscy się mylicie właśnie przy Umowach ZLECENIE i O DZIEŁO , Komornik a prawo zająć całą pensję z tego tytułu, chyba że zgłosicie Zażalenie na czynności komornika i udowodnicie iż wynagrodzenie jest tzw. powtarzającym się. Dla przykładu Umowy wskazane są podpisane na okres 3-ch miesięcy i z tego tytułu jest powtarzająca się co miesiąc.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Komornik a pensja z Umowy Zlecenia!!!PILNE (6658 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill