www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Biurokracja, a podjęcie pracy. (3567 - wyświetleń)
- Autor Jamisty Dodany 2009-01-03 14:11
Mam takie pytania:
1. Kiedy osoba niepełnosprawna (rencista, stopień - znaczny) musi zgłosić do ZUS-u fakt podjęcia pracy (umowa-zlecenie)?
2. Kiedy ta sama osoba ma zgłosić fakt podjęcia pracy do urzędu pracy, gdzie jest zarejestrowany jako poszukujący pracy?
3. Czy i ew,. kiedy ta sama osoba ma zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego?
4. Czy ta sama osoba  może poważnie obawiać się weryfikacji przez ZUS orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-01-03 16:55
Odpowiedzi są niefachowe i mogą być błędne. Warto poczekać na odpowiedź specjalisty z Centrum, lub samodzielnie potwierdzić moje informacje.

1. W przypadku renta socjalnej zawiadomienie należy wystawić jeżeli osoba pobierająca świadczenie przekracza próg zarobków powodujący jej zawieszenie tj. 30% przeciętnego wynagrodzenia - dokładne kwoty co miesiąc na stronie internetowej ZUS.
Cytat z informacji o rencie socjalnej: Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun prawny lub kurator) są obowiązani niezwłocznie powiadomić Zakład o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. Powiadomienie to następuje w formie pisemnego oświadczenia, a jeśli od osiąganego przychodu odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, uprawniony zobowiązany jest do przedłożenia zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek."

W przypadku renty tzw. "wypadkowej" z tego co jest napisane na stronie ZUS wynika, że dobrze by było złożyć zawiadomienie niezależnie od dochodu, ponieważ umowa zlecenie jest objęta ubezpieczeniem społecznym. Cytat z informacji o zawieszaniu świadczeń rencistów i emerytów, punkt 7.1: Każdy emeryt i rencista, który osiągał przychód z  tytułu wykonywania pracy, która objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek powiadomić organ rentowy o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu tej pracy.. ZUS sam ustali, czy wysokość dochodu jest taka, że renta ulegnie zmniejszeniu (70% statystycznego średniego wynagrodzenia).

2. Wtedy, kiedy nie jest już zainteresowana dalszym poszukiwaniem pracy. Status "poszukującego pracy" mogą utrzymać osoby zatrudnione zgłaszające zamiar i gotowość podjęcia innej pracy zarobkowej lub zatrudnienia w wyższym wymiarze czasu pracy, dodatkowego albo innego zatrudnienia. (cytat ze strony Urzędu Pracy w Jastrzębiu)

3. Zaliczkę na podatek opłaca zlecający (osoba, z którą podpisujesz umowę). Ty jesteś zobowiązany podać mu wszystkie potrzebne informacji (np. numer identyfikacji podatkowej NIP, adres właściwego urzędu skarbowego). Wedle mojej wiedzy nie masz obowiązku powiadamiania US o podjęciu pracy. Będziesz miał natomiast obowiązek rocznego rozliczenia PIT.

4. Tego pewnie nikt Ci nie powie. Teoretycznie rencista może zarabiać i samo w sobie nie powoduje to żadnych konsekwencji weryfikacyjnych ( o ile mi wiadomo nie ma np. obowiązku weryfikacji przy odwieszaniu zawieszonej renty). Z drugiej strony rentę pobiera się ze względu nie na stan zdrowia, a "niezdolność do pracy" [w warunkach nieprzystosowanych] - w ocenie bierze się pod uwagę także doświadczenie zawodowe, kompetencje, możliwość przekwalifikowania itd. Może więc być tak, że na skutek podjęcia pracy ktoś utraci prawo do renty. Szansa na utratę lub zmianę stopnia wydaje mi się znacznie mniejsza, bo stopień jest w dużo większym zakresie powiązany ze stanem Twojego zdrowia, a z powodu podjęcia pracy zdrowie jako takie się nie poprawia.
Nadrzędny - Autor Jamisty Dodany 2009-01-03 17:14
Dziękuję, Twoja odpowiedź utwierdziła mnie w moich dotychczasowych wiadomościach na ww. tematy. Szukam w necie dokładnej, jednoznacznej odpowiedzi na te pytania i wciąż mam wątpliwości, niejasności. Najlepiej będzie jak już w poniedziałek (po całych tych wolnych dniach) skontaktuje się w odpowiednią instytucją. :-) Tam pewnie udzielą mi konkretnej odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-01-06 11:59

>>1. Kiedy osoba niepełnosprawna (rencista, stopień - znaczny) musi zgłosić do ZUS-u fakt podjęcia pracy (umowa-zlecenie)?<<


Każda legalna praca musi być przez pracodawcę   zgłoszona do ZUS..
Nadrzędny Autor Jamisty Dodany 2009-01-06 15:09
Ale ja pytałem o termin składania zawiadamiania ZUS o tym fakcie przez pracownika, nie pracodawcy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Biurokracja, a podjęcie pracy. (3567 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill