www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziecko z wrodzoną niedoczynnością tarczycy (3958 - wyświetleń)
- Autor Wioleta Dodany 2007-10-12 01:47 Zmieniony 2007-10-12 01:49
Moja córka nie ma płatów tarczycy od 7 doby swojego życia przyjmuje hormony, od urodzenie do 7 roku życia miała ozeczenie o niepełnosprawności (ma tez wrodzoną skoliozę - nieprawidłowo wykształcące trzony kręgów). Miesiąc temu staneła 2 raz na komisji i orzeczenie wydano na jej niekozyść, owszem dzięki stałej opiece "pod okiem" endokrynologa, rozwija sie prawidłowo - przerwanie leczenie prowadzić będzie do upośledzenia psychoruchowego. Napisałam odwołanie i sprawa "poszła wyżej" jesli i tam sie odmówi  jej, to zastanawiam sie czy dalej pisać odwołania? Czy w przypadku kiedy dziecko jest stale leczone i to powoduje prawidłowy jej rozwój to powinna dostawać zasiłek pieęgnacyjny? Czy ktoś może mi na to odpowiedzieć? Może nie powinnam sie odwoływać?
Nadrzędny Autor Ivet Dodany 2007-10-12 10:32
Dziewczyno!!Odwołuj się do skutku.Dziecko mojej koleżanki ma padaczkę (ma 4lata) i też w pierwszej instancji jej orzeczono że dziecko nie wymaga opieki.Odwołała się i w wojewódzkim zmienili że wymaga. Zwolniła się z pracy by zająć się małym dzięki temu stan dzieciaka zaczyna  się poprawiać.Robisz to nie dla siebie lecz dla swojej pociechy więc warto walczyć.Każda matka powinna! Powodzenia.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-12 14:14
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.03.139.1328) Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem, o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
W przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o wydanie orzeczenia o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
W przypadku gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby, przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, nie wskazują na zmianę stanu zdrowia tej osoby, skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,
Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.
Powiatowy zespół, który wydał orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.
W postępowaniu odwoławczym przed wojewódzkim zespołem, w sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, stosuje się odpowiednio tryb postępowania przed powiatowym zespołem.

Natomiast zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnione jest:
1) niepełnosprawne dziecko,
2) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3) osoba, która ukończyła 75 lat,
4) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153,00 zł miesięcznie.
Podstawa prawna:
art. 16 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z dnia 30.12.2003)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dziecko z wrodzoną niedoczynnością tarczycy (3958 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill