www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziwne Pismo z ZUS-u ?;/ (13179 - wyświetleń)
- Autor Lord94 Dodany 2014-08-06 13:17
Witam , przyszło mi pismo z ZUS-u , byłem komisjowany na rente z tyt niezdolnosci do pracy po czym lekarz orzecznik wysłał mnie na konsultacje do lekarza specjalisty i przyszło mi takie pismo:
"ZUS zawiadamia iż na podstawie art.14 ust. 2d ustawy z dnia 17 grudnia 1998r o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych został zgłoszony zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia... i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia komisiji lekarskiej zakładu. Jednoczesnie ZUS informuje że o dalszym przebiegu postępowania w sprawie zostanie Pan poinformowany odrębnym pismem."

Jak mam rozumieć takie pismo z ZUS-u i o co w tym wszystkim chodzi prosze o pomoc :-)
Nadrzędny Autor wojtekk Dodany 2014-08-06 13:54
Wystarczy przeczytać co jest napisane w cytowanym przez ZUS artykule i wszystko będzie jasne.
Prezes ZUS ma prawo do:

>zgłoszony zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS z dnia... i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia komisiji lekarskiej zakładu


Czekaj na wezwanie na Komisję Lekarską.
Powodzenia
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2014-08-06 14:09
Ustawa
Z dnia 17 grudnia 1998 r,
O emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Art. 14
1.  Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenie:
1)  Daty powstania niezdolności do pracy.
2)  Trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
3)  Związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
4)  Trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
5)  Celowości przekwalifikowania zawodowego.
- dokonuje w firmie orzecznictwa lekarz orzecznik Zakładu, zwany dalej „lekarzem orzecznikiem”.

2d. Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.

2e. Komisja lekarska, rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, dokonuje oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustalenia okoliczności, o których mowa w ust. 1.

2f. Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.

3. Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie zgłoszono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej, stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń przewidzianych w ustawie, do których prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czyli trzeba oczekiwać na wezwanie na kolejną komisję lekarską. Komisja przeprowadzi korektę, poprzez kolejne badanie wszystkich czynników, i wystawia nowe orzeczenie, już zgodne z wymogami ZUS.
Powodzenia i cierpliwości życzę.:-)
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2014-08-06 15:10
czyli że orzecznik wydał mi pozytywnie orzeczenei a prezes zusu to podwarza?
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2014-08-06 15:26
Tak. Być może orzecznik wydał pozytywne orzeczenie, lecz zaistniała jakaś niejasność (zdaniem ZUS) w jego tekście, sformułowaniu, bądź poszczególnych sekwencjach. Stąd skorzystanie z prawa stwierdzenia wadliwości orzeczenia, jako całości. Co skutkuje brakiem podstawy do uzyskania prawa do renty.
Dziwi Mnie tylko fakt, iż tej sprawy nie można było załatwić trybem zaocznym, gdyż komisja lekarska dysponuje całym kompletem Pańskich badań.
Niemniej znając sposoby działania ZUS-su, będzie musiał Pan wstawić się na powtórną komisję, celem wyjaśnienia nieścisłości. Wszyscy wiemy, iż ZUS bardziej wolałby nie przyznać prawa do renty, jak ją przyznać. Na to jednak Pan już nie wpłynie, stąd jedynie tylko pozostaje Panu czekać na termin komisji. Choć swoją drogą, Ja byłbym się upewnił u źródła, czy faktycznie musi Pan wstawić się na komisję, a jeśli tak, to jaki okres jest przewidziany na dostarczenie zawiadomienia o terminie komisji. :-)
Nadrzędny - Autor wojtekk Dodany 2014-08-06 17:02
Lordzie, szczegółowo opisałem Ci w wiadomości prywatnej Twoją sytuację i kilka rad.
Nie chcę tego pisać na otwartym forum ponieważ nie chcę polemizować z osobą, która każde odmienne zdanie odbiera jako atak na osobę. Nie mam powodu niepotrzebnie Go denerwować.
Otwórz prywatną wiadomość i porównaj, które informacje są Ci przydatne.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-08-06 19:54
Fajnie i o.k. :-) ale Wojtek, na forum i czasem zwyczajnie w wyszukiwarce ktoś szuka podobnego przypadku i szkoda, że nie znajdzie też Twojej odpowiedzi. Czyli ma podobny problem, sprawę i od nowa pisze, a wcześniej musi się zarejestrować itp :-(
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2014-08-07 11:26
ehh czyli nie ma co liczyć waszym zdaniem na rente z tytułu niezdolnosci ?? jesli odwołam sie do sadu pracy to jesli wyda sad orzeczenie ze jestem zdolny do pracy jego zdaniem to zamknie to moja droge o rente juz na zawsze tak ??;/
Nadrzędny Autor wojtekk Dodany 2014-08-07 11:59

>czyli nie ma co liczyć waszym zdaniem na rente z tytułu niezdolnosci ?


Zbyt pesymistycznie podchodzisz do sprawy. ZUS tylko czeka na rezygnację z walki o swoje prawa. Niczego nie można przesądzać ale jeśli sam czujesz, że masz podstawy do starania się o rentę a orzeczenie Lekarza Orzecznika to potwierdza to walcz!
Reszta jak zwykle na priv.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-08-07 12:10
To czy masz na co liczyć zależy w głównej mierze od Twojego stanu zdrowia.A sytuacja która Cię spotkała moim zdaniem wynika z tego, że lekarz orzecznik " przekierował" Cię  do specjalisty a być może aktualnie Twój oddział ZUS -u nie ma umowy z takim specjalistą. I całe zamieszanie wynika ze spraw proceduralnych.Naczelny orzecznik Twojego zakładu w ten sposób " prostuje " sytuację. Bądź cierpliwy i życzę powodzenia.
Nadrzędny - Autor Lord94 Dodany 2014-08-08 14:23
czyli uważacie że w 100% to chodzi o to że zostane wezwany na powtórne badanie w składzie 3 osobowym ?:-) to jest bez sens skoro zostałem skierowany do lekarza konsultanta przez orzecznika i stwierdzil konsultant ze jestem niezdolny do pracy , i co teraz mam zrobić , czekać na to wezwanie ?? jak wyglada taka komisja na ich wezwanie o co pytaja i ogolnie?:-) totalna załamka u nas w panstwie ;/ ale starajac sie o rente mogę pracować ?:-) czy jest zakaz ?:-)
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2014-08-08 18:55
Możesz pracować, zakazu nie ma.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziwne Pismo z ZUS-u ?;/ (13179 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill