www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wykształcenie, a stopień (7283 - wyświetleń)
- Autor skejciara Dodany 2014-11-23 17:21
Witam. Nie wiem za bardzo gdzie zadać to pytanie, więc jak co proszę o przeniesienie.
Ostatnio spotkałam się z opiniami, żeby nie przyznawać się na komisji, że ktoś studiuje/ukończyło studia, bo można dostać mniejszy stopień..
Ile w tym prawdy? Przecież wykształcenie nijak ma się do stopnia niepełnosprawności?
Wg tych orzeczeń niepełnosprawność oznacza niezdolność do pracy.. a jak ktoś jest informatykiem, nie ma nóg, ale ten zawód może wykonywać bez względu na to - to znaczy, że jest zdolny do tej pracy = pełnosprawny? Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam o co mi chodzi.. ale nurtuję mnie to.. czy komuś zmniejszono stopień ze względu na podwyższenie kwalifikacji?
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-11-23 17:52
zalezy czy pytasz o komisje w ZUS czy chodzi Ci o komisje d/s orzeczkania o stopniu niepeln.
Nadrzędny - Autor skejciara Dodany 2014-11-23 18:39
Komisja do orzekania stopnia.
Nadrzędny - Autor małgorzata1980 Dodany 2014-11-23 18:45
to powiem Ci na moim przykladzie, jestem informatykiem z wyksztalcenia mam orzeczony stopien znaczny i niezdolnosc do samodzielnej na stale a w ZUSie wlasnie po 15 latach zabrali mi rente :-)
Nadrzędny - Autor skejciara Dodany 2014-11-23 19:11
Sprawa wygląda tak, że  orzeczenie mam od zawsze, a po 18 przyznali mi stopień umiarkowany na 5 lat. Teraz pora na stawienie się znowu na komisje. Obecnie studiuje informatykę, której tak naprawdę nie czuję (nie umiem myśleć jak programista, do grafiki nie mam talentu, a do reszty z założenia wezmą kogoś bardziej rozgarniętego czy kogoś co coś podniesie) i dużo osób mówi mi, że powinnam zrezygnować.. jednak w mojej sytuacji nie za bardzo mam alternatywę (nic innego mnie nie interesuje) poza tym to już 3 rok.. więc zaczęłam się obawiać sytuacji, że nie przyznają/zmienią mi na lekki stopień tylko ze względu na potencjalny zawód, którego pewnie i tak nie będę wykonywać.. a przecież niepełnosprawność nadal pozostaje..

Czyli przy normalnej komisji nie miała znaczenia ta specjalizacja? Bo akurat zawód informatyka przynajmniej teoretycznie dużo niepełnosprawnych osób może wykonywać ..
Z jakiego powodu nagle zabrali Tobie rente? Przecież to chore..
Nadrzędny Autor małgorzata1980 Dodany 2014-11-23 19:18

>>Obecnie studiuje informatykę, której tak naprawdę nie czuję


no to witaj w klubie, mam skonczonego inzyniera ale najchetniej bym sie pozbyla tego balastu bo nie jestem ani programista ani grafikiem anii specjalista od sieci itp. Ten zawod to czysta fikcja.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-11-23 19:38 Zmieniony 2014-11-23 19:40
skejciara,

1) "Wg tych orzeczeń niepełnosprawność oznacza niezdolność do pracy" - warto wiedzieć, że "niezdolność do pracy" to tutaj żargon prawniczy. Chodzi o to, że dana osoba, z powodu niepełnosprawności jest "niezdolna do pracy" [na nieprzystosowanym stanowisku]. To daje orzecznikom ZUS, w przypadku renty, pewne pole do samodzielnej decyzji czy zostawić komuś rentę, czy nie.

Orzeczenia dotyczące stopni stosują w ogóle inne definicje. Dla stopnia umiarkowanego, definicja mówi że osoba z takim orzeczeniem musi spełniać, zdaniem rzecznika, przynjmniej jeden z trzech warunków (podkreśliłam jeden z nich).

1. niezdolne do pracy,
2. zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
3. wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych
. (źródło)

Z tego powody (warunek trzeci) zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności raczej nie interesuje zdobyte wykształcenie, samo w sobie.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z orzeczeniami rentowymi ZUS. Tam wykształcenie ma znaczenie.

2) "A do reszty z założenia wezmą kogoś bardziej rozgarniętego czy kogoś co coś podniesie" - nie jestem doradcą zawodowym, ale o ile się orientuję w tej chwili coraz popularniejsze staje się zlecanie pracy zdalnej (np. opieki nad bazami danych, zarządzania stroną internetową). W takiej robocie nikogo nie będzie interesowało, czy umiesz nosić kartony. Oczywiście to, że być może po prostu nie lubisz zawodu ze studiów to inny problem.

3) Insza inszość, że jestem szczerze przekonana, że lepiej ryzykować w takich sytuacjach. Bo nie ma żadnej gwarancji, że systemy orzekania / pomocy społecznej się kiedyś nie rozsypią. A wtedy nagle ludzie z "uprawnieniami do pomocy" ale bez zawodu, z którego mogliby się utrzymać, będą w ciężkich tarapatach. Trzymanie się tylko i wyłącznie paska Państwa jest niebezpieczne. Bo Państwo nie jest moim rodzicem i sobie od ust nie odejmie, żeby mnie dać, w razie kłopotów.
Nadrzędny - Autor skejciara Dodany 2014-11-23 20:10
Dzięki za odpowiedź.
Słyszałam po prostu dziwne opowieści, a mówiąc szczerze się przeraziłam. Zwłaszcza jeśli chodzi o definicje niezdolności do pracy (bo tak na chłopski rozum to w sumie mała garstka zostałby naprawdę niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek pracy=niepełnosprawna), bo zawód informatyk wydał mi się bardzo "wolnym" zawodem jeśli chodzi o ograniczenia.
Informatyka mnie interesowała, ale już wiem, że mam w niej marne szanse.. za małe mam umiejętności , żeby się wybić +- płeć działa na moją niekorzyść. I nawet nie chodzi o żadne uprzedzenia, po prostu jest taka bariera psychologiczna/socjologiczna (jeśli chodzi o czynności inne niż robienie stron, grafika). Zresztą sama wątpię, czy chce to robić..
Nadrzędny Autor kati25 Dodany 2016-05-11 15:48
mialam rentę socjalną, w 2012 przy przejsciu na pelen etat mnie uzdrowili - ZuS. mam znaczny stopien w/g orzecznictwa powiatowego.

wyksztalcenie licencjackie, czyli szału nie ma.

po infie mozesz być testerką oprogramowania, fajny nie wymagajacy super talentu zawod. albo pozycjonerem stron :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2014-11-23 18:42
Rozumiem,że pytasz o stopień niepełnosprawności orzekany w PCPR ?
Jeśli tak to odpowiem Ci na podstawie własnych doświadczeń.
Kilkakrotnie stawałem tam na komisjach, zanim otrzymałem stopień na stałe
i nigdy nie interesowano się moim wykształceniem.
Natomiast zupełnie inaczej jest w ZUS-ie bo wg. nich  wykształcenie ma wpływ na możliwość wykonywania pracy.
                                                                                              Waldi
Nadrzędny - Autor barbra Dodany 2014-11-24 07:52
Z mojego przypadku komisji zus. orzecznik pyta jakie wykształcenie. ja mówię zawodowe -jaki zawód monter telekomutacji telefonistka ale nie wykonuje zawodu od 30 lat a orzecznik nic nie szkodzi wykształcenie pani ma (na niedosluch renty nie dostanę na dyskopatie wielopoziomowa też nie na leczona depresję też nie na asygmatyzm też nie chociaż wszystkie choroby bardzo ograniczają mnie na rynku pracy a i wiek ponad 50 teraz mam świadczenie rehabilitacyjne po operacji kręgosłupa szyjnego i powrót wszystkich dolegliwości przedoperacyjnych ból i wypadanie przedmiotów z rąk brak siły w rękach.Nie wiem co zus ma na myśli pytając o wykształcenie może to że podpisać się umie
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2016-05-11 15:57
Jest klasyfikacja "grup zawodowych". Najtrudniej tym z wyższym wykształceniem. Kiedyś było inaczej, teraz chyba wszystkich gonią "do roboty" ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wykształcenie, a stopień (7283 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill