www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a pit... (28587 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2015-02-27 01:02
Witam.
Chciałem prosić o odpowiedź w sprawie rozliczenia pit'u/a mając jako dochód jedynie rentę socjalną.
Czy w takim wypadku muszę się w ogóle rozliczać, czy ZUS zrobił to za mnie?
Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, więc liczę na pomoc z Wszej strony.

Pozdr.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 08:28
                  Serwus :-)
  Zawsze warto rozliczyć PIT bo nawet gdy nie ma się co "odpisać" od podatku to i tak w tym wypadku korzysta się z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556.02. Czyli zawsze coś tam będzie.Nie rozliczając PIT-u pozbawiasz się tej możliwości.
Po za tym zastanów się czy nie przysługują Ci jakieś możliwości dokonania odliczeń?
PIT oczywiście najlepiej rozliczyć samemu lub poprzez znajomą osobę.Biuro rachunkowe to zawsze koszty a nie jest to trudne! :-)
Warto też zgłosić do US swój numer rachunku bankowego bo wtedy zwrot dostaniemy bez kosztowym przelewem. W Wypadu gdy US wysyła pocztą to pobiera kilka zł opłaty.
                                              Waldi
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 10:13
Witam :-)
Waldi, wydaje mi się, że ZUS odlicza co miesiąc kwotę wolną od podatku i raczej trudno będzie odliczyć ją drugi raz. Chyba, że są jakieś inne odliczenia o których nie wiem.
Natomiast warto rozliczyć PIT samemu chociażby dla przekazania 1% na wskazany cel. Osób potrzebujących nie brakuje.
Masz rację również przypominając o możliwości odliczeń chociaż co roku jest ich mniej. Niestety :-(
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 10:22

>Waldi, wydaje mi się, że ZUS odlicza co miesiąc kwotę wolną od podatku<


To nieprawda.ZUS tym się nie zajmuje.Tylko pobiera należną zaliczkę na podatek.

>odliczeń chociaż co roku jest ich mniej. Niestety <


To też nieprawda bo swój PIT jako rencista rozliczam od 8-miu lat, także swoim znajomym. Przez ten okres możliwości odliczeń są co roku identyczne.
Wcześniej rozliczałem PIT-y z innego tytułu ale to już inna bajka.
                                                                                      Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 10:42
Widzę, że lepiej orientujesz się w meandrach podatkowych :-)
Myślę, że mógłbyś podpowiedzieć nam o jakich odliczeniach mówisz. Tylko uważaj, żebyś nie naraził się bluengel :-)
A jeśli chodzi o podatek to masz rację, ZUS pobiera "tylko" zaliczkę na podatek ale ta zaliczka jest już pomniejszona o kwotę wolną.
Dostałem PIT z ZUS-u i wyliczyłem też samodzielnie, oba dają ten sam wynik.
Wolałabym, żebyś miał rację ale nijak nie mogę "znaleźć" tej kwoty jeszcze raz :-)
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 11:03 Zmieniony 2015-02-27 11:12

> nijak nie mogę "znaleźć" tej kwoty jeszcze raz<


Zajrzyj do Broszury informacyjnej do zeznania PIT 37. Dostępna w każdym US. Tam w części "E" masz opisany sposób obliczania podatku.Ta broszura chyba jest także dostępna w necie. :-)

>Myślę, że mógłbyś podpowiedzieć nam o jakich odliczeniach mówisz.<


Co możemy odliczyć i w jakiej wysokości znajdziesz w Broszurze dotyczącej PIT -0
Ale tak z pamięci:
- 2 280zł Z tytułu użytkowania samochodu do celów rehabilitacyjnych i leczniczych ( dojazdy) o ile jest się właścicielem lub współwłaścicielem auta. ( dotyczy osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem). Niewidomi w tej wysokości mogą odliczyć utrzymanie psa przewodnika.
- Wydatki na rehabilitację, np. zakup środków , lub dopłata do sanatorium i turnusu rehabilitacyjnego.
- Zakup leków a dokładnie nadwyżka ponad 100 zł miesięcznie ( to się sumuje za cały rok)

                                                       Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 11:18
Myślę, że obaj mamy rację jest ustalona kwota wolna od podatku ale nie możemy odliczyć jej dwukrotnie.
Przyślę Ci na priv mój PIT 40A/11A i znajdź mi możliwość odliczenia czegoś jeszcze poza tym, że mam dopłacić 3 zł.
Teraz wychodzę z domu ale wrócimy do tematu :-)
Pozdrawiam
Tadeusz
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 11:21
Tadeusz wybacz ale nie chcę stwarzać precedensu. Bo za chwilę otrzymam mnóstwo takich próśb o rozliczenie PIT-u.
Chyba mnie rozumiesz ?
                                   Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 15:07

>Tadeusz wybacz ale nie chcę stwarzać precedensu. Bo za chwilę otrzymam mnóstwo takich próśb o rozliczenie PIT-u.
>Chyba mnie rozumiesz ?
>          >Waldi.


Oczywiście, że Cię rozumiem bo mogłaby ustawić się kolejka jeśli umiałbyś przekonać US do swoich racji :-). Tak naprawdę to ja sobie dobrze radzę z rozliczeniem i nie chodziło mi o pomoc (bo sobie nie radzę) a raczej o przekonanie mnie do Twoich racji. Przeczytałem Instrukcję i nie widzę tam takiego zapisu, który dawałby prawo do odliczeń dwa razy. Raz zrobił to ZUS co miesiąc (556,02/12) i ujął to w PIT 11 a tu znajdziesz pełniejsze wyjaśnienie.

Poniżej fragment tej informacji:
Pamiętaj
Kwota zaliczek na podatek wykazanych w Twoim PIT-40A jest kwotą pomniejszoną już o 1/12 kwoty wolnej od podatku. Oznacza to tyle, że jeżeli nie korzystasz z żadnych ulg podatkowych – rozliczenie roczne nie spowoduje co do zasady ani podatku do zwrotu, ani do zapłaty. Nie warto zatem składać drugi raz deklaracji – skoro wystarcza sam PIT-40A przesłany przez ZUS.
Własnej deklaracji nie musisz składać zatem jeśli w trakcie roku:
-nie uzyskałeś w roku podatkowym innych dochodów nie wynikające z PIT-40A (z wyjątkiem opodatkowanych ryczałtowo),
-nie korzystasz z odliczeń od dochodu lub podatku,
-nie korzystasz z możliwości łącznego opodatkowania dochodów z dochodami małżonka bądź nie korzystasz z możliwości opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
-nie uzyskałeś dochodów powodujących obliczenie należnego podatku za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia,
nie masz obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.
W takim wypadku podatek wynikający z rozliczenia rocznego obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobraną w roku podatkowym, jest co do zasady podatkiem należnym. Oznacza to, że otrzymany druk PIT-40A nie musi być w jakikolwiek sposób powielany lub wysyłany ponownie do urzędu skarbowego. W takim wypadku nie musisz się martwić swoim PIT rocznym!

Chyba już wszystko jasne?
Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 17:18

>Kwota zaliczek na podatek wykazanych w Twoim PIT-40A jest kwotą pomniejszoną już o 1/12 kwoty wolnej od podatku. Oznacza to tyle, że jeżeli nie korzystasz z żadnych ulg podatkowych – rozliczenie roczne nie spowoduje<


To dla mnie zupełna nowość. Mógłbyś napisać od kiedy taka interpretacja występuje ? I jak się ma do tego ten akapit

>jeżeli nie korzystasz z żadnych ulg podatkowych – rozliczenie roczne nie spowoduje<


Bo jeśli korzystam ?
PIT-y zaniosłem do Skarbówki ponad tydzień temu ( a na zwrot u mnie czeka się średnio ok. miesiąca.). Teraz albo otrzymam przelew albo wezwanie w sprawie korekty. W świetle tego objaśnienia jestem niezmiernie ciekawy co będzie.  Dam znać jak się sprawa wyjaśni.
                                                           Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 18:02
Waldi, przypomnę Ci od czego zaczęła się ta dyskusja:

>Zawsze warto rozliczyć PIT bo nawet gdy nie ma się co "odpisać" od podatku to i tak w tym wypadku korzysta się z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556.02. Czyli zawsze coś tam będzie.Nie rozliczając PIT-u pozbawiasz się tej możliwości.


Ja w kilku kolejnych postach udowadniam Ci, że nie masz racji a Ty uparcie trwasz przy swoim.
Nie chodzi mi o to, żeby spierać się ot tak, sztuka dla sztuki ale, żeby ktoś nie zrobił tak jak radzisz i nie naraził się na karę a skarbówka umie "dołożyć".
Ja napisałem:

>Waldi, wydaje mi się, że ZUS odlicza co miesiąc kwotę wolną od podatku i raczej trudno będzie odliczyć ją drugi raz.


a Ty na to:

>To nieprawda.ZUS tym się nie zajmuje.Tylko pobiera należną zaliczkę na podatek.


a na poparcie swoich słów skierowałeś mnie do:

>Zajrzyj do Broszury informacyjnej do zeznania PIT 37. Dostępna w każdym US. Tam w części "E" masz opisany sposób obliczania podatku


i tu się zgadzam, w broszurze jest taka informacja co do zasady obliczania podatku ale tak ZUS czy pracodawca jako płatnicy wynagrodzenia dzielą kwotę wolną od podatku przez 12 miesięcy i co miesiąc odliczają 1/12. Nie ma więc możliwości odliczenia ponownie tego co już zostało odliczone.
Kiedy o tym piszę - Ty piszesz o innych odliczeniach a nie o kwocie wolnej od podatku z tytułu przychodu. Zacytowałem Ci źródło informacji i najważniejszy fragment.
Proszę Cię więc, sprostuj swoją informację bo może to drogo kosztować tych, którzy "na piechotę" chcieliby wypełnić PIT sami bo jeśli będą robić to za pomocą jakiekolwiek programu (a jest ich wiele w necie) to program wykona to bezbłędnie i "nie wpuści" takiego babola.

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 19:01 Zmieniony 2015-02-27 19:14
Widzisz cała sprawa rozbija się o to, że posługujemy się różnymi dokumentami. Ja Broszurą dedykowaną na rok 2014 wydaną przez Ministerstwo Finansów a Ty ( no właśnie) jakimś dokumentem nie wiadomo przez kogo wydanym i jakiego okresu dotyczącego. Może Twój dokument zawiera błędy ?
Tak jak pisałem we wcześniejszym poście Urząd Skarbowy to niedługo zweryfikuje i będziemy mieli jasność.
A tak na marginesie kto jest twórcą tego dokumentu którym się posługujesz ?

Dodatkowo i to jest raczej sedno problemu:
Ja mówię o zawartej w broszurze kwocie zmniejszającej podatek
a  w tym co Ty przytaczasz mowa o kwocie wolnej od podatku
Wczytaj się w to dobrze bo różnica niby nie duża ale zasadnicza.
Teraz oczekuję, że wycofasz się z wprowadzania w błąd.
                                       Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 20:06

>Dodatkowo i to jest raczej sedno problemu:
>Ja mówię o zawartej w broszurze kwocie zmniejszającej podatek
>a  w tym co Ty przytaczasz mowa o kwocie wolnej od podatku
>Wczytaj się w to dobrze bo różnica niby nie duża ale zasadnicza.


Jaką widzisz różnicę między kwotą wolną od podatku a kwotą zmniejszającą podatek?
Otwórz obie strony:
kwota zmniejszająca podatek
kwota wolna od podatku
i porównaj jakie konsekwencje finansowe wynikają z zastosowania słów wolna czy zmniejszająca
kwota wolna to 3091 zł a z tej kwoty wynika kwota zmniejszająca podatek czyli 18% kwoty 3091 zł co daje tę magiczną kwotę 556 zł

RATUNKU! CZŁOWIEKU NIE MASZ RACJI A OD RANA SPIERASZ SIĘ!
I oczekujesz ode mnie żebym wycofał się i poparł Twój błąd?

Poczytaj, policz i wycofaj swoje stanowisko.

Pozdrawiam,
Tadeusz

P.S. Dziwi mnie trochę brak zainteresowania tym tematem innych forumowiczów. Chyba wszyscy płacimy podatki i wiemy jak się rozliczyć.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 20:42

>


Jaką widzisz różnicę między kwotą wolną od podatku a kwotą zmniejszającą podatek?<

Zasadniczą, to są dwa różne pojęcia ekonomiczne. Skoro Ty tej różnicy nie widzisz ( masz kłopot z czytaniem ze zrozumieniem) to nie mamy o czym mówić (w tym temacie). Tak jak już wcześniej pisałem US to zweryfikuje.
                                                                                                         Waldi.
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2015-02-27 21:06

>to są dwa różne pojęcia ekonomiczne


To są dwie interpretacje werbalne tej samej operacji finansowej lub jak wolisz - ekonomicznej.
Udowodniłem Ci to matematycznie a że nie mam łopaty pod ręką to inaczej nie mogę.
W jaki sposób "dwa różne pojęcia ekonomiczne" sprowadzają się do wspólnego efektu finansowego? Nie zastanowiło to Ciebie?
Urząd Skarbowy z pewnością nie przepuści dwukrotnego odliczenia tej samej kwoty. Chociaż, jeśli rozliczałeś PIT z pomocą programu to nawet o tym nie wiesz co z czego wynika. A ja może nie znam się na wielu rzeczach to jednak matematyka zawsze była moją pasją i wiem, że mam rację. Mam już swój PIT z ZUS-u, wszystkie dane wprowadziłem do programu rozliczeń i wyszło dokładnie tak jak w ZUS-ie - 3 zł niedopłaty i jakoś nie mogę znaleźć tych 556 zł. Możesz to wytłumaczyć?
Teraz zarzucisz mi, że mam niewłaściwy program? To z góry zaznaczam sprawdzałem to na trzech różnych programach.
Jeśli masz jeszcze jakieś ciekawe zagadki matematyczne to "podrzuć coś".

Niezmiennie pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2015-02-27 11:19

> 2 280zł Z tytułu użytkowania samochodu do celów rehabilitacyjnych i leczniczych <


Jeśli cele tylko lecznicze tzn dojazdy do lekarzy , aptek, na badania itp. , czy wtedy również można odliczyć? Jaka jest w tym roku interpretacje tego przepisu?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 11:30
Szukałem przed rozliczaniem tegorocznych PIT-ów czy się coś w interpretacji nie zmieniło i nie znalazłem.
Jest pewna dowolność interpretacji przez urzędników US . Dla przykładu gdy w ubiegłym roku rozliczyłem jak zwykle sporo tych PIT-ów to jedna osoba z Wielkopolski została wezwana do kontroli  i tam kwestionowano jej to odliczenie z tytułu użytkowania samochodu ( pierwszy raz bo w poprzednich latach było bezproblemowo). I ta osoba  nie znająca się na rzeczy została przez urzędnika " przegadana". W moim mieście nigdy się tego nie czepiali. Kiedyś rozmawiałem z urzędniczką na ten temat ale młoda dziewczyna sama miała jakieś mgliste pojęcie na ten temat. Coś wspominała ,że są jakieś szczegółowe zasady regulujące tę sprawę ale gdy o nie prosiłem to się wycofała.
                        Waldi.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2015-02-27 11:35
Jakiś czas temu też byłam kontrolowana. Wtedy nie miałam problemu, jednak teraz mam więcej leczenia niż rehabilitacji i dlatego pytam.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 11:45
Całkiem spokojnie to sobie odlicz.Wracając do sprawy tej mojej znajomej z Wielkopolski to urzędnik pytał ją o rachunki za rehabilitację na którą miała jeździć. Ona w dobrej wierze powiedziała, że nie ma takich. A mogła powiedzieć, że korzystała z rehabilitacji na NFZ i rachunków nie ma.
                                                                                 Waldi.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2015-02-27 11:48
Dawniej rachunki lub potwierdzenia nie były konieczne, a teraz chyba tak. Może nam coś podpowie Centrum Integracja. :-)
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-02-27 19:06
Jak wychodzi Ci na jedno to nie musisz. Jest też granica kwotowa do której nie trzeba się rozliczać. Ja też jak WzK sama się rozliczam i poprzednio odliczyłam nawet dopłatę do zakupu specjalnego materaca ;-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-02-27 19:26
Jolu właśnie chodzi o to, że nie wychodzi"na jedno". Wielu ludzi tak sądzi i PIT-ów nie rozlicza. Pamiętać jeszcze trzeba , że oprócz kwoty zmniejszającej podatek później odliczamy składkę  na ubezpieczenie zdrowotne a to już przynosi konkretne pieniądze.
                                  Waldi
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-02-27 19:58
Wiem, ale czasem po rozliczeniu wychodzi tak samo :-)
Nadrzędny Autor Prawda Dodany 2015-02-28 11:24
Dzień dobry.
No no no !
Zawsze rozliczam tak jak Waldi to opisał i jakieś pieniądze z tego mam. Nie jest to trudne a jak ktoś sobie z tym nie radzi to niech poprosi o wytłumaczenie osobę obeznaną.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-02-28 16:30
Dla wsparcia "towarzysza" z SWA można nawet przyznać, że dwa plus dwa równa się pięć :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-03-09 12:46
                            Serwus :-)
Dzisiaj otrzymałem  przelewem z Urzędu Skarbowego zwrot nadpłaconego podatku. Dokładnie tyle ile w PIT-cie wyliczyłem, całe 596 niby nie wiele ale zawsze cieszy. Jednak nie kwota tu jest ważna ale to, że opisywany przeze mnie sposób rozliczania PIT-ów jest prawidłowy.
Myślę, że TadeuszP powinien teraz przeprosić forumowiczów za wprowadzanie w błąd. Wierzę, że nie robił tego celowo a po prostu z braku wiedzy.
                                                                                                Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 13:47

>.... otrzymałem zwrot nadpłaconego podatku. Dokładnie tyle ile w PIT-cie wyliczyłem, całe 596


Jeśli dostałeś zwrot podatku to znaczy, że miałeś prawo do odliczeń (596 zł) ale to nie ma nic wspólnego z kwotą wolną od podatku! (556,02 zł)

>Myślę, że TadeuszP powinien teraz przeprosić forumowiczów za wprowadzanie w błąd


W temacie dyskusji o potrącaniu podatku przez ZUS a tego dotyczyło pytanie to Ty wprowadziłeś w błąd pytającego:

> Autor mini21 Dodany 2015-02-27 01:02
>Witam.
>Chciałem prosić o odpowiedź w sprawie rozliczenia pit'u/a mając jako dochód jedynie rentę socjalną.
>Czy w takim wypadku muszę się w ogóle rozliczać, czy ZUS zrobił to za mnie?
>Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, więc liczę na pomoc z Wszej strony.


Więc jeśli masz odwagę przyznać się do błędu to zrób to i przeproś, chyba że "nie robisz tego celowo a po prostu z braku wiedzy"

Pozdrawiam,
Tadeusz
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-03-09 14:15
Czy jeszcze do Ciebie nie dotarło, że PIT rozliczyłem prawidłowo a US to uznał i wypłacił  należność ?
Widzę, że Twoja wyjątkowo kłótliwa osobowość i nieumiejętność przyznania się do błędu nie pozwala na dalsze dyskusje i dlatego temat uważam za zamknięty.

                                 Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 15:12

>Czy jeszcze do Ciebie nie dotarło, że PIT rozliczyłem prawidłowo a US to uznał i wypłacił  należność ?


Jeśli było tak, jak piszesz to znaczy, że rozliczyłeś prawidłowo i US też postąpił zgodnie z prawem. Jednak Twoje klapki na oczach nie pozwalają Ci spojrzeć na składniki tych odliczeń. Skoro kwota wolna od podatku to 556 zł a Ty odzyskałeś 596 zł to znaczy, że odliczenia Twoje z ustawowych uprawnień wyniosłyby 40 zł czyli była to kwota ok. 220 zł razy 18%? Kwota, którą odzyskałeś z US wynika li tylko z prawa do odliczeń a nie ma nic wspólnego z podwójnym odliczaniem kwoty wolnej od podatku bo za, chociażby próbę takiego podwójnego odliczenia, można narazić się na surową karę ("próba wyłudzenia ....).
Twój agresywny stosunek do mnie nie pozwala na dalszą dyskusję. Szkoda, że jesteś stronniczy i tylko Ty i Twoi towarzysze z SWA są "wiarygodni" reszta to.. ..... a nie, ostatnio i Jola11 stała się Twoją sympatią i sojuszniczką bo obrzuciła mnie stekiem obelg i wyzwisk. Czyżby w myśl zasady: kto jest przeciw TadeuszowiP ten jest Twoim sojusznikiem? Bardzo interesujące! Kiedyś już funkcjonowała taka zasada:
"kto nie z Mieciem
tego zmieciem"
Kiedy zaczynałeś tu pisać zanosiło się na ciekawe rozmowy z Tobą ale wystarczył jeden temat, w którym nie zgodziłem się z Twoim zdaniem i już stałem się Twoim wrogiem. Może duży wpływ miało "podpisanie lojalki" w SWA i zobowiązanie do atakowania mnie bo stałem się "wrogiem" dla członków tej dziwnej organizacji?Przeanalizuj sobie ten wątek i nasze zwroty wobec siebie. Gdzie widzisz moją "kłótliwość"? Tylko w zdaniach, w których wyrażam swoją opinię? Czyli, kto nie zgadza się z Twoją opinią jest: kłótliwy, agresywny, pisze nieprawdę a monopol na prawdę masz Ty i towarzysze SWA.

Wczoraj dostałem na priv od nieaktywnego członka naszego Forum między innymi takie słowa:

>Forum teraz troche przeleciałem ale chyba nie chce sie odzywac bo kazda polemika konczy sie wojna,separatysci tam weszli czy co a u Onki liza sie po zadach jak ci spod kolorowej teczy.
>Tez Cie wszyscy pozdrawiamy i byle do wiosny


Wnioski wyciągnijcie sobie sami!!!
WSZYSCY!!!
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2015-03-09 16:29 Zmieniony 2015-03-09 17:06
Tadeusz, zaśmiecasz wątki już i tutaj? Po co? Trzymaj się tematów!!!!
Tak nie poprawisz swojego wizerunku. Przestań przy każdej okazji wyciągać mnie i nasze forum. Już nie wystarczają Ci oszczerstwa w kawiarence i tu je przenosisz?! Wstydź się. Wszyscy Twoi korespondenci na pv tak prymitywnie o innych piszą? Czy tylko wymyśliłeś to sam na potrzeby propagandy?
Znowu ujawniasz cudzą korespondencję, zauważyłeś?
Tyle tutaj. Reszta w kawiarence, jak mnie najdzie ochota.Tu są poważniejsze sprawy niż Twoje miotanie się wokół nowego forum.
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2015-03-09 14:53
Fajnie byłoby móc odliczyć sobie kwotę wolną odpodatku dwukrotnie :D
Popieram tę inicjatywę, bo fajna, ale bez ponoszenia odpowiedzialności (jako że niezgodna z prawem podatkowym).
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 15:13
Jest tu taki "specjalista" ale nie chce zdradzić jak to robi bo miałby kolejkę chętnych :-) :-) :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-03-09 15:24
                 MrWoland !
Nie chciałem już zbierać głosu w tym temacie ale ponieważ wypowiadasz tu się po raz pierwszy to wytłumaczę Ci na czym polega sedno sprawy:
Otóż ja cały czas mówię o kwocie zmniejszającej podatek (oblicza się to w segmencie "D' PIT-u, zatytułowanym ODLICZENIA OD DOCHODU) a Ty napisałeś o kwocie wolnej od podatku. To są zupełnie dwa różne pojęcia finansowe. Mimo zbieżności ich brzmienia.
Cała rzecz polega na tym aby znać przepisy podatkowe i nie mylić pojęć jak zrobił to mój w tym wątku interlokutor.
                                   Pozdrawiam Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 16:06
"Interlokutor" wie co pisze a Ty, Waldi już zapomniałeś co radziłeś na początku? To Ci przypomnę fragment odpowiedzi do mini21:

>Autor W z K Dodany 2015-02-27 08:28
>                Serwus :-)
>Zawsze warto rozliczyć PIT bo nawet gdy nie ma się co "odpisać" od podatku to i tak w tym wypadku korzysta się z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości >556.02. Czyli zawsze coś tam będzie.Nie rozliczając PIT-u pozbawiasz się tej możliwości.


I tu (powyżej) napisałeś oddzielając dwie kwestie:
Pierwsza - ta, o której ja pisałem to: kwota zmniejszająca podatek w wysokości 556.02 zł a nie wypowiadałem się nigdzie o możliwości dokonania odliczeń:

>Po za tym zastanów się czy nie przysługują Ci jakieś możliwości dokonania odliczeń?


Cały czas (Waldi) przekonywałeś o możliwości odliczenia kwoty 556,02 pomimo otrzymaniu PIT-u z ZUS-u a o to pytał mini21 a teraz WYCOFUJESZ SIĘ??? i zmieniasz swoją wersję na

>Otóż ja cały czas mówię o kwocie zmniejszającej podatek (oblicza się to w segmencie "D' PIT-u, zatytułowanym ODLICZENIA OD DOCHODU)


a mnie odsyłałeś do:

>Autor W z K Dodany 2015-02-27 11:03 Zmieniony 2015-02-27 11:12
> nijak nie mogę "znaleźć" tej kwoty jeszcze raz<
>Zajrzyj do Broszury informacyjnej do zeznania PIT 37. Dostępna w każdym US. Tam w części "E" masz opisany sposób obliczania podatku.Ta broszura chyba jest >także dostępna w necie. :-)


Więc, w końcu w części "D" czy "E"????

I KTO TU KRĘCI???!!!

Czy zdobędziesz się na odwagę i masz trochę honoru, żeby przyznać się do błędu i przeprosić?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-03-09 16:18
  Ale pieniacz z Ciebie !!!

>Więc, w końcu w części "D" czy "E"????<


Gdybyś chociaż trochę miał pojęcie o finansach i rozliczaniu PIT-ów to wiedziałbyś ,że:
Część "D" dotyczy druku PIT nazwałem ją też segmentem
a część " E" dotyczy "Broszury informacyjnej zeznania PIT"
Po raz kolejny udowodniłeś, że te sprawy są dla Ciebie za trudne i Twój rozum tego nie obejmuje.
Daj sobie z tym spokój bo i tak tego nie zrozumiesz a w coraz większą wściekłość wpadasz.
                                                                 Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 17:24
Twoja bezsilność i brak racji, w tym co piszesz (BZDURY!!!) skłania Cię do uciekania się do oskarżania i dyskredytowania mojej osoby na Forum ale w tym, konkretnym przypadku to Ty nie masz racji ale miotasz się, zmieniasz zdanie, lawirujesz a wystarczy odrobina honoru i przeprosić. I będzie po sprawie!!! Ale może nie jesteś prawdziwym Kaszubem bo poza dwoma wyjątkami znam wielu, o zupełnie innym morale. Więc ostatni raz mówię:

"Nie idź tą drogą!!! :-)

Część E
PODSTAWA OBLICZENIA PODATKU (poz. 112)

OBLICZONY PODATEK – zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy
Należy obliczyć podatek od podstawy z poz. 112.
Skala podatkowa obowiązująca w 2014 r.:
Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
ponad do
85 528 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85 528 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł
A część D to SKŁADKI NA UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE
I nie ma znaczenia czy to nazwiesz "Cześć" czy "Segment" to i tak sprowadza się do tego samego. A dla spójności (żeby tacy jak TY zrozumieli) to części formularza PIT oznaczone literami A B C D E itd. odpowiadają tym samym częściom "Broszury Informacyjnej" więc znowu szukasz usprawiedliwienia swojej niewiedzy.
OOO!!!!
Zauważyłem, że masz już adwokata ale nie dam satysfakcji prezesce i na bzdury nie będę odpisywał.
Podatki to co innego! Al Capone za nie siedział w więzieniu, czego Tobie nie życzę. Zresztą nie popełniłeś błędu w zeznaniu podatkowym lecz tylko w nie wiadomo jakim celu bronisz błędnej teorii i chcesz wprowadzić innych w błąd. MrWoland już to wyjaśnił ale to może trafić tylko do ludzi honorowych. Ale cóż, nie masz wyjścia! Dokąd będziesz mnie gryzł. kopał i dyskredytował dotąd masz miejsce w SWA a jak nie - TO FORA ZE DWORA. Prezeska pokaże kto tam rządzi. Dlatego tak usilnie zapraszali mnie, żeby mieć "władzę nade mną" HA HA HA NAIWNI :-) :-) :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-03-09 17:36 Zmieniony 2015-03-09 17:49
Osobie tak chorej psychicznie już nie będę odpowiadał bo nic do Ciebie nie dociera. Poruszasz tematy, które przerastają Twoją inteligencję i możliwości poznawcze. Najpierw prosisz, skamlesz aby Ci PIT rozliczyć a gdy odmawiam to wpadasz w furię ogłaszając się znawcą tematu. Jakie to żałosne ! Cytuję :

>Widzę, że lepiej orientujesz się w meandrach podatkowych<


>Przyślę Ci na priv mój PIT 40A/11A <


Zatem zakończyłem  z Tobą wymianę postów.
                                                             Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 18:04
Tylko ludzie mało inteligentni nie rozumieją żartu i aluzji a widzę, że Tobie się to przytrafiło.
Nie skamlałem a napisałem, że daję sobie radę z PIT-ami chciałem tylko, żebyś mi na moim przykładzie wykazał jak chcesz dokonać cudu podwójnego odliczenia.
A jeśli chodzi o Twoje inwektywy to chciałbym tylko przypomnieć jak zareagowałeś na mój żart i stary dowcip ze stanu wojennego o zomowcu. Wtedy zareagowałeś błyskawicznie i nawet krótko bo krótko ale liczyłem, że Twoja reakcja jest zapowiedzią poprawy poziomu, do którego mnie nawoływałeś. Ja zareagowałem tak, jak powinieneś Ty teraz w kwestii podatków ale potwierdza się, że honorem mogę legitymować się tylko ja.
Ja też już kończę dyskusję z Tobą.
Mam znacznie ciekawsze zajęcia.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-03-09 18:40
Samochwała w kącie stała

>honorem mogę legitymować się tylko ja.<


Geniusz z Ciebie Tadeusz/Wojtek skoro nawet WzK wyprowadziłeś z równowagi.

>areagowałeś na mój żart i stary dowcip ze stanu wojennego<


Ty zawsze "przytaczasz" baaardzo stare dowcipy, może zacznij żyć teraz :-)

Niezaprzeczalne jest, że jesteś upierdliwy, kłótliwy i czepiasz się słówek (i wszystkiego czego możesz).
No to: Tadeuszu/Wojtku odturlaj się od Joli! Czep się tramwaja, w Wawie trochę się ich jeszcze pali ;-)
Omijam Cię jak na to zasługujesz czyli jak.... to stare powiedzenie, więc je znasz :-)
Inni ci piszą "inwektywy" Ty "złoty człowiek jesteś"- śmiech na sali :-(

Poza tym: kwota wolna od podatku i kwota do odliczenia przy obliczaniu należnego podatku to dwie różne rzeczy.

Do wszystkich pytających itp. Bierzcie broszury do danych PIT-ów i rozliczajcie tak jak tam pisze - wtedy ZUS się nie doczepi.

Tadeusz zrozum czasem (zwykle) nie należy za bardzo dociekać!

Tak Lidzia, teraz trzeba mieć "podkładki" od ręki. Jeszcze jedno: jak pisze słowo "leczenie" to leczenie też - bez interpretacji i kombinacji :-)

I jeszcze jedno: co Cię obchodzi, że Oni (ktoś) "liżą się po tyłkach"? Jak tak lubią? Po co tam włazisz, ja tego nie robię, nawet nie wiem co to a forum i wierz mi jest mi lepiej z Wami i do Was pisać :-)
Nadrzędny - Autor MrWoland Dodany 2015-03-09 19:07
Kwota zmniejszająca podatek, która w 2014 roku nadal wynosi 556 zł 02 gr, to nic innego jak 18% (podatek) z aktualnej kwoty wolnej od podatku, czyli z 3089 zł.
Wszyscy podatnicy - rencisci też - uprawnieni są do skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek, która dla każdego jest taka sama. Czyli wszyscy polscy podatnicy nie płacą  co roku podatku od kwoty 3089 zł. Dlatego nazywa sie kwotą wolną od podatku.
Za rencistów potracenia te robi to uprzejmy ZUS ;-) ZUS płaci skarbówce podatek miesiecznie pomniejszony o 1/12 z 556,02 zł.
Dlatego rencisci nie mogą PO RAZ DRUGI odliczać sobie kwoty zmniejszającej podatek w swoim PIT, czyli przyznac sobie po raz drugi kwoty wolnej od podatku. Szkoda, bo drugie 556 zł by się kazdemu przydało.
Rencisci powinni  składac PIT samodzielnie wtedy gdy: maja dodatkowe dochody poza rentą np. pracują zarobkowo, korzystaja z ulg podatkowych lub chcą przekazać 1% dla wybranej fundacji.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-03-09 19:14
MrWoland!
Ty to wiesz i ja to wiem. ZUS to wie, Urząd Skarbowy i Ministerstwo Finansów też wiedzą. 99,99% obywateli też.
A członkowie SWA liczyli na brak opanowania i wyprowadzenie mnie z równowagi.
NIEDOCZEKANIE WASZE :-) :-) :-)
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-03-09 19:20
Tadziu jesteś naprawdę durny :-(
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-03-09 19:20
MrWoland za... nie wiem o czym piszesz, ale wiem, że każdy może rozliczać swój PIT i nie obchodzi mnie jak to się nazywa i wiem, że przy obliczaniu podatku odliczam te 18% bez względu wykopaliska ;-) Pracuje, nie, ZUS odliczył, nie: nas to gu..zik obchodzi: liczymy jak pisze i nie nudzimy....
Nadrzędny Autor TadeuszP Dodany 2015-04-26 13:05
Może to wyjaśnienie definitywnie przekona Waldka z Kaszub w jakim błędzie tkwił i innych wprowadzał w błąd
http://www.podatki.egospodarka.pl/122584,Zeznanie-podatkowe-emeryta-ZUS-nie-rozlicza-wszystkiego,1,69,1.html
Ciekawe tylko, czy wystarczy mu odwagi (odrobina honoru też nie zawadzi :-))
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a pit... (28587 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill