www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca w przedszkolu. Proszę o pomoc (4034 - wyświetleń)
- Autor kasiulek-87 Dodany 2014-04-04 14:21
Witam,
Mam skończone studia licencjackie po których mogę uczyć w przedszkolu terapii ruchowej. Jednak mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy w związku z powyższym, mimo iż mam orzeczenie, mogę prowadzić zajęcia z terapii ruchowej? Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Jaki tygodniowy wymiar pracy będzie mnie obowiązywał? 22 czy 18 godz./tyg.? Nadmieniam, iż nadany stopień dotyczy urazu nogi (do dnia dzisiejszego mam problemy z kolanem, a w najbliższym czasie będę miała wykonany kolejny zabieg - blokadę). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-04-04 15:32
1) Jeżeli uważasz - Ty lub ktoś inny - że są przeciwskazania, to powinnaś Ty lub ten ktoś znać podstawę prawną ku temu.
W prawie i życiu często stosuje się zasadę: jeżeli coś nie jest zabronione to jest dozwolone - wnioskuj.
2) Czy decydując się świadomie na takie a nie inne studia nie interesowałaś się perspektywami i nie starałaś się zdobyć wiedzy, czy w Twojej sytuacji będzie z tego jakiś pożytek...? Wybacz sarkazm, ale to dziwne - z czystej ciekawości, ale i życiowej potrzeby to Ty powinnaś się wyposażyć w wiedzę, co możesz, co musisz, czego inni zarzucić Ci nie mogą. Będziesz pewniej wstępowała w dorosłe życie.
3) Logicznie i merytorycznie:
a) jeżeli chodzi Ci o sprawy dotyczące szkolnictwa - w sensie "szkolnictwa" - powinnaś zapoznać się przede wszystkim z regulacjami dotyczącymi szkolnictwa i edukacji, kartą nauczyciela czy co tam mają. Wiem, że jest pewien zapis dotyczący ograniczeń w zatrudnianiu osób z widoczną niepełnosprawnością lub oszpeceniami itd. do pracy z dziećmi - ale są to przypadki szczególne i należy je rozpatrywać w odniesieniu do stosownych zapisów i człowieka. Znam ten przepis, ale lepiej będzie, jeżeli sama do niego dotrzesz - nie mam pojęcia, czy dotyczy także Ciebie;
b) przeciwskazania możesz mieć zdrowotne - ale to temat dla lekarza medycyny pracy, czy Cię dopuści do konkretnych zajęć czy nie;
c) sam fakt posiadania orzeczenia ogranicza możliwości zdobycia pracy jedynie w bardzo wyjątkowych zawodach czy zajęciach czy służbach. Nie może być przeszkodą sam w sobie. Przeszkodą mogą być ewenutalne ograniczenia zdrowotne pracownika - bo czegoś np. nie będzie mógl wykonywać itd. .
d) o wymiarach czasu pracy poczytaj chociażby na tym forum albo google - to sprawy bardzo jasno określone w KP, więc łatwo zrozumiesz. To nie jest wiedza tajemna. Ale na wymiar czasu pracy nie mają wpływu Twoje plany dotyczące zdrowia (zabiegi itd.) - nie licz, że ktoś to będzie brał pod uwagę. Albo jesteś zdolna do pracy albo nie - więc decyzja o podjęciu zatrudnienia to w dużym stopniu Twoja odpowiedzialność.
Nadrzędny - Autor kasiulek-87 Dodany 2014-04-07 14:52
Jeśli chodzi o to, jak zaczynałam studia nie przypuszczałam, że będę miała wypadek, który spowoduje że będę miała ograniczenia (czyt. wypadek losowy, którego nie możesz przewidzieć) dlatego wg mnie nie na miejscu są też taki pytania. W Karcie Nauczyciela nie ma zapisu żadnego zapisu dotyczącego nauczycieli prowadzących zajęcia ruchowe przez nauczycieli z orzeczeniem o niepełnosprawności. Natomiast jeśli chodzi o wymiar czasu pracy, tez to nigdzie nie jest zapisane, gdyż już szukałam informacji na ten tema. Dlatego tez zapytałam na forum, bo może ktoś miał już taki przypadek i mógłby mi pomóc. Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-04-07 15:16
No właśnie to na początek może dobrze by było zmienić - myślenie w rodzaju "pytania nie na miejscu itd.". Czemu są nie miejscu, skoro dotyczą zwyczajnych spraw...?
Ok, nie pomyślałam o tym, że stałaś się niepełnosprawna w trakcie nauki, ale jednak wszystko inne pozostaje zasadne. Skoro okazało się, że nawet w czasie studiów pojawił się problem, można było zmienić kierunek na perspektywiczny. Ale to faktycznie Twoja sprawa, bo i tak wszystko sprowadza się do tego, że możesz pracować tak, jak Ci pozwala zdrowie i na co wyrazi zgodę lekarz medycyny pracy. Jeśli dla pracodawcy nie będzie to problem to nie ma się o co martwić.

Natomiast nie wierzę, że w necie nie znalazłaś odpowiedzi w sprawie wymiaru czasu pracy - no błagam... Połowa postów na tym forum jest na ten temat. Może nie w odniesieniu do nauczycieli, ale to nie ma znaczenia - bo mówimy po prostu o osobach niepełnosprawnych, których czas pracy reguluje ustawa ich dotycząca. Wrzuć w google "czas pracy nauczyciela z orzeczeniem" a wszystkiego się dowiesz.
Zasadniczo - stosują się do Ciebie te samy reguły co do innych umiarkowanych, z wyłączeniem np. prawa do dodatkowego urlopu.

Powiem Ci, z czego wynika lekka drażliwość moich odpowiedzi: ano z tego, że niezmiennie od osób z pewnym wykształceniem wymagam więcej, niż od osób nie potrafiących czytać i pisać. Znalezienie odpwiedzi na wszystko, o co pytałaś zabrało mi 3 minuty... Z powtórnym sprawdzeniem w kilku źródłach... I nie dlatego, że jestem genialna.
Nadrzędny - Autor kasiulek-87 Dodany 2014-04-07 19:28
No wiec skoro Pani znalazła odpowiedzi na wszystkie moje pytania, to dlaczego nie podzieliła się Pani nimi ze mną? To że osoby z orzeczeniem, mają zmniejszony wymiar pracy to wiem, ale do jakiego pensum w tym wypadku? Skoro tak, to jaki wymiar czasu pracy mnie obowiązuje? 19 godz./tyg. z etatu 22/22 czy 15 godz./tyg z etatu 18/18?  Więc bardzo proszę nie "naskakiwać", bo po to jest FORUM, aby uzyskać odpowiedzi na postawione pytania przez siebie pytania od innych "uczestników", jeśli samemu się nie znalazło odpowiedzi.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-04-08 11:05
... Ponieważ zawsze najpierw próbuję zmobilizować kogoś do uruchomienia pokładów zaradności i umiejętności, które w nim zapewne tkwią - zanim kogoś wyręczę i utwierdzę tym samym w jego oczekiwaniach... Nie zaniżaj ich także wobec siebie:)

Ale np. to http://oswiataonline.pl/czas-pracy-nauczycieli/niepelnosprawny-nauczyciel-pracuje-7-godzin-na-dobe-i-35-godzin-tygodniowo-255610.html

A Twoje konkretne pensum ustala - w zgodzie z obowiązującymi innymi przepisami, jeżeli nie reguluje tego Karta Nauczyciela - jednostka zarządzająca placówką (albo placówka).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Praca w przedszkolu. Proszę o pomoc (4034 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill