www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjny,a emerytura i (5940 - wyświetleń)
- Autor Ewela23 Dodany 2014-08-15 18:16
Hey jeszcze raz.Najpierw chciałam podziękować za odpowiedzi w moim pierwszym poście...:-D
1.Słuchajcie mam jeszcze dwa pytania(piszę je od razu w jednym wpisie,żeby nie "zaśmiecać" forum)
Czy nam,np.tak jak mi gdy pobieram świadczenie pielęgnacyjne na synka(lat 6),odprowadzają nam składki na emeryturę,czy tylko lata się liczą(tak jak ja jestem w domu z dzieckiem?).Nie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna,czy przez to nie mam liczonych lat pracy,czy wszystko mi się zalicza?...
2.Co roku muszę stawać z dzieckiem na komisję,po orzeczenie o niepełnosprawności,i teraz będę dopiero drugi raz stawać.Za pierwszym razem musiałam mieć całą dokumentację medyczną synka,czy teraz też muszę mieć jakieś dokumenty od neurologa(syn jest cały czas pod jego opieką i mamy co 3 mies.wizyty),z poradni logopedyczno-pedagogiczną(dziecko ma tam zajęcia wyrównawcze) i od lekarza rodzinnego+przedszkola?.....Kurcze,może to śmieszne,ale mam internet,a nie mogę znaleźć żadnych potrzebnych informacji...
Bardzo proszę o pomoc,bo niedługo po raz drugi synek ma komisję,a nie za bardzo wiem co wziąć...
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2014-08-15 18:36
Odp. na pyt. 2.

Dokumentacje musisz mieć z ostatniego roku, jeżeli miałaś komisję rok temu to tylko to, co masz obecnie. Jest obowiązkowe, bo lekarz orzecznik musi mieć podstawy do przyznania Ci stopnia niepełnosprawności dla syna.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-08-18 22:23 Zmieniony 2014-08-18 22:26
Ad. 1

Uwaga - nie jestem specjalistą. Dla pewności warto zaczekać na odpowiedź kogoś z Centrum Integracji lub skontaktować się z ZUS. O ile się orientuję, sprawę określa Ustawa o o systemie ubezpieczeń społecznych (pełny tekst - kliknij).

Artykuł 6 ustawy opisuje, kto ma obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne. I podaje tak:

2a. Za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości: (1) świadczenia pielęgnacyjnego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługujących na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych [...] przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego).

Ustawa zawiera dwa zastrzeżenia. Pierwsze, że ten okres może być krótszy, jeżeli tej osoby nie obejmuje reforma emerytur - osoba pobierająca świadczenie ma mieć opłacone tyle, ile absolutnie musi żeby się "łapać" na emeryturę (w ustawie to jest opisane słowami "z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych").

Drugie:
2b. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe [...] jeżeli podlega ona obowiązkowi ubezpieczenia społecznego z innego tytułu na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów.

Czyli, mówiąc po ludzku jest tak, że w momencie kiedy pobierasz to świadczenie, "wójt, burmistrz lub prezydent miasta" ma obowiązek opłacić takie ubezpieczenie emerytalne, żebyś się łapała na absolutne minimum emerytury. Opłacą tylko tyle lat, ile konieczne trzeba, składka będzie wyliczana od wysokości tego świadczenia, które ci przyznają, i nie będą jej opłacali, jeżeli jesteś już ubezpieczona rentowo i emerytalne z jakiegoś innego powodu. Ale jeżeli nie masz żadnego innego "tytułu" do ubezpieczeń, coś tam na tę emeryturę będą Ci odkładać.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-08-19 22:03
Ewela 23 - Oczywiście w Twoim interesie jest jak najszybsze sprawdzenie czy składki wpływają na Twoje konto w ZUS-ie. I tam należałoby się udać i spytać . A najlepiej jeszcze  poprosić o wydanie loginu do PUE i wtedy w domu na bieżąco kontrolujesz poprzez internet czy składki wpływają.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-08-20 14:13
Zgodnie z przepisami  art. 6 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., znowelizowanego art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637), za osobę pobierającą świadczenie pielęgnacyjne wójt, burmistrz lub prezydent miasta (zwany dalej organem samorządu) będzie opłacał składkę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia (składkowego i nieskładkowego), z zastrzeżeniem art. 87 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą emerytalną.( czy składki są odprowadzane można sprawdzić w oddziale ZUS lub PUE).
Jesli jest to kontynuacja orzeczenia to wystarczy złożenie dokumentacji aktualnej. Natomiast można komplet dokumentacji mieć do wglądu w czasie komisji lekarskiej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjny,a emerytura i (5940 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill