www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (16266 - wyświetleń)
- Autor m166 Dodany 2014-06-09 15:11 Zmieniony 2014-06-09 15:23
Dzisiaj w pracy mówiono że obecne karty parkingowe są ważne do końca listopada 2014
Nawet jeśli ktoś posiada bezterminową  /stopień Znaczny / z symbolami  04-O  05-R  11-I

Gdzie można będzie otrzymać nową kartę parkingową ? – stawać ponownie na komisji lekarskiej może w wydziale komunikacji ?    wiecie coś na ten temat ?
pozdrawiam

he he coś się doszukałem ;-)

"Jak podaje portal www.niepełnosprawni.pl, 30 listopada 2014 r. stracą ważność funkcjonujące obecnie karty parkingowe. Nowe wydawane będą na maksymalnie 5 lat, zwalniać będą z opłat za dojazd do większości budynków, a nieuprawnione korzystanie z nich grozić będzie karą nawet 2 tys. zł grzywny. Na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej 20 czerwca 2013 r. przedstawiono finalną wersję projektu zmian przepisów o karcie parkingowej.

Przede wszystkim karta nie będzie już przysługiwać osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, a także nie wszystkim osobom z wyższymi stopniami. Zgodnie z nowymi regulacjami, kartę parkingową będą mogły otrzymać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci z niepełnosprawnością. We wszystkich przypadkach uprawnieni będą tylko ci, którzy mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W przypadku osób ze stopniem umiarkowanym kartę parkingową otrzymać będą mogły jedynie osoby z niepełnosprawnością ruchową (symbol 05-R), neurologiczną (10-N) lub narządu wzroku (04-O).

Karta przysługiwać też będzie placówkom, zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, jednak będzie ona „przywiązana” do konkretnego pojazdu.
Więcej można przeczytać w artykule Tomasza Przybyszewskiego "Zniknie 3/4 kart parkingowych" zamieszczonym na portalu www.niepełnosprawni.pl "

         no dobra tylko do jakiego organu się zwrócić aby otrzymać nową kartę parkingową ? :-)
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2014-06-09 19:12
Po kartę parkingową nową startuj od 01.07 w PFRON tam gdzie stawałeś na komisję. Weź ze sobą zdjęcie starą kartę parkingową i orzeczenie o ON. Jeśli u nich dostałeś kartę nie w starostwie bez problemu na stare orzeczenie o ON powinieneś dostać nową. Byłam, pytałam tak mnie poinformowano. Czas zmiany karty zaczyna się od 01.07 do końca listopada 2014.
Powodzenia.
Nadrzędny Autor m166 Dodany 2014-06-10 04:17
@ Ella Serdeczne dzięki za info.
pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-06-10 12:06
Nie ma jeszcze przepisów wykonawczych do ustawy. Na pewno wnioski o wydanie nowej karty parkingowej trzeba będzie składać w miejscu wskazanym przez starostwo powiatowe np. w powiatowym Centrum pomocy Rodzinie czy tak jak W Warszawie w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych. Szczegółowe informacje dotyczące trybu uzyskania karty będą znane po 1 lipca br.
Na pewno osoby , które uzyskały karty parkingowe na podstawie orzeczeń wydawanych przez ZUS będą musiały uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2014-06-11 14:52 Zmieniony 2014-06-11 14:55
taką informację dostałem ze Starostwa

"Nowe przepisy rozwiążą problem kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych?
Zgodnie z nowymi przepisami karta parkingowa wydawana będzie osobie niepełnosprawnej na maksymalnie 5 lat. Ponadto nieuprawnione korzystanie z karty zagrożone będzie karą grzywny do 2000 zł.
W dniu 5 grudnia 2013 r. ogłoszona została ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1446). Celem nowelizacji jest wyeliminowanie przypadków posługiwania się przez kierowców w sposób nieuprawniony kartami parkingowymi i w konsekwencji zwiększenie ilości miejsc parkingowych rzeczywiście dostępnych dla osób  niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowymi przepisami karta parkingowa wydawana będzie osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Karta wydawana będzie na czas określony - dla osób niepełnosprawnych będzie to maksymalnie 5 lat, natomiast dla ww. placówek - okres 3 lat.
Kartę parkingową wydaje, za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:
1) orzeczenia o niepełnosprawności,
2) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3) orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
–  wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Kartę parkingową placówce wydaje za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, na podstawie dokumentów przedstawionych przez wnioskodawcę, przy czym na jeden pojazd wykorzystywany do przewozu osób niepełnosprawnych wydaje się jedną kartę.",
Kartę parkingową wydaje się na okres ważności orzeczenia jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce, o której mowa w ust. 3a pkt 3 na okres 3 lat.
Nowe przepisy przewidują również utworzenie centralnej ewidencji kart parkingowych, która będzie prowadzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym. System ten zacznie funkcjonować od 4 stycznia 2016 r.
Ponadto omawiana nowelizacja uzupełnia regulację ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 482, ze zm.) o przepisy dotyczące nowego typu wykroczenia, polegającego na posługiwaniu się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Tego rodzaju wykroczenie zagrożone będzie karą grzywny do 2000 zł.

Ustawa zmienia również ustawę z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 260, ze zm.), ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, ze. zm.) oraz ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 647, ze zm.).

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2014 r., z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie z dniem 20 grudnia 2013 r. (przepisy zmieniające Kodeks wykroczeń), 1 września 2014 r. (przepisy zmieniające ustawę o drogach publicznych) oraz 4 stycznia 2016 r. (przepisy dotyczące centralnej ewidencji kart parkingowych). Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.

i podobną z Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

Informacja dla osób ubiegających się o wymianę karty parkingowej
w związku z wejściem ustawy z dnia 23 października 2013 r.
o zmianie ustawy – Prawo o ro ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw
Od 01 lipca 2014 r. kartę parkingową wydają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie:
1.  orzeczenia o niepełnosprawności,
2.  orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
3.  orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
- wraz ze wskazaniem o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Art.6b ust. 3 pkt 9 cyt. ustawy otrzymuje brzmienie:
„9) spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm) przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku,) 05R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).”.
W związku z powyższym osoby, które do tej pory otrzymały karty parkingowe na podstawie orzeczeń innych organów (ZUS, KRUS), lub orzeczeń powiatowego zespołu wydanych przed 01.01.2002 r. nie zawierających zapisu odnośnie spełniania przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 – Prawo o ruchu drogowym, chcąc ubiegać się o ponowne wydanie karty parkingowej będą musiały złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub do ulg i uprawnień na podstawie orzeczenia innego organu. Karty parkingowe będą wydawane na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat a placówkom na okres 3 lat zgodnie z zapisem art.8 ust.5c  ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

pozdrawiam
Nadrzędny Autor halder66 Dodany 2014-07-11 17:40
Miejsca parkingowe zarezerwowane a bezpłatne ...,
często myli się te dwa pojęcia lub używa zamiennie. Większość "lewych" kart używa się dla "bezpłatności" parkingów a nie dla bliskości i wygody dojścia z parkingu od celu. Wg. mnie każdy publiczny parking powinien być bezpłatny dla uprawnionych niepełnosprawnych - bo niepełnosprawni dojeżdżają samochodem nie dla luksusu tylko z konieczności (kiedyś kilkadziesiąt lat temu tak było w większości miast - każdy publiczny parking był za darmo dla uprawnionych niepełnosprawnych). A "koperta" to bezwzględna rezerwacja + bezpłatność dla "kulawych", a nie tylko bezpłatność parkingu.
Czasem mam sytuację, że podjeżdżam pod drzwi jakiegoś urzędu - ale tam niestety miejsca płatne - "jak chcesz za darmo to zjeżdżaj 300 metrów dalej - tam są wydzielone koperty" uprzejmie informuje mnie parkingowy.
Dzięki temu, że każdy uprawniony niepełnosprawny mógłby parkować za darmo wszędzie na parkingach publicznych (a nie tylko na kopertach), samorządy też zaczęłyby uważać, komu wydają kartę (czyli naprawdę potrzebującym, a nie każdemu emetytowi z wrzodem na tyłku i z orzeczeniem o niepełnosprawności) - no ale to już całkiem inna historia ...
Johny"NotVeryGood"Walker
halder66@o2.pl
Nadrzędny - Autor mariolaa Dodany 2014-07-23 19:59
Czy ktoś może spotkał się z interpretacją zapisu w ustawie, a dotyczącą przyznawania kart parkingowych tj .osoba ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się. Takim tylko osobom będzie można przyznać kartę. Jakie kryteria będą brane pod uwagę? Czy pozostanie dowolna interpretacja Komisji? 
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-07-24 09:25
1) Raczej trudno oczekiwać, że tłum osób spotkał się z interpretacją przepisu, który formalnie obowiązuje od dwóch tygodni - kiedy ta interpretacja miałaby nastąpić? Ludzie w większości miast nawet jeszcze nie wiedzą, jakie dokładnie wnioski składać itd. .
2) Czemu od razu liczysz na INTERPRETACJĘ? Ja bym raczej oczekiwała właśnie możliwie mało interpretacji a więcej wytycznych od ustawodawcy, które ukrócą INTERPRETACJE umożliwiające nadużycia.
3) Powinniśmy przyjąć na zdrowy rozum, że osoba ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się to osoba ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się - byłoby nam wszystkim łatwiej żyć. Czyli sprawy oczywiste: to o osoba, której samodzielne poruszanie się, szczególnie na odcinkach dłuższych niż parędziesiąt kroków (np.) sprawia trudność przez co nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zakupami, dotarciem do lekarza, szkoły, szpitala, urzędu, nawet kina czy restauracji.
Nie jest nią osoba, która nie ma ręki albo palca u ręki.

Ale pocieszę Cię: to moje pobożne życzenia. Tak jak żenujący jest sposób wprowadzenia tych nowych regulacji dot. kart parkingowych (konieczność powtórnego orzekania się - niestety, żałosny wymóg), tak samo z pewnością znowu marnie będą wyglądały wytyczne dla orzeczników - co spowoduje właśnie te nieszczęsne INTERPRETACJE. Owszem, pole do interpretacji powinno być - bo urzędnik też człowiek a nie sposób przewidzieć w przepisach wszystkich szczególnych przypadków, ale interpretacje powinny też wynikać z jasnych przesłanek i dać się łatwo uzasadniać. Sorry - ale dopóki u nas każdy "niepełnosprawnych" będzie się uważał za uprawnionego do wszystkiego to to nie zagra:)
Nadrzędny - Autor mariolaa Dodany 2014-07-25 19:20
bluengel dziękuję bardzo. Masz rację lepiej by było aby ustawodawca bliżej określił warunki, wtedy by było jasne dla nas. Zobaczymy jak to uprawnienie  będzie teraz przyznawane przez Komisje, czas pokaże. Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-07-28 20:10
Byłem w ubiegłym tygodniu w moim PCPR Wejherowo) dowiadywać się o zasady otrzymania tych kart. Okazało się , że odpowiednie wnioski dostaną z ministerstwa dopiero we wrześniu. Zabrałem też ze sobą swoje orzeczenie o niepełnosprawności i pytałem czy mam szansę wg. nowych zasad kartę otrzymać ? Pani je obejrzała i powiedziała że mam " enkę" ( 10-N ) i kartę dostanę . Powiedziałem, że mam wystawioną przed kilkoma miesiącami kartę bezterminową i czy mam ją do kosza wyrzucić ? Dostałem dziwną odpowiedź, że mam ją zdać. Już dalej nie pytałem a karty z pewnością nie zdam. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-07-28 20:14
Oparawisz ja w ramki? Od 1 grudnia i tak nie bedzie jej mozna  uzywac bo grozi kara.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-07-28 20:30
W ramki nie oprawię ale wrzucę ją do szuflady gdzie leży już kilka poprzednich ( terminowych ). A ta jako bezterminowa będzie ozdobą kolekcji. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Wionna Dodany 2014-09-04 22:32
Państwo daje-Państwo zabiera.Kiedy udałam się do Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o Niepełnosprawności aby złożyć dokumenty w celu ubiegania się o nową kartę parkingowa dla osoby niepełnosprawnej usłyszałam,że ponownie muszę stawać na komisji lekarskiej i dopiero jesli otrzymane po niej orzeczenie bądzie wskazywało na to iż takowa karta nalezy mi się,otrzymam ją.Niby wszystko tak jak być powinno ale nie całkiem.Ja już raz stawałam na takowej komisji i przyznano mi stopień niepełnosprawności umiarkowany ze względu na schorzenie narządu ruchu i neurologiczne na stałe.Już raz przyznano mi kartę parkingową również na stałe.Grono specjalistów orzekło,że nie rokuję poprawy.Dlaczego ponownie mam się narażać na takie stresy.A może to kolejna metoda na "uzdrowienie "społeczeństwa jak to notorycznie dzieje się w ZUS.Pod przykrywka przyznawania nowych kart Państwo chce zmniejszyć ilość osób niepełnosprawnych a co za tym idzie ilość osób z określnonymi uprawnieniami i ulgami.Co by nie powiedzieć to niesprawiedliwe i wygląda na zabawę życiem osób i tak już napietnowanych przez chorobę.Co na to rzecznik praw osób niepełnosprawnych?Może watro abyśmy zrzeszyli się i zaprotestowali przeciwko tej krzywdzącej ustawie.Oczywiście zaraz usłyszę,że niektórm niepełnosprawnym nie powinna takowa karta przysługiwać.Nie twierdzę,że jest inaczej.ale myslę,że takowej weryfikacji można dokonać na podstawie już wcześniej otrzymanych orzeczeń i nie wydawać naszych wspólnych pieniędzy na komisje po komisjach.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-10-21 12:50
Dzisiaj odebrałem nową kartę parkingową z ważnością na 5 lat. Wniosek w swoim PCPR złożyłem 31 07 14. Czyli trwało to bardzo długo. W innych powiatach chyba nie trwa to tak długo ? Starej karty ode mnie nie zażądano.
Nadrzędny - Autor jansiw1 Dodany 2014-11-25 18:40
Witam - zajrzałem na stronę www.kartaparkingowa.pl i wyczytałem na niej, iż osoby z ważnym orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, przyczyna niepełnosprawności jest oznaczona symbolem O5-R oraz 10-N i posiada wskazanie do wydania karty parkingowej-spełniania przesłanki określonych w art.8 ust.1 ustawy z dn.20 czerwca 1997r - Prawo o ruchu drogowym (takie posiadam) musi wystąpić jedynie z wnioskiem "o ustalenie czy istnieją znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się"... w celu uzyskania prawa do "nowej karty parkingowej". Zgodnie z tym wystąpiłem do PZ D/S O ON z takowym wnioskiem. Pracownica zrobiła "wielkie oczy" i stwierdziła, że jedynym trybem ubiegania się o kartę jest na nowo otrzymanie orzeczenia wraz ze wszystkimi kryteriami. Jestem zaskoczony tym co usłyszałem od niej i zastanawiam się kto ma rację. Bo jeżeli jest tak jak znalazłem to na powyższej stronie, to wydaje mi się, że Niepełnosprawni, Integracja, Orlen oraz PFRON jako organizatorzy akcji UWALNIAMY KOPERTY wraz z odpowiednim ministrem powinni wysłać do wszystkich Zespołów d/s O ON okólnik w tej sprawie wraz z instrukcjami o trybie uzyskania "nowej karty".  Jednocześnie zwracam się o to do Redakcji Niepełnosprawni - pomóżcie Nam w pokonywaniu barier nie tylko fizycznych ale i urzędniczych.   Pozdrawiam  Jan
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-11-25 18:44
ja mam znaczny stopien, kod 05R, w pkt. 9 mam spelnia (orzeczenie z 2003roku) i nie musze stawac na zadna komisje tylko zlozyc wniosek na nowa karte
Nadrzędny - Autor jansiw1 Dodany 2014-11-25 18:48
przy znacznym tak, ale przy umiarkowanym już niestety nie... mimo, iż jest ważne
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-11-25 18:54
W moim przypadku- mam orzeczenie na stałe od XI ubiegłego roku i nie musiałem na nowo przed komisją stawać tylko bez problemów przyjęto ode mnie wniosek i dostałem kartę ważną na 5 lat. A miałem bezterminową :-(
Jeśli masz teraz ważne jeszcze orzeczenie to powinni Ci dać tę kartę z terminem do końca ważności orzeczenia.
Chyba, że masz orzeczenie na stałe.
                                                                                               Waldi.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2014-11-25 19:51
Nie jest istotne czy orzeczenie jest na czas określony czy na stałe. Nowa karta jest na 5 lat.
A co do samego wydawania kart to jakaś komedia.
Poszedłem, złożyłem wniosek i otrzymałem informację, że do 30 dni otrzymam decyzję listem poleconym.
Oczywiście tylko formalność bo posiadam znaczny stopień niepełnosprawności 04.
Czekałem cały miesiąc i JEST!!! Patrzę - odbiór 8go - pojechałem 12go, pan luka w komputer i:
- Otrzymał pan powiadomienie o terminie odbioru?
- Oczywiście - odpowiadam.
- Proszę pokazać
I jakież było moje zdziwienie - termin był faktycznie na 8go, ale grudnia :D
Ja pitolę - 2 miesiące oczekiwania na wyrobienie karty parkingowej - czeka się dłużej niż na paszprort :D
(...)O take Plske nam chodziło(...)
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-11-25 18:57
to nie wiedzialam, ze znaczny stopien nie musi
Nadrzędny Autor jansiw1 Dodany 2014-11-26 11:50
no właśnie, tak to powinno być - ważne orzeczenie ze wszystkimi warunkami - wydanie karty bez problemów.. ale to tylko teoria.. niestety
mam ważne orzeczenie o umiarkowanym stopniu - wydane na stałe w 2005r, symbole 05N i 10R, wskazanie do wydania karty a mimo tego w PZ d/s OON twierdzą, iż muszę uzyskać nowe orzeczenie ze wszystkimi warunkami - paranoja... jedyne co potrafią te panie z komisji to picie kawy i ploty a nie pomoc dla nas...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / karta parkingowa (16266 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill