www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny a podjęcie pracy przez os niepełnospr. (3074 - wyświetleń)
- Autor s.master Dodany 2014-06-19 23:01
W mojej rodzinie jest następująca sytuacja . Brat jest niepełnosprawny , mama zrezygnowała z pracy aby się nim opiekować i dostaje z opieki zasiłek pielęgnacyjny. Ostatnio jednak pojawiła się możliwość podjęcia przez niego pracy . Jednak jej nie podjął gdyż w MOPS otrzymał informację że jeśli pójdzie do pracy to mama straci zasiłek pielęgnacyjny. Czy tak jest naprawdę ? Dodam że nawet jeśli by poszedł do pracy to mama musiała by go zawozić przywozić i opiekować się nim po powrocie.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-06-24 11:37
Jeśli dobrze rozumiemy chodzi o świadczenie pielęgnacyjne? zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem , który otrzymuje osoba z niepełnosprawnością z tytułu posiadania orzeczenia.
Z obowiązujących przepisów nie wynika by podjęcie zatrudnienia przez brata było powodem utraty świadczenia , tym bardziej ,że  tak jak Pan pisze, brat wymaga wsparcia w dotarciu do pracy.
Zgodnie z przepisami świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:

1. osoba sprawująca opiekę:

a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;

b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;
2. osoba wymagająca opieki:

1.pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje sie orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2.została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą,
i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu,
3. na osobę wymagającej opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,

4. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,

5. na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego,
o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;

6. na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej
Nadrzędny Autor faanazja Dodany 2016-04-13 19:52
Witam, zgadzam się z odpowiedzią, że "z obowiązujących przepisów nie wynika by podjęcie zatrudnienia przez brata było powodem utraty świadczenia". W przepisach nawet nie ma określenia ile ta opieka nad osobą niepełnosprawną ma trwać. A mimo tego mops-y robią problemy. Na przykład mojej mamie zabrali to świadczenie pielęgnacyjne jak poszłam nawet na staż bo stwierdzili, że przecież mama ze mną nie chodzi do pracy. A przed pracą i po pracy na stażu mama mi pomagała. A mops, że nie i koniec. Mam zamiar iść i zapytać się jaka jest podstawa prawna, że nie przysługuje, bo przecież wymienionych nie ma tam nic wspomnianego. Czuje, że  będzie ciężko, bo przez telefon Pani wrogo powiedziała mi to samo co mojej mamie, a mam zamiar znowu podjąć pracę. Może jakaś rada przed rozmową, żeby mnie nie spławiła ?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny a podjęcie pracy przez os niepełnospr. (3074 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill