www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o st niepełnosprawności (5619 - wyświetleń)
- Autor julietta Dodany 2015-05-05 19:31
Witam, szukam informacji co, gdzie i jak.
Moja mama jest po tracheotomii i nie mówi. Do tej pory pracowała normalnie, teraz jest na zwolnieniu lekarskim.
Chciałam się dowiedzieć czy w tej sytuacji można starać się o jakąś grupę inwalidzką? Nie wiem nawet jak mam się wysławiać, bo w życiu nie miałam z tym styczności.
Proszę o jakieś porady, dziękuję :-)
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-05-05 19:57
               Serwus :-)
Skoro jesteś osobą całkowicie niezorientowaną w tych sprawach to zacznę od abecadła. Musisz wiedzieć, że tzw grupa inwalidzka a świadczenie rentowe to 2 zupełnie inne sprawy. Tę pierwszą sprawę " załatwisz" w odpowiednim do zamieszkania  Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. A o rentę należy starać się w ZUS-ie.
W obydwu przypadkach musicie zacząć od uzyskania odpowiedniego wniosku wypełnionego przez lekarza. Najlepiej specjalistę. Potem składa się ten wniosek w odpowiedniej instytucji i czeka na wezwanie na komisję orzekającą. Na tej komisji lekarz orzecznik decyduje bądź o przyznaniu odpowiedniego stopnia niepełnosprawności bądź o przyznaniu renty.
                                                                   Życzę powodzenia - Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-05-05 20:25
Przykro mi, że muszę sprostować (nie pierwszy raz) błędne informacje dzisiejszego solenizanta.
1. Nie ma grup inwalidzkich lecz stopnie niepełnosprawności
2. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zajmuje się ustalaniem stopni niepełnosprawności.
Tym zajmują się Powiatowe/Miejskie Zespoły do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Jeśli się czegoś nie wie to lepiej milczeć niż dezinformować tylko po to aby błysnąć wątpliwą wiedzą.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2015-05-06 11:05
    Niestety po raz kolejny pokazałeś, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Przeczytasz jedno zdanie i już toczysz pianę ( tradycyjnie). Przecież napisałem także cyt:

>bądź o przyznaniu odpowiedniego stopnia niepełnosprawności <


Ale widać w swoim szale tego nie doczytałeś. A ja tłumaczyłem to osobie, która nie zna się na takich niuansach.
Z miejscem orzekania o tym stopniu też jest różnie w kraju. Napisałem na przykładzie tego jak jest to w mojej miejscowości. Czyli w PCPR. Nie napisałem, że jest to jedyne takie miejsce. Ale ponownie zabrakło Ci umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zenada !
                                                                                         Waldi.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-05-06 14:38
Niestety! Kolejny raz próbujesz rozwodnić swoje błędy.
Grupa inwalidzka czy stopień niepełnosprawności to rzeczywiście różnica bardziej semantyczna aniżeli merytoryczna.
Ale ważniejsze jest trwanie w błędzie, kto ustala i przyznaje Stopnie niepełnosprawności bo na pewno nie PCPR-y!
I tu dajesz dowód niewiedzy, ignoracji i tchórzostwa. Tak, jak w przypadku odliczeń podatkowych, jak i przyznawania stopni niepełnosprawności  piszesz bzdury o "swoim miejscu zamieszkania". Chyba, że Kaszuby mają inne prawo podatkowe a PCPR-y zajmują się tym, czym powinny Zespoły Orzekania (jak sama nazwa wskazuje) o Niepełnosprawności.
Nadal twierdzę, że brak Ci honoru i odwagi, żeby przyznać się do błędu.
P.S.
Wcześniej zamieściłem link z wyjaśnieniem dotyczącym PIT i odliczeń ale chyba byłeś w Australii i bawiłeś się w strusia.
A jeśli chodzi o "toczenie piany" to nie przypisuj sobie zbyt wiele. Styl Twoich ataków świadczy o braku opanowania z Twojej strony.
Nadrzędny - Autor julietta Dodany 2015-05-06 16:56
Przepraszam, że przeszkadzam Panowie ;-) ale wróćmy do tematu. xD

U nas jest tylko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - mieszkam na wsi.
Napisze mi ktoś gdzie mam się najpierw udać i jak załatwiać? Będę wdzięczna.
Nadrzędny - Autor TadeuszP Dodany 2015-05-06 17:10
Wniosek możesz pobrać ze strony Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności i po wypełnieniu przez lekarza/y złożyć w PZOoN.
Powodzenia
P.S.
W Gminnym Ośrodku P.S. też powinni o tym wiedzieć i pokierować wg właściwości.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2015-05-11 20:56
Oj... panowie :-(
Obaj macie rację :-) Potocznie ludzie mówią "grupa". Zwykle Zespół d/s orzekania mieści się w tym samym budynku co PCPR , zwykle jest tam też tak jak "wydział" (oddział) PFRON.
Jeśli  te instytucje znajdują się np. w dawnym budynku policji czy bursy to ludzie mówią: "...orzeczenie (grupa) z policji (bursy)". Tak jest i tyle i tak napisał WzK. Ważne, że chciał pomóc i chyba pomógł :-)
Nadrzędny - Autor jannow7 Dodany 2015-05-26 08:27
Przez czepialstwo oddalamy się od sedna sprawy i dyskusja przybiera niewłaściwy kształt. Jak zwał tak zwał, najważniejsze, że odpowiedź pomogła zlokalizować właściwy organ, a tam już po przedstawieniu sprwy pokierują do odpowiednich osób.

---
sprzęt rehabilitacyjny
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-05-26 08:31
              Serwus :-)
Wszyscy rozumni o tym wiedzą.
Ale jest niestety i taki co tylko kłótni szuka.
                               Waldi.
Nadrzędny - Autor wielokropek Dodany 2015-05-13 19:31
Podpowiem jak to jest w Poznaniu (bo już nie jest na ul.Kasprzaka jak dwa lata temu)

Orzekanie o niepełnosprawności

W Poznaniu orzecznictwem pozarentowym zajmuje się:

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności będący organem I instancji.

Adres:

ul. Słowackiego 8

60-823 Poznań

tel. (61) 841-07-05

tel. (61) 841-07-04

e-mail: orzekanie@powiat.poznan.pl

W internecie można pobrać wniosek bez konieczności chodzenia po sam wniosek :-)
Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osób poniżej 16 roku życia)
- Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dla osób powyżej 16 roku życia).

Orzekanie o niepełnosprawności prowadzone jest do celów rentowych i pozarentowych.

Orzeczenie do celów rentowych wydaje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie bezpośredniego badania osoby ubiegającej się o świadczenie oraz posiadanej dokumentacji. Na podstawie orzeczenia ZUS podejmuje decyzje w sprawie świadczeń rentowych.
Może się komuś z wielkopolski  info przyda ?
Nie ma potrzeby udowadniania kto ma rację. Wystarczyło napisać że w Warszawie jest tak!
Nadrzędny Autor majga Dodany 2015-05-15 10:23
@wielokropek, dzięki na pewno przyda się też innym ;-)

Majka,
_
wynajem aut poznań
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o st niepełnosprawności (5619 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill