www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 150 z unii?? (2902 - wyświetleń)
- Autor agajka Dodany 2006-08-10 10:24
Doszly mnie sluchy ze z Unii mozna otrzymac dodatek do renty 150 zl , jednak nic wiecej nie wiem na ten temat i czy to jest prawda ?Bardzo prosze o jakies konkretniejsze informacje
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-08-10 12:55
Prawdopodobnie słyszała Pani o dodatku pielęgnacyjnym. Zgodnie z Ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, przysługuje dodatek pielęgnacyjny w wysokości 153 złote. Nie przysługuje on jednak osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Podobne świadczenie, które można otrzymać na mocy Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, to zasiłek pielęgnacyjny. Przysługuje on:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie, która ukończyła 75 lat.
- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 144,00 zł miesięcznie.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Nadrzędny - Autor taki_jeden Dodany 2007-05-10 06:45
Tenat troche stary ale chciałbym troche odświezyc, gdzie trzeba iśc w sprawie tego dodatki pielegnacyjnego ? czy trzeba do tego jakiejś dodatkowej komisji ? głupio sie przyznać ale jestem juz jedenasty rok na rencie i nigdy nie słyszałem o takim czymś :-)
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2007-05-10 08:52
Witam
Ja również mam pytanie w tym temacie. Jestem na rencie iwalidzkiej 1 grupa wzrokowa. Nie zdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji. Mam wypłacany dodatek pielęgnacyjny wraz z rentą. Lecz całość jest bardzo niska a kosztyleczenia są już bardzo wysokie.
Moje pytanie brzmi: Czy w moim przypadku ja również mogłbym się o taki dodatek pielęgnacyjny z UE starać?
Jeśli tak to w jaki sposób?

Pozdrawiam Zygmunt
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / 150 z unii?? (2902 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill