www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (1698 - wyświetleń)
- Autor sutek50 Dodany 2015-05-05 11:42
Witam!

Mam ukonczone 25 lat. Do tej pory bylem na rencie socjalnej, lecz mi ja odebrano. Jestem wedlug zus czesciowo niezdolny do pracy. Moje pytanie brzmi czy  w 2010 r jesli mi przyznano rente socjalna ( calkowita niezdolnosc do pracy ) i nie mialem okunczonych 20 lat a natomiast mialem rok stazu pracy to czy moge ubiegac sie o rente z tytulu czesciowej niezdolnosci do pracy czy musze miec lata stazu pracy wedlug wieku?

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2015-06-23 11:39
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
-został uznany za niezdolnego do pracy,
-ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Zgodnie z przepisami należy mieś odpowiedni staż pracy :
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Obawiamy się ,że nie spełnia Pan  warunku powstania niepełnosprawności w okresie składkowym czy nieskładkowym.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (1698 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill