www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności (5883 - wyświetleń)
- Autor Kociarka Dodany 2007-11-04 22:35
Witam.
Jestem mamą 12-latka ze stwierdzonym mpdz (diplegia spastica z przewagą strony prawej). Syn jest w bardzo dobrym stanie, jest samodzielny, chodzi do masowej szkoły, jego niepełnosprawnośc nie jest bardzo uciążliwa - utyka na prawą nogę (jest po leczeniu botoxem i przedłużeniu prawego Achillesa) i ma słabsza prawą rękę. Poza tym radzi sobie bardzo dobrze. Ale niezależenie od tego jest dzieckiem niepełnosprawnym i nie trzeba byc specjalista, aby to stwierdzić.
Złożylam wniosek o orzeczenie niepelnosprawności, komisję mamy za dwa tygodnie. I tutaj mam problem, ponieważ martwi mnie, ze dokumentacja, która posiadam, może zostać uznana za niewystarczającą. Dziecko od 6-ciu lat jest rehabilitowane w domu, chodzi na basen i jeździ na rowerze stacjonarnym. Ostatnie dokumenty mam z 2001 roku, jest to karta informacyjna dotycząca leczenia szpitalnego  (botox i przedłużenie ścięgna Achillesa) i historia choroby ze szpitala. Czy w związku z tym komisja może stwierdzić, że mój syn nie kwalifikuje sie do otrzymania orzeczenia?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-11-05 12:06
Niezbadane są wyroki komisji .. Lekarskich..  zawsze  idzie się odwołać od  decyzji..  mozę warto przed  udaniem się na badanie przeprowadzić jakie badania..  i dostarczyć  w dniu  badania do lekarza..
Nadrzędny - Autor Kociarka Dodany 2007-11-05 15:30
Badania? Ale jakie? Wszystkie, ktore trzeba było przeprowadzić zostały juz wykonane i wyniki dostarczyłam do PCPR-u. Mój syn ma mieć orzeczenie z powodu mpdz, a diagnoza została postawiona juz dawno temu. Jego stan nie wymaga odwiedzania gabinetów specjalistów, jest po prostu stabilny, ale niezaleznie od tego nie mozna go zaliczyc do dzieci zdrowych, bo taki po prostu nie jest..
Nadrzędny - Autor iwona3 Dodany 2007-11-05 18:03
Witam.
6 lat to troche dużo jesli chodzi o brak opieki specjalistów.Chcesz powiedziec,ze przez 6 lat nie byłas z synkiem u zadnego lekarza? Chociażby po to aby upewnic się ze nic sie nie zmieniło,nie pogorszyło?Piszesz,że od tylu lat dziecko rehabilitowane jest w domu,czy konsultujesz się z jakimkolwiek ośrodkiem rehabilitracyjnym?Ja osobiscie pytana byłam przez komisję o wszystkie szczegóły dotyczące dziecka,o ośrodek,o panią mgr.do spraw rehabilitacji.Czy posiadasz jakieś dokumenty z konsultacji po botoksie i operacji,może jakieś specjalne zalecenia od lekarza?Właściwie to nie napisałaś czy chodzi tylko o orzeczenie o niepełnosprawności,czy też o świadczenia z nim związane.I w tu pies pogrzebany.

Pozdrawiam-Iwona
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2007-11-05 20:02
Zgadzam się z Iwonką. Komisja moze orzecz, ze skoro przez skorow  ciągu ostatnich lat nie ma pani zadnej dokumentacji lekarskiej, to znaczy ze stan syna sie usbailizował, że jest ok, bo chodzi do szkoły, nie wymaga tam opieki osób drugich, dlatego cóż....każdy świezy dokument jest teraz bardzo wazny.
Nadrzędny - Autor Kociarka Dodany 2007-11-05 22:49
Czyli mam rozumiec, ze komisja nie zwraca uwagi na stan dziecka, które ma zdiagnozowane mpdz, jest po leczeniu i zabiagu operacyjnym, utyka na prawą nogę ze znacznym zanikiem mięśni, tylko na papierki bądź ich brak? Stan jest stabilny, czyli nie wymaga jakiegos specjalnego postępowania, ale przeciez nie oznacza to, ze mój syn kiedykolwiek uzyska pełna sprawność - tym bardziej, ze przeciez on zawsze będzie miał porażenie mózgowe...
Nadrzędny - Autor iwona3 Dodany 2007-11-05 23:10
Ależ zwraca uwagę na stan dziecka,bada je,ale tez bez zbędnych ceregieli wypytuję matkę,co takiego robi aby pomóc dziecku w samodzielnej egzystencji.A co do porazenia mózgowego-sama piszesz,ze syn Twój zupełnie dobrze sobie radzi,czyli jest nieżle.
Swoją drogą, to czy pierwszy raz składasz papiery na komisję?
Nadrzędny - Autor Kociarka Dodany 2007-11-05 23:56
Szymek po zdiagnozowaniu otrzymywał przez jakis czas zasiłek pielęgnacyny, ale o orzeczenie sie nie staraliśmy. Jednak teraz ułatwiłoby nam ono życie - dlatego zlozyłam wniosek...
O ile wiem, nie trzeba być zaleznym od innych osób, aby otrzymac orzeczenie...
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-11-06 07:28
Pamiętać należy o jednej zasadniczej prawdzie..
Komisje ZUS orzekają na korzyść ZUS-u jak  trafisz na upierdliwa  to z umarłego jak Chrystus  zrobią okaz zdrowia .. Starczy poczytać  o komisjach orzecznikach etc . W ostatnim czasie ilość Chrystusów w Zusie się zwielokrotniła...
Piszesz , że Szymek otrzymywał  zasiłek.. Dlaczego mu go zabrali.. ??  6 lat to szmat czasu..  Co do papierków.. Ostatnio pokazywali w telekspresie gościowi  bez reki napisali zdrowy.. !!!!!
Orzeczenie dostaniesz  zawsze  pytanie co ono stwierdza .. to jest istota sprawy..
Życzę wam powodzenie.. Ale z tego co piszesz to wybierasz się z motyką na  słońce.. ( dokumentacja z przed 6 lat.. etc) No ale czasami słońce i motyką idzie  zasłonic ..
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-06 15:02
Na podstawie § 16. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół, który wydal orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla zaskarżone orzeczenie.

Od orzeczeń Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przysługuje odwołanie do Sądu Rejonowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Postępowanie w sprawach odwoławczych wolne jest od kosztów i opłat sadowych.

Może Pani również w przyszłości złożyć kolejny wniosek do Powiatowego Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-11-22 17:30
CZY JESTEŚ NORMALNA. SYN TROCHĘ UTYKA NA NOGĘ TO JUŻ MA BYĆ "ON".
TO W TAKIM RAZIE ŻYCZĘ SYNOWI STWARDNIENIA ROZSIANEGO, A ZOBACZYSZ CO TO JEST
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ.
Nadrzędny Autor Domini Dodany 2007-11-22 20:31 Zmieniony 2007-11-22 20:38
Porada:
synowi na pewno należy sie orzeczenie o stopniu umiarkowanym. radziłabym od tej pory korzystać z wszelkiego rodzaju rehabilitacji. ja będąc w podobnym stanie, co pani syn w wieku 20 lat posiadam stosy dokumentacji bez, której trudno, by uzyskać takie orzeczenie. wieloletnia rehablitacja poprawia stan zdrowia. najlepsze ośrodki rehabilitacyjne przeznaczone są dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, proszę, wiec korzystać póki syn może.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o niepełnosprawności (5883 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill