www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / proteza dłoni (15426 - wyświetleń)
- Autor sub_zero Dodany 2007-07-27 13:16
Witam to mój pierwszy post na tym forum.
Dwa tygodnie temu mój ojciec ulegl wypadkowi i amputowano mu dłoń na wysokości nadgarstka. Interesuje mnie jakie sa typy protez dłoni. Ile taka proteza mogłaby orientacyjnie kosztować. (Interesują mnie raczej te lepsze protezy.) Jakie są wady i zalety poszczególnych typów?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Nadrzędny Autor ania3111 Dodany 2007-07-27 15:05
Protezy kończyn górnych można podzielić na dwie grupy: kosmetyczne (czyli takie które swoim wyglądem mniej lub bardziej przypominają utraconą rękę) i czynnościowe, czyli takie które mogą "coś" robić. Generalnie proteza dłoni może zapewnić chwyt palcami i (lub) ruch w nadgarstku. Protezy czynnościowe mogą mieć tzw. końcówki robocze jak hak do chwytania czy specjalne uchwyty np. na łyżkę. Ten typ protez może być również zakończony dłonią, która dzięki specjalnemu mechanizmowi może wykonać proste czynności no i oczywiście jest cała masa coraz bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań.
Każda proteza, niezależnie od poziomu amputacji jest wyrobem indywidualnym i bez spotkania protetyka z pacjentem trudno cokolwiek zaproponować. Najważniejsze jest zrozumienie do czego proteza ma służyć pacjentowi: ukryć ubytek kończyny?, poprawić samopoczucie?, sprawić, że pacjent zacznie się posługiwać protezą? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w dobraniu najbardziej optymalnego zaopatrzenia. Pozostaje jeszcze kwestia zamocowania protezy czyli leja protezowego. W przypadku amputacji na poziomie nadgarstka, gdzie miejsca na lej jest niewiele, wykonanie protezy czynnościowej jest bardzo trudne a czasem nawet niemożliwe. Nie wiem na ile Ci pomogłam...Pewnie niewiele, ale jeśli masz jeszcze jakieś pytania, spróbuję odpowiedzieć.
Nadrzędny Autor akordek Dodany 2007-07-31 21:02
na wysokości nadgarstka można zrobić  protezę tzw. kosmetyczną  a raczej coś w rodzaju uzupełnienia kosmetycznego co do protezy roboczej jak napisał poprzednik to jest inna historia i raczej a nawet na pewno nie będzie miała zastosowania w tym przypadku ponieważ nie ma tu miejsca na lej protezowy a raczej na uchwyt do którego są mocowane końcówki typu hak czy jak tam było napisane łyżka czy widelec O takie rzeczy najlepiej pytać się w zakładach ortopedycznych oni wiedzą najlepiej, osoby które wykonują takie rzeczy mają dużą wiedzę a zakład w swoim rejonie najlepiej wyszukać na stronie nfz Jeżeli chodzi o komfort w protezie to nie jest to zależne od firmy tylko od osoby która to wykonuje Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Monikaaaaa Dodany 2007-08-10 13:53
Wśród rodzaju protez wyszczególnionych w odpowiedziach na ten post można dokonać jeszcze dalszej specyfikacji. Wsród protez uzupełnaijących ubytek bez funckji mechanicznych wyróżnic możemy protezy kosmetyczne i estetyczne. Te drugie są wiernym odwzorowaniem utraconej części ręki, wykonywane indywidaulnie...ale też o wiele droższe. Natomiast kosmetyczne mają formę rękawicy silikonowej lub PCV.
Jeśli chodzi o protezy nazwane tu "czynnościowymi" to można tu mówić o protezach mechanicznych i mioelektrycznych. Mechaniczne posiadają rękę (uchwyt) do chwytania przedmiotów, wygoda i komfort zależy od wykonania leja protezowego. Natomiast protezy mioelektryczny to najbardziej nowoczesne na bieżącą chwilę protezy rąk (sterowane są za pomocą impulsów - dokładniejszy opis tak jak i pozostałych rodzajów protez można znalezc m.in. na stronie www.solpolska.com.pl ). Koszt protez mechanicznych do kilka-kilakanście tysięcy złotych, natomiast miolektrycznych to powyżej 30 tys. złotych. Oczywiście szczegółów należy się dowiedzieć u protetyka, w zakłądzie protetycznym.
Nie można też powiedzieć, że im droższa proteza, tym lepsza. Wszystko zależy od osoby. Jeśli chodzi o amputacji ręki to na pewno ważne jest, aby proces protezowania rozpoczął się w miarę jak najszybciej.
Nadrzędny Autor akordek Dodany 2007-08-11 17:46
wszystko się zgadza wziąć pod uwagę 1) cenę 2) poziom amputacji i tutaj trzeba pamiętać o tym, że proteza nie może być dłuższa od anatomicznej kończyny. A podawanie strony
www kojarzy mi się z reklamą, ukierunkowaniem na daną firmę i wyciągnięcie pieniędzy
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bezowa Dodany 2007-08-31 08:12
Witam,
trochę się przyczepię do tego tematu...mój mąż (27 lat) też miał wypadek i stracił dłoń- ale na poziomie śródręcza, tzn. utracił wszystkie palce i 2/3 kciuka. Ciągle ma zabiegi, przeszczepy skóry itp. więc jeszcze nie kupiliśmy protezy. Chciałabym spytać, w jaki sposób taką protezę się mocuje? Czy da się ją umocować przy tego rodzaju amputacji? Kompletnie się na tym nie znam. Czy są to po prostu takie "nakładane" rękawice?
Lekarz powiedział, że w wypadku mojego męża to raczej tylko estetyczna/kosmetyczna proteza.
Dziękuję za pomoc.
Nadrzędny Autor ania3111 Dodany 2007-09-08 15:02
Trudno odpowiadać na pytania nie widząc pacjenta. Jednak sądząc z opisu, w przypadku Pani męża, wchodzi w grę wyłącznie zaopatrzenie kosmetyczne, coś w rodzaju rękawicy nakładanej na pozostałą część dłoni wypełnionej sztywniejszym materiałem w miejscu brakujących palców.
Generalnie w tego typu przypadkach zawsze pozostaje pytanie na ile uzupełnienie protetyczne pomoże pacjentowi. Często bywa tak, że osoba z ubytkiem części dłoni, w którymś momencie  do wniosku, że łatwiej jest wykorzystać np. pozostały kciuk, który umożliwia chwyt, niż nosić protezę, która ogranicza ruchomość dłoni. Z drugiej strony, jest grupa osób, dla której kosmetyczne zaopatrzenie pomaga psychicznie, bo maskuje ubytek palców i nie widać dysfunkcji.
Nadrzędny Autor Człowiekiembyć Dodany 2013-02-08 17:38
Witam, protezy kończyn górnych mocujemy za pomocą zawieszenia mechanicznego (linki, paski), podciśnieniowego lub za sprawą systemu silikonowego np. zamek + pin. t_ortopeda@o2.pl służę pomocą.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / proteza dłoni (15426 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill