www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / A oto coś całkiem innego! (Strona 3) (42021 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2008-12-11 20:15
Bogusiu,ale to bardzo ważne jaką opinię ludzie wyrobią sobie o kościele,tym bardziej,że ostatnio rzeczywiście takie surowe zasady.
Ja sama już nie wiem co tym myśleć,   jestem osobą wierzącą i praktykującą i bola mnie takie opinie.
Wiem,że dawniej było inaczej,ale teraz wydaje mi się to wszystko nie do przyjęcia,nie wierzę że księża mogliby tak postępować.
Nadrzędny Autor Malwa Dodany 2008-12-11 20:17
A też w końcu gdzie mamy szukać oparcia,jak nie w kościele ,w wierze w Boga.
Kolejny rząd zrobił z ludzi balona i nie ma sie ku dobremu.
Bez oparcia moralnego załamiemy się.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2008-12-11 20:19
temat można zakończyć ale skoro kościół nie uznaje płodów poronionych ,za czlłówieka wartego pogrzebu to rzeczywiście nie ma o czym mówić
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2008-12-11 21:00
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2008-12-11 22:37
Malt,przecież to jest nieprawda. Wyrażnie zacytowałam jak kościół traktuje dzieciątką martwe. Jasno wynika z tego tekstu,
że pochówek odbywa sie tak samo jak zmarłych starszych,jedynie dokumentacja jest inna.
Nie można głosic nieprawdy. Sprawdziłam w innych wiarygodnych zródłach,rozmawiałam też przed godziną z osobą ,która poroniła.
Ksiądz poświęcił dzieciątko w kościele i pozwolił na pochowanie na cmentarzu.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2008-12-12 13:20
Malwa może teraz jest inaczej ,oby ja wiem co mówię ,bo to jest moja osobista historia, powiem tylko,że ostatecznie mój syn został pochowany,na cmentaarzu w obecności księdza ale  ksiadz,  ksiadz (nie BÓG),zażądał za to sowitej zapłaty,nie co łaska ,tylko konkretną sumę ,dużą jakna tamte czasy.i to tyle co mam do powiedzenia.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-12-12 08:29

>Malt,przecież to jest nieprawda>


Malwa wybacz, ale chcesz udowodnić ludziom , którzy to przeżyli , ten ból , że tak nie jest.
Przyjdź , przyjedź i porozmawiaj np . z moją siostrą .
maltabar nie zmyślałaby  , otworzyła się tu na forum , opowiedziała co w swym życiu przeżyła ,  jak możesz zadawać jej dodatkowy ból - mówiąc że ona mówi nieprawdę .
DODAM coś ciekawego .
Nieopodal mi bliskim lesie ,jest na polanie krzyż z czasów I wojny światowej , żołnierze tam pochowani - zbiorowa mogiła . I tam właśnie moja siostra i jeszcze kilka osób pochowali swoje płody dzieci > Skąd to wiem >- proste >- bo w dzień wszystkich świętych zbierają się tam ludzie . Ich liczba świadczy o tym , ile osób w taki sposób zostało potraktowane przez kościół .
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2008-12-12 09:19
Masz częściowo racje Werbeno.  Po tym co napisałam,zdałam sobie właśnie sprawę,jak bardzo bolesne sprawy dotknęłam.
Bardzo przepraszam tutaj i Maltabar i inne osoby,które taki koszmar przeżyły.
To się po prostu nie mieści w głowie.

Natomiast,obecnie dużo  się  zmieniło i w świadomości ludzi i w Kościele. Artykuł ,który przytoczyłam i podałam link, wyrażnie mówi
o zrównaniach w prawach dzieci martwo narodzonych,z prawami pozostałych-oczywiście mowa o prawie do pogrzebu.

Niemożliwie,żeby Kościół walczył o prawo do zycia ,a jednocześnie w takich przypadkach jak wyżej łamał prawo.
Gdyby dotyczyło to spraw bieżących,ja bym na miejscu pokrzywdzonych w ten sposób  ludzi ,sprawy nie pozostawiła
bez wyjasnienia.
Pozdrawiam i przepraszam jeśli kogoś zraniłam.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-12-12 14:09
Malwa - po raz drugi już w tym wątku zapuściłam się w katolickie kąty internetu i spróbuję coś dodać. Na podstawie kilku artykułów i odpowiedzi, które pochodzą od katechety odpowiadającego na pytania w pewnym katolickim serwisie. Swojego komentarza nie dodaję celowo, bo wydaje mi się, że najlepiej będzie jak ja osobiście nad tym problemem tylko zamilknę:

- pogrzeb jest "ważny" nawet jeżeli księdza nie ma (pytanie o ważność pogrzebu)
- dawnej tradycyjnie stosowano o ile dobrze rozumiem zamiast ceremonii pogrzebowej tzw. pokropek (o pokropku)
- aktualnie niestety nadal zdarzają się sytuacje, w których ktoś odmawia pochówku dziecka (a przynajmniej tak donosi prasa) - Artykuł z Przekroju, pytnie o pochówek przy poronieniu
- są ludzie, którym zależy na tym, żeby się to zmieniło i konsekwentnie robią swoje (Artykuł o Fundacji Nazaret i Szerszy artykuł o poronieniu, w tym o miesiącu pamięci)

Na marginesie warto też zwrócić uwagę na problem tego, że czasem poronienie zdarza się zanim kobieta o tym wie (a zatem nie ma pogrzebu, bo nie ma wiedzy, że było życie) lub są trudności z procedurami szpitalnymi (pytanie o obowiązek pochówku).
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-12-12 10:09
Werbeno, to co napisałaś jest wstrząsające. Ja nie zetknęłam się z taką sytuacją. Zetknęłam się natomiast z sytuacją, kiedy kościół nie chciał pochować starszego człowieka, bo rodzina nie miała pieniędzy, była biedna - sąsiedzi zebrali pieniądze na pogrzeb i uroczystość się odbyła. Historia kościoła jest bardzo bogata, dlatego ja odróżniam wiarę od kościoła. Pan Bóg powiedział: kochaj bliźniego swego jak siebie samego, a co prezentuje kościół? Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2008-12-12 10:23
Bajka nie utożsamiaj jakiegoś nieodpowiedzialnego księdza z całym Kościołem. Wiem, że tak niestety jest i kilku nieodpowiedzialnych księży może zepsuć wizerunek i wielką pracę setek wspaniałych kapłanów. Nie uogólniajmy i nie wrzucajmy wszystkich do "jednego worka".
Nadrzędny Autor Bajka Dodany 2008-12-12 11:21
Kilku powiadasz, mogłabym przyjąć to jako dobry dowcip gdyby nie było to tragiczne. Poznałam wielu wspaniałych księży ale zetknęłam się także z takimi, którzy nie powinni być pasterzami. Kościół sam psuje sobie wizerunek , bo zamiast postępować zgodnie z zasadami wiary zajmuje się polityką - jaką? nie powiem. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2008-12-12 13:37
Powiedziałabym inaczej, nie Kościół, ale niektóre osoby w Kościele i to takie osoby , które powinny być przykładem psują ten wizerunek. Patrzmy jednak na tych, z których możemy być dumni. Jest ich wielu.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2008-12-12 13:53
coś w tym jest ,że widząc wspaniałego księdza ,otwartego na wszystko co razi , mówi się ksiądz . Widząc zaś księdza ,któremu daleko jest do standardów ,ogólnie przyjętych za normę...mówi się kościół . Musimy uważać na uogólnienia . Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2008-12-12 13:54
Amalian właśnie o to mi chodziło. :-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2008-12-14 16:52
A MIAŁO BYĆ O DOKARMIANIU JUŻ ŻYJĄCYCH DZIECI I ODPYCHANYCH WŁAŚNIE PRZEZ BOGATSZYCH SNOBÓW. TEN WĄTEK MUSI BYĆ ZAKOŃCZONY PONIEWAŻ JAK ZWYKLE KOŃCZY SIĘ NIE POWODZENIEM I TO JEST PRZYKRE :-(
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / A oto coś całkiem innego! (Strona 3) (42021 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill