www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rodzic dziecka niepełnosprawnego a przywileje? (10166 - wyświetleń)
- Autor lucash78 Dodany 2008-10-08 10:17
Jest to dla mnie w sumie świeża sprawa, mam niespełna rocznego syna który został zaliczony do osób niepełnosprawnych, na orzeczeniu pisze że wymaga rehabilitacji i nieustannej opieki. Czy w związku z tym oprócz zasiłku pielęgnacyjnego (śmieszne 150zł) należy się coś mojej żonie która z wiadomej przyczyny do pracy pójść nie może bo musi opiekować się dzieckiem i jeździć z nim na rehabilitacje?
Ktoś mi podpowiadał że należy się jej renta ale dzwoniłem do ZUSu to mnie wyśmiano. Niby MOPS może wypłacać 500zł zasiłku jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 500zł a jeśli przekracza (niewiele) to nic od Państwa się nie należy? Żona pracowała prawie 5 lat ja pracuje już 12 lat (jeszcze nie mam 30).
Nadrzędny Autor eva3 Dodany 2008-10-08 11:04
Podobną sytuację mają wszyscy rodzice dzieci niepełnosprawnych,jeśli dochod przekracza 583zł na osobe w rodzinie,dostajemy tylko 153zł zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko z orzeczeniem,dlatego powstaje stowarzyszenie,ktore chce walczyć z absurdalnymi przepisami.Zapraszam na forum www.razem mozemy wiecej
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2008-10-08 11:06
Jeśli dochód nie przekracza 583 zł netto na osobę za poprzedni rok kalendarzowy, to żona może starać się o świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 420 zł.
Musi być jeszcze w orzeczeniu być zaznaczony pkt. 7 i 8 na TAK.
Jeśli nie przekroczyliście tego dochodu to jeszcze należy się wam zasiłek rodzinny z dodatkiem na rehabilitację dziecka niepeł.

Najlepiej o wszelkie szczegóły zapytajcie w ośrodku pomocy społecznej w dziale świadczeń rodzinnych.
Nadrzędny - Autor lucash78 Dodany 2008-10-08 12:34
Jeśli wynosi 671zł tzn. że należymy do bogatych rodzin i stać nas na turnusy rehabilitacyjne za 7-13 tys.zł?
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2008-10-08 12:49
Wiem, to smutna nasza rzeczywistość.

Ja też w tym roku jestem z bogatych i nie mam zasiłku rodzinnego, dobrze że choć załapałam się na alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-10-08 14:53 Zmieniony 2008-10-08 15:10
Witam
dokładnie tak jak napisała wyżej  Magda .
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem - matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem:

    - o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, o których mowa w art. 6b ust. 3 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.) tj. o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo
    - o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Przy ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego sprawdzany jest dochód rodziny, który nie może przekraczać wysokości określonej zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych.
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=305

Jest jeszcze takie coś , taka możliwość
                                                                                   MOPS-ZASIŁKI
Osoba wychowująca dziecko niepełnosprawne pobierająca zasiłek pielęgnacyjny na dziecko i nie  pracująca może się starać o zasiłek na dziecko niepełnosprawne w Urzędzie Miasta                                                            

- zasiłek stały     (pobierany w większości z MOPS)
Można się starać o   
- zasiłek okresowy   
- celowy specjalny  na wydatki związane z niepełnosprawnością
Pierwszy podstawowy warunek dla wszystkich zasiłków- trudna sytuacja życiowa.
Drugi podstawowy warunek- trudna sytuacja finansowa- miesięczny dochód osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc nie może być większy od kwoty określonej w ustawie o pomocy społecznej.

Jeszcze jedno , MOPS , sytuacja rodziny co miesiąc w  oczach  MOPS się zmienia , dla przykładu w obecnym wrześniowym okresie było tak jak masz obecnie , ale np. za miesiąc  lub dwa  miesiące - sytuacja rodziny uległa pogorszeniu (lub polepszeniu), jak nie będziesz np, pracować średnia na osobę wyjdzie inna .
każdorazowe zmiany zgłaszasz (tak jest w punktach ustawy), czyli obecnie według przepisów przyznanie świadczeń może nastąpić w dowolnym momencie trudnym dla rodziny , ale jak ci się polepszy to powinniście to zgłosić, bo ewentualnie jak tego dojdą to będziecie zwracać  nienależnie pobrane pieniądze.
Ta zasada dotyczy również zasiłku rodzinnego .
Nadrzędny Autor moniamika Dodany 2008-10-08 15:19
mój syn ma 5 lat od ponad roku choruje na zespół nerczycowy miał drugi rzut choroby . rok temu brałam na niego świadczenia pielęgnacyjne w tym roku niestety komisja stwierdziła ze nie nalezy mi sie to świadczenie . czy miala racje, czy moge cos zrobić zeby dostac to swiadczenie bo odwolanie niestety nic nie dało
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Rodzic dziecka niepełnosprawnego a przywileje? (10166 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill