www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ORZECZENIE O ZDOLNOSCI DO PRACY (9811 - wyświetleń)
- Autor ANNA GOLENIOWSKA Dodany 2008-11-02 14:00
WITAM,
Czy może mi ktoś podpowiedzieć co dalej?
Moja mama ma 54 lat i 35 lat przepracowane. W wyniku wypadku w pracy poprzesuwały jej się kręgi szyjne i była 4 miesiace na zwolnieniu.
Jej lekarz prowadzący stwierdził, że nie nadaje się do pracy i będzie ją kierował na rentę. W miedzy czasie dostała wezwanie na komisję lekarską. Lekarz orzecznik dokładnie nie zapoznał się z dokumentacją nawet nie wiedział ile mama ma lat. Powiedział że jest zdrowa i jutro może iść do pracy. Gdzie mama powinna się odwołać i jak to napisać?
Nadrzędny Autor Sebast_ian Dodany 2008-11-02 16:01
Od orzeczenia orzecznika ZUS przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, który trzeba złożyć w ciągu 14 dni od dnia odebrania orzeczenia. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia (por. art. 14 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).
Zapoznaj się z wątkiem  - "odwołanie od decyzji orzecznika ZUS"
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-11-03 11:27
Oprócz wniesienia sprzeciwu radzę wystąpić do ZUS o udostępnienie uzasadnienia orzeczenia. Uzasadnienie orzeczenia stanowi opinię o stanie zdrowia i Twoja mama ma prawo znać tę opinię. W orzeczeniach wydawanych przez lekarzy orzeczników ZUS, czy też lekarzy komisji lekarskich ZUS stwierdza się, czy osoba zainteresowana jest zdolna do pracy, czy też nie - NIE PODAJE SIĘ UZASADNIENIA. W ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, w Art. 2 zapisano, że wykonywanie zawodu lekarza polega, między innymi, na wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich. W Art. 42 zapisano:"LEKARZ ORZEKA O STANIE ZDROWIA OKREŚLONEJ OSOBY PO UPRZEDNIM, OSOBISTYM JEJ ZBADANIU, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach." Ciekawostką jest, że w tej ustawie nie ma nic, na temat orzekania o niezdolności do pracy. LEKARZ ORZEKA O STANIE ZDROWIA A NIE O NIEZDOLNOŚCI DO PRACY.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-11-03 13:23

>>>LEKARZ ORZEKA O STANIE ZDROWIA A NIE O NIEZDOLNOŚCI DO PRACY. <<


Ale nie  w ZUS  zgodnie z ustawa  o FUS  z 1998 roku Lekarze  orzecznicy ZUS  orzekają o zdolności  lub nie..
Art. 14. 1. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia:

    1) daty powstania niezdolności do pracy,
    2) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
    3) związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
    4) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
    5) celowości przekwalifikowania zawodowego

- dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu, zwany dalej "lekarzem orzecznikiem".


Tyle ustawa w tym temacie..
A ustawodawca nie przewiduje wydania uzasadnienia orzeczenia na piśmie.. a szkoda...
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-11-03 14:28
Znam bardzo dobrze ustawę o FUS. Przywołałam tu ustawę o zawodzie lekarza. Orzecznicy ZUS są przede wszystkim lekarzami mającymi prawo wykonywania zawodu. Jedną z zasad wykonywania zawodu lekarza jest zapis Art. 42 ustawy o zawodzie lekarza. Jeżeli lekarz orzeka, zgodnie z tym zapisem, o naszym stanie zdrowia, to mamy prawo - zgodnie z Konstytucją i ustawami międzynarodowymi - dostępu do takiego orzeczenia czy też opinii. Orzeczenie, czy też opinia o stanie zdrowia decyduje o tym, czy ktoś jest zdolny do pracy, czy też nie.
Postawię pytanie następujące: W jakiej ustawie zapisano, że Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, czy też orzeczenia komisji lekarskich ZUS nie powinny zawierać uzasadnienia? Odpowiesz mi na to pytanie?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-11-03 18:02 Zmieniony 2008-11-03 18:05

>>>>Postawię pytanie następujące: W jakiej ustawie zapisano, że Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, czy też orzeczenia komisji lekarskich ZUS nie powinny zawierać uzasadnienia? Odpowiesz mi na to pytanie? <<


Polska konstrukcja prawna opiera się na zasadzie co nie jest prawnie nakazane lub zakazane .. To jest prawnie dozwolone..
Stosując  tą formulę nie ma wymogu prawnego pisemnego uzasadnienia..
wspomniana przez Ciebie ustawa Baju stanowi
Art. 41.

1. Lekarz ma obowiązek prowadzenia indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

2. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje dokumentacji medycznej, sposób jej prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania.



Art. 42.

Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu, z zastrzeżeniem sytuacji określonych w odrębnych przepisach.


Dlatego ustawa o FUS nie stoi  w sprzeczności z tym zapisem..
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-11-04 09:27
Lekarz ma obowiązek poinformowania pacjenta o stanie zdrowia..... . Jeżeli tego nie robi narusza dobra osobiste pacjenta. Chodzi o prawo do informacji. - Sąd Najwyższy: sygn. III CSK 16/08. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-11-04 13:15

>>>Lekarz ma obowiązek poinformowania pacjenta o stanie zdrowia..... . Jeżeli tego nie robi narusza dobra osobiste pacjenta. Chodzi o prawo do informacji.<<<


Sęk w tym że lekarz orzecznik ZUS jest zatrudniony do wykonania określonej usługi dla ZUS  nie usługi  dla pacjenta.. Tak nakazuje Ustawa O FUS.. I zgodnie z ustawa to lekarze czynią . Określają czy pacjent może pracować  na określonym stanowisku czy nie    .. Nie wyrażają  sie zdrowy  czy chory..  Bo tak ich obliguje zła ustawa..  Ustwa precyzuje  co lekarz  ZUS ma określić..  że to jest chore  ale  jest ..  Najpierw trzeba zmienić ustawę o FUS..

Co do naruszania zasad  Każdy lekarz  składa..  przysięgę Primum non nocere Po pierwsze nie szkodzić.!!!

. i gdy by tylko z tego byli  rozliczani.. Lekarz orzecznik kiedy  chorego człowieka  uzdrowi  łamie to   przyrzeczenia  narusza  etykę lekarska ozdrawiając chorego człowieka. taki lekarz pozbawia go lekarstw środków na lekarstwa..etc   i to jest  moim przedmiotem jak by prawnego dociekania ..
Ze Ustaw jest.. 
Moim zdaniem lekarz który wyda  rażące werdykty w ZUSie za złamanie  etyki lekarskiej  powinien być zawieszany w czynnościach.. Izby lekarskie  rzadko reagują na takie sygnały .. Zareagowały na mój ale to jak by inna historia..
trzeba powiedzieć prawdę niektórzy lekarze za pieniądze gotowi są zrobić wszelkie świństwa To mamy przykłady wielu orzeczeń lekarzy tak zwanych orzeczników ZUS

Co do orzeczenia SN   Orzeczenie takie jest tylko informacja o precedensie i nie niesie skutków prawnych czyli nie musi być stosowane w innych orzeczeniach sadu..
Nadrzędny Autor Bajka Dodany 2008-11-04 15:37
Miło podyskutować. Napisałeś:"Sęk w tym że lekarz orzecznik ZUS jest zatrudniony do wykonywania określonej usługi dla ZUS nie usługi dla pacjenta... " i dalej:"Tak nakazuje ustawa o FUS." Rzecz w tym, że lekarz otrzymuje prawo wykonywania zawodu na określonych zasadach. Obowiązuje Go ustawa o zawodzie lekarza i Kodeks Etyki Lekarskiej, są to podstawy do uprawiania tego zawodu. Jeżeli lekarz wykonuje dla określonego pracodawcy, w tym przypadku dla ZUS,określone usługi i za pieniądze tego pracodawcy orzeka o zdolności, czy też niezdolności do pracy, a zgodnie z prawem powinien orzekać o stanie zdrowia pacjenta, to łamie ustawę o zawodzie lekarza i Kodeks Etyki Lekarskiej, co daje podstawy do pozbawienia lekarza prawa wykonywania zawodu. Wybór należy do lekarza. Zdolny, czy niezdolny do pracy jest przede wszystkim człowiekiem, a dla lekarza jest człowiekiem i pacjentem, a skoro jest pacjentem to ma prawo do poznania opinii lekarza o swoim stanie zdrowia. Nie może być tak, że uzasadnienia orzeczeń są ściśle tajne.  Każda decyzja, czy też orzeczenie wymaga uzasadnienia. W ustawie o FUS, jest zapisane, że orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS, czy też komisji lekarskiej ZUS stanowią podstawę do wydania decyzji w sprawie prawa do renty, a w ustawie o zawodzie lekarza zapisano w Art.42, że lekarz orzeka o stanie zdrowia pacjenta... Osoba, która wykonuje usługi w zakresie orzekania o zdolności do pracy, czy też o niezdolności do pracy musi zdecydować, czy chce być lekarzem, czy orzecznikiem. Życie i zdrowie człowieka jest pod ochroną Konstytucji.Kiedyś funkcjonowało takie powiedzenie: za pieniądze lud się modli, za pieniądze lud się podli...
Nadrzędny - Autor Sebast_ian Dodany 2008-11-04 19:14
W przypadku odwołania od decyzji lekarza orzecznika procedura jest dwustopniowa. Oznacza to, że najpierw występujesz do komisji lekarskiej ZUS-u, a potem dopiero do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Orzeczenie lekarza orzecznika jest m.in. podstawą do przyznania lub odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem, możesz wnieść sprzeciw. Masz na to 14 dni od dnia doręczenia Ci decyzji. Odwołanie wnosisz za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS-u właściwej ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Do odwołań od decyzji orzeczników są gotowe wnioski, które możesz pobrać i wypełnić w oddziale Zakładu.

Ważne:
Przez dwa tygodnie od wydania orzeczenia prezes ZUS-u może wnieść tzw. zarzut wadliwości orzeczenia, czyli je podważyć i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej.

Twój sprzeciw zostanie rozpatrzony przez komisję lekarską. Jeśli komisja uzna sprzeciw za słuszny, zmieni postanowienie lub je uchyli. Komisja wyda orzeczenie dopiero wtedy, gdy Cię zbada i przeanalizuje Twoją dokumentację medyczną. Może się zdarzyć, że w odwołaniu wskażesz nowe okoliczności, np. nowe wyniki badań, powstałe po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS-u.

Jeśli po wydaniu decyzji komisji nadal jesteś niezadowolony, skieruj odwołanie do sądu. Odwołanie wnosisz na piśmie za pośrednictwem oddziału ZUS-u, który wydał decyzję, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Warto pamiętać, wnosząc odwołanie do sądu, że jeśli kwestionujesz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS-u, a nie zgłosiłeś wcześniej sprzeciwu do komisji lekarskiej, sąd odrzuci odwołanie.
Nadrzędny Autor Bajka Dodany 2008-11-05 10:00
Witam. Dzięki za te informacje ale ja znam doskonale prawo obowiązujące w tym zakresie, przeszłam przez te wszystkie procedury i dzisiaj przygotowuje się do wystąpienia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Znam także zasady orzecznictwa lekarskiego i mam prawo dostępu do informacji, które mnie dotyczą, informacji, które mają wpływ na moje prawa i obowiązki. Nie może być tak, że orzeczenie, czy też opinia o stanie zdrowia są ściśle tajne. To stan zdrowia pacjenta decyduje o zdolności bądź niezdolności do pracy. Orzeczenia lekarzy orzeczników nie zawierają uzasadnień i jakich argumentów mają używać ludzie odwołujący się do sądów jeżeli nie mają dostępu do uzasadnienia orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS, czy też lekarzy komisji lekarskich ZUS? Jest to parodia. Podam przykład: przed operacją byłam rehabilitowana. Po zakończeniu serii zabiegów lekarka-ortopeda, która widziała mnie pierwszy raz,powiedziała:"O, jak Pani ładnie weszła" i na tym zakończyło się badanie, stwierdziła znaczną poprawę. W kilka miesięcy później inna lekarka, tym razem neurolog po zbadaniu mnie zleciła natychmiastowe badanie rezonansu magnetycznego i stwierdziła, że jeżeli Jej podejrzenia się potwierdzą, to muszę zgłosić się do neurochirurga. Neurochirurg, kiedy obejrzał wynik badania, stwierdził, że konieczna jest natychmiastowa operacja. Zostałam zoperowana. Dalej, okazało się, że mam cały kręgosłup do wymiany. Lekarzem orzecznikiem ZUS okazała się ta sama lekarka-ortopeda, która wcześniej stwierdziła znaczną poprawę i w orzeczeniu stwierdziła , że moja niezdolność do pracy jest częściowa i przewidywany okres niezdolności do pracy, około 1-go roku. Powstaje pytanie, jak uzasadniła lekarka - chodzi o orzeczenie o stanie zdrowia- wydane orzeczenie o częściowej i okresowej niezdolności do pracy. Nie mamy dostępu do orzeczeń o stanie zdrowia. Chodzi o zasady prawa. o te podstawowe zasady, o godność człowieka. W Polsce łamane są wszelkie prawa człowieka. Nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny i niedopuszczalne jest znęcanie się i poniżanie z jakiegokolwiek powodu. Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ORZECZENIE O ZDOLNOSCI DO PRACY (9811 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill