www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / W przyszłym roku pożegnamy się z wieloma programami PFRON!! (39909 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor janjaneczek Dodany 2007-12-06 22:33
W przyszłym roku niepełnosprawni mogą pożegnać się z różnymi programami PFRON Wszystko to dlatego, że sejm jest za zniesieniem finansowania PFRON przez państwo... Liberałowie dopięli swego. Szukając pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek i górników zabrali najsłabszym i najbardziej poszkodowanym przez los czyli niepełnosprawnym:-((
Informację dot. tej sprawy podała GazetaPrawna
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-06 22:56
Witam.
No PFRON nie stety pon przezmianę żądu bardzo na tym ucierpii.
Jestem tylko ciekawy jakie programy zostaną zniesione.
Jeśli Pan wie coś na temat to proszę o więcej informacji.
Zapewne wielu z was wie jak bardzo pomocna jest ta instytucja sam ostatnio z niej korzystałem między innymi z programu komputer dla homera.
Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-06 23:01
Mam nadzieję, że jednak Sejm zrezygnuje z tego posunięcia... Analizując bliżej tę ustawę dochodzę do wniosku, że chyba nie będzie aż tak źle... Z pewnością nie będzie lepiej...
Ale można było się tego domyślać...  Dla liberałów liczy się człowiek wesoły, uśmiechnięty, szczęśliwy... zadowolony. Oni nie chcą widzieć ludzkiego cierpienia... życia z dnia na dzień itp.... No szkoda, że Polacy opowiedzieli się za liberałami w ostatnich wyborach...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2007-12-06 23:37
Rany, co Wy opowiadacie... Niczym nie poparte domysły i dywagacje. Chyba moglibyście sobie darować polityczne przytyki, kompletnie nic nie wnoszące do naszego życia. A co PIS zrobił dla Was takiego systemowo, spektakularnie, konkretnie fantastycznego przez dwa lata??? Współpracujecie z PFRON-em? Jeździcie tam 10 razy w miesiącu? Korzystacie z tych programów? Realizujecie jakieś własne projekty posiłkując się funduszami PFRON?
O likwidacji PFRON mówi się od początku jego istnienia.
Naprawdę nie jest to instytucja na miarę ani potrzeb nas, niepełnosprawnych w Polsce ani na miarę możliwości obecnych czasów i UE. Ponad połowy z tych tzw. "waszych" pieniędzy nie widzimy, ponieważ przejadają je urzędnicy. Może dobrze byłoby pomyśleć na lepszym ich dystrybuowaniem...? Nie zawsze sprawdzone jest lepsze od nowego, nie dajmy się zwariować.
I o stopień empatii i wyobraźni obecnych rządzących bym też się tak nie bała - po poprzednich doświadczeniach..., gorzej naprawdę trudno to będzie zorganizować:)
Formuła PFRON zdecydowanie jest do zmiany - ale dobre praktyki można by przenieść na lepszy grunt... Tyle, że to zależy także od nas samych - angażujmy się, nękajmy polityków, patrzmy na ręce i rozliczajmy. Nikomu innemu tak na tym nie będzie zależało, czas to uznać...
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 08:20
Ależ ja nie poruszyłem wątku likwidacji PFRON. Jeśli chodzi o urzędników to masz rację... ale niestety ograniczenie dotacji dla PFRON z pewnością nie wpłynie na wysokość wynagrodzeń urzędników PFRON ale wpłynie na finansowanie kolejnych programów pfron z których wielu niepełnosprawnych korzystało. Na prawdę żałosne jest to, że PO zdecydowała się na oszczędności zabierając tym najsłabszym czyli niepełnosprawnym.... Jeszcze tylko brakuje aby ZUS wprowadził jakąś swoją reformę oszczędności.
Oto link do artykułu w gazecieprawnej: http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2108.89.0.39.17.3.0.1.htm
Wklejcie sobie ten link.
Miejmy jednak nadzieję, że te zmiany rewolucyjne nie wejdą jednak w życie.
Pozdrawiam gorąco.
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-07 09:11
Witam.
Przeczytałem Janku ten artykuł.
No jak jest w nim napisane między innymi PFRON jest w stanie pokryć sfinansowanie dopłat dla pracowników niepełnosprawnych.
Jeśli to prawda to nie jest jeszcze aż tak źle.
Owszem ten artykuł nie jest zbyt optymistyczny, ale nie jest też aż tak źle bo jest jeszcze szansa, że tego projektu posłowie nie poprą.
No i taką należy mieć nadzieje.
A co do PFRON-u to jak jeden z użytkowników pisze, że o jego likfidacji mówi się od początku istnienia.
Owszem to prawda bo już kilka razy media mówiły o tym a gazety też na ten temat pisały.
No cóż nam tylko pozostaje się przyglądać całej tej sytuacji.
No i w miarę możliwości jakoś działać by było lepiej chociaż to nie takie proste.
Należy brać pod uwagę to najgorsze, ale trzeba też dobrze myśleć.
Pozdrawiam i dzięki Janku za link.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 12:14 Zmieniony 2007-12-07 12:16
Cześć.

I mnie intryguje ten i inne pomysły działające na niekorzyść niepełnosprawnych .
W wątku  Znowu nieprawda , rencista dorabia a składki ZUS( w dziale praca), ale i nie tylko pisałam o tym że źle się mają nasze sprawy.
PFRON powstał w 1999r i sama wiem a i z opinii na spotkaniach z niepełnosprawnymi że dzieję się z roku na rok gorzej . Sam projekt dofinansowań do wyjazdów turnusów został obcięty nie ma środków lub dopłata w mniejszym %, zwróćcie uwagę ile osób dostało dofinansowanie w tamtych latach do likwidacji barier, instytucje które były mądrzejsze też ...
Najgorszym dylematem były i są dofinasowania np do samochodu bo prezes PFRON jeździ prywatnie takim samochodem a gdy stara się np rodzina, dom opieki dla niepełnosprawnych to wszystko zależy od sytuacji a powiem też od sposobu załatwienia sprawy( np dojście).
Pisałam w innym wątku że moim Ośrodku Zdrowia wszystko usytuowane jest na piętrze dostęp żaden, dowiedziałam się teraz że obecny nowy kierownik wystąpił do PFRON i złożyła wnioski o dotacje unijną , sprawy nie idą lekko do załatwienia min dlatego ,że jak się teraz wydało poprzedni kierownik wystąpił o takie dofinansowanie ale niezbyt sprytnie się starał, opieszale i to zaważyło na wizerunek potrzeby dostosowania wejścia , teraz zadawane są różne pytania , typu że jeśli tyle lat nie było, i jakoś sobie radzili pacjenci to ..., ale ta nowa kierownik podpiera się wymogami unii o dostosowaniu zwłaszcza takich obiektów jak ośrodek zdrowia. A najciekawsze jest to że ta kierownik tak bardzo będzie walczyć gdyż jak mówi jak teraz tego nie załatwi to już chyba nigdy , ma to być winda , i jeśli nawet otrzyma dofinansowanie z unii to bez pomocy PFRON nie da rady zabraknie kasy na przedsięwzięcie . Dotarło do niej a jest przecież wyżej postawiona niż my zwykli , że w przeszłym rok 2009 szykuje takie obcięcia że głowa mała . Rewolucja zmian.
Owa Pani kierownik też słyszała  sam PFRON jako taki będzie istniał , ale "cichcem trzeba go przemodernizować ", bo nazbyt niemożliwe jest zlikwidowanie go jednym ruchem.
więc zaczną się pewno dziwne podchody.
A jeszcze ciekawsze jest to ze na pewno budżet ostateczny zdecyduje ile środków "tylko " dać na dofinansowanie składek społecznych dla pracujących niepełnosprawnych .
Docierają wieści że jeśli pracujesz to znaczy jesteś w stanie poradzić sobie , grono osób zdrowych twierdzi że oni tez mają czasem niskie zarobki i  nikt im nie finansuje składek , takie odgrywanie niezrozumienia dla potrzeb osoby chorej .
Z czasem jest propozycja albo pracujesz albo jesteś chory , i dlatego chyba przyjdzie nam wnioskować że to będzie najprostszy sposób na sprawdzenie rencistów , a przy okazji właśnie tą drogą tyle osób straci świadczenie rentowe.
Rząd swoją droga , planuje znowu wrócić do sprawy reprywatyzacji , i bardzo ciekawe skąd na to weźmie kasę , ostatni rok rolnicy dostaną dotacje i zaczną krzyczeć skąd i jak żyć , przecież teraz dostali ładne złotówki,  NFZ też strasznie kuleje , a składki do unii  za członkostwo trzeba też płacić i to co rok.
Zwykłym ludziom jest też coraz ciężej i mniej jest pomagających , a prawo jest tak skonstruowane że wielu nie wie jak pomóc , bo może ścignie ich skarbówka , tak jak się stało z panem oddającym za darmo chleb. Jest tych takich spraw dużo i ja nie widzę aby nasze prawy ludzi niepełnosprawnych miały sie dobrze,

.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 13:51 Zmieniony 2007-12-07 14:30
adres stron   ciekawych          http://www.zpchr.info/?url=inf_arch&art=38888&pg=595

jeden z bardzo intrygujących , tematów,

24.05.2007 - 09:45  PFRON zatrudnił aktora, aby udawał kalectwo
"Dziennik": Wiktor, twarz kampanii "Pełnosprawni w pracy", tak naprawdę wcale nie jeździ na wózku. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tłumaczy, że zatrudnienie zdrowego człowieka jest tańsze i pracuje on wydajniej.

to nie złuda,

inny link  do poczytania    http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=29
                                  
                                  http://e-prawnik.pl/prawo/data.php/dHlwZT00MjI0JmlkPTIyMzI5]

A jak i skąd na to mają , czyli sytuacja niepełnosprawnych jest ?jaka ?, my też jesteśmy w trudnej sytuacji ...
ZMIANA PRAWA Działacze opozycji z okresu PRL, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, otrzymają specjalne świadczenia. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowy projekt ustawy o kombatantach, uczestnikach walki cywilnej lat 1914 - 1945, działaczach opozycji wobec ...
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 15:46
Ja mam tylko nadzieję, że renciści będą mogli nadal dorabiać do swoich rent bo przecież te głodowe świadczenia w większości przypadków idą na potrzebne lekarstwa!!
Słuchajcie... ja niedawno przekonałem się do Tuska i do Jego próśb "aby tylko zaufać"... No i zaufałem... Teraz odnoszę wrażenie, że te słowa były skierowane tylko do przedsiębiorców dużych... Czy w gospodarce liberalnej chory człowiek, często słabszy musi być skazany na obojętność państwa?? Czy w Polsce Tuska przetrwają tylko najsilniejsi? Słuchajcie ja na prawdę czarno to widzę.... Wiem, że moja choroba postępuje i boje się myśleć co będzie za x lat...
Miałem nadzieję, że rządzący będą oszczędzać na wszystkim tylko nie na niepełnosprawnych... Myliłem się...
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 17:16 Zmieniony 2007-12-07 17:28
Znalazłam też wątek w którym

Dodatki i przywileje za represje w PRL
Ministerstwo Pracy i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, pracują nad projektem
nowej ustawy o kombatantach, dzięki której działacze podziemnej opozycji w PRL znajdujący
się w złej sytuacji materialnej, będą mogli otrzymać specjalne dodatki - do 400 zł.
miesięcznie. Dla rodzin byłych działaczy opozycyjnych przysługiwać ma 526 złotych na
osobę w rodzinie, a w przypadku osoby samotnej 715 złotych. Ustawa obejmie też członków
organizacji "Ruch", KOR, ROPCiO, podziemnej "Solidarności", KPN i Wolnych Związków
Zawodowych. Z ustawy będą mogli skorzystać też wszyscy represjonowani za działalność
antykomunistyczną, nie tylko osoby skazane na więzienie, ale też internowane, pobite albo
wyrzucone z pracy. Takie osoby będą mogli korzystać ze zniżek komunikacyjnych, refundacji
leków i łatwiejszego dostępu do służby zdrowia.

jeśli nawet tak ma być to dlaczego teraz nie ma pieniędzy , specjalny dodatek w kwocie jak np wyżej ,dla dziecka specjalnej troski , dodatek pielęgnacyjny dla obłożnie chorych, itp , właśnie chodzi o kwotę , bo jak teraz jest to każdy wie ile dostajemy, jeśli dostajemy? Dlaczego inwalidom I grupy zabrano leki bezpłatne i wielokrotnie mówi się o prywatnej służbie zdrowia, skąd na to mamy wziąć,
Dzisiaj w pracy dzieje się  też źle, istnieje wyzysk, mobbing,  w tym  znęcanie psychiczne nad pracownikiem, poniżanie godności osobistej ....na ulicach przemoc  ,  haracz,
z tego wynika że należy nam sie dodatek.
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 17:38
Werbena masz rację. Należało by się tez zastanowić, czy aby dobrze wykonują swoją pracę przedstawiciele osób niepełnosprawnych w sejmie...?
Ale chyba nie warto nad tym myśleć... Głową muru nie przebijemy.
Ufam, też, że starczy pieniędzy na programy PFRON bo o ile mi wiadomo to sejm właśnie jest za pozostawieniem finansowania w wysokości tegorocznej kwoty prawda?
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 18:41
Wynika jedno żeby np  pomóc sfinansować składki ubezpieczeniowe odbędzie się to kosztem innych osób chorych bo zabrane będą dofinansowania w innych dziedzinach.
Ale to chyba nie powinno tak być.
Stad wcześniejsze posty które pisałam.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-07 18:43 Zmieniony 2007-12-07 19:00
janjaneczek,

> Na prawdę żałosne jest to, że PO zdecydowała się na oszczędności zabierając tym najsłabszym czyli niepełnosprawnym....


Przeczytałam linka, którego podrzuciłeś na forum, i coś mi się nie zgadza. Cytuję za gazetą prawną:
"- Projekt budżetu opracowany przez poprzedni rząd, ustalający dotację budżetu państwa do PFRON w wysokości 25 proc. a nie 55 proc., jest sprzeczny z obowiązującym prawem - mówił Sławomir Piechota"
"- Przygotowanie projektu nowelizacji i wprowadzenie tej zmiany było spowodowane koniecznością dostosowania do możliwości budżetu państwa - mówił poseł Waldemar Andzel z PiS."

Jak nie czytam, tak mi wychodzi, że.. to poprzedni PiSowski rząd jest autorem ustawy. A także, że przedstawiciele tejże partii owego projektu bronią. Żeby było jasne - nie jestem zwolenniczką żadnej partii politycznej, ale jeżeli taką decyzję podjął PiS to czemu wieszać psy na PO?
Ponadto:
"W momencie zamykania gazety, posłowie ponownie skierowali projekt do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Nie odbyło się natomiast jeszcze głosowanie nad przyjęciem ustawy."
Popraw mnie, ale wydaje mi się, że skierowanie projektu do komisji oznacza, że komisja zaczyna wprowadzać poprawki do proponowanej ustawy (które mogą zostać lub nie zostać uznane w głosowaniu). Dopóki zaś ustawa nie zostanie przegłosowana wszystko jest jeszcze na poziomie rozstrzygania.
Trzecia sprawa to to, że warto by było rzucić okiem jaki budżet ma rocznie PFRON i popatrzeć ile to jest z jego perspektywy te 540 milionów złotych dopłat, które chcą im zabrać. Oraz, dla uczciwości - jakie jeszcze zmiany w budżecie PFRON przewidują, żeby było wiadomo, czy to rzeczywiście taka rewolucyjna kwota. I dopiero wtedy (zakładając, że ustawa przejdzie) wyżywać się na decydentach.

Dodane trochę później: Przy tym przewodniczący komisji, do której skierowano ustawę, p. Sławomir Piechota (poseł PO, osoba niepełnosprawna) uważa, że ustawa jest niezgodna z prawem, a zatem komisja wyda pewnie negatywną ekspertyzę na ten temat. Krótko mówiąc, byłabym daleka od twierdzenia, że sprawa jest załatwiona "odmownie".
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 18:50
Racja... Źle zinterpretowałem artykuł gazetyprawnej. Nadal mam nadzieję, że sejm będzie wrażliwy społecznie i w efekcie nikt z nas nie ucierpi z powodu "posunięć" byłego i obecnego rządu.
Pozdrawiam i dziękuję za zwrócenie uwagi:-)
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 18:54
A wracając do dotowania PFRONu przez Państwo w roku obecnym.. to jaka to jest kwota? Nie mogę znaleźć aktualnych informacji..
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-07 19:01 Zmieniony 2007-12-07 19:05
Chodzi Ci o całość budżetu PFRON?

Dodane Polecam ten artykuł. Jest wprawdzie już nieco przeterminowany (ponad miesiąc), ale powinien zawierać dane z poprawką na te 540 milionów, które posłowie mają zabrać, bo skoro projekt był PiSowski, to i musiał być w tych danych uwzględniony. A z tego co czytam, dane są dość optymistyczne:

"W 2008 roku przychody PFRON osiągną kwotę 4,7 mld zł, czyli o 1,3 mld zł więcej niż w bieżącym roku - wynika z planu finansowego funduszu, zawartego w projekcie budżetu państwa na przyszły rok.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 19:09 Zmieniony 2007-12-07 19:11
Dzisiaj dyskutują czy  dodać, i szukają  skąd wziąć. Te rozmowy są toczone przez nowy rząd i sejm,
ten link

http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=2108.89.0.39.17.3.0.1.htm
Nadrzędny Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 19:22
Dziękuje za linki. Miejmy jednak nadzieję, że cała sytuacja skończy się pozytywnie i PFRON będzie przynajmniej finansował wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników w wysokości adekwatnej do minimalnego wynagrodzenia, które przecież wzrasta od stycznia...
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-07 19:23 Zmieniony 2007-12-07 19:48
Werbeno, dokładnie ten link rzucił janjaneczek i dokładnie w kontekście tego artykułu sobie tu rozmawialiśmy. Rozmowy toczy nowy rząd (o ile dobrze rozumiem - wysłał ustawę do ekspertyzy komisji) ale projekt jest autorstwa jeszcze starego rządu, a więc wynikało by z tego, że pomimo (ewentualnej) straty 540 milionów dofinansowania państwowego Fundusz i tak będzie miał o 1,3 miliarda więcej pieniędzy (i paradoksalnie - większą dotację państwową na inne cele).

Dodane dla janajaneczka:
Wdaje mi się (z naciskiem na wydaje - ekspertem nie jestem), że Fundusz będzie i tak miał obowiązek dofinansowania. Różnica wydaje się być taka, że będzie to robił ze "swoich" pieniędzy (czyli z tego co wpłacają mu w składkach pracodawcy), a nie z pieniędzy z budżetu państwa. Przy czym jeszcze raz - nie jestem specjalistką, mogę się mylić. W każdym razie nie widzę powodu do nagłych załamań nerwowych. :-)
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 20:23
Boginko.... masz rację:-) Ja natomiast chyba popadłem w "podświadomą projekcję negatywnych zdarzeń" Przepraszam Wszystkich, których przyprawiłem o palpitacje serca:-)
Dobrze jednak będzie jeśli od czasu do czasu będziemy tutaj poruszać kwestię poruszona w temacie postu:)
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-07 20:46 Zmieniony 2007-12-07 20:49
Trochę też może dałeś się wrobić. :-) Rzecznik PFRON w cytowanym artykule powiedział:
"- Oczywiście, w przypadku zmniejszenia dotacji budżetowej odpowiednio obniżona zostanie natomiast kwota środków PFRON przeznaczona na inne zadania, przede wszystkim programy Funduszu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON."
Co (w przypadku wyrwania z kontekstu, tak jak teraz :-)) można odebrać jako "będziemy mieli mniej pieniędzy, więc naciskajcie na polityków, żeby nam koniecznie dali". Każda instytucja chce mieć duży budżet - nie wypada jej się ustami rzecznika przyznawać np. "Poradzimy sobie bez tej dotacji lepiej niż w zeszłym roku".

Z dużym zainteresowanie będę śledzić temat, jeżeli od czasu do czasu podrzucisz jakiegoś ciekawego linka. :-) Zresztą nie tylko ten temat.

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 20:53
:-) Ja przyznam się szczerze korzystałem jedynie z dofinansowania do turnusów... Natomiast w przyszłym roku chciałbym wnioskować w ramach innych programów....
Będzie co ma być... Zobaczymy:-)
Oczywiście jak znajde ciekawy artykuł to podam link... Lepiej będzie jak wszyscy  "rozbierzemy go na czynniki pierwsze" :-))
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2007-12-07 20:57
Załamania nerwowego nie ma ,ale te obawy są , tyle już razy zrobiono z naszymi sprawami średni porządek, dlatego się obawiamy .
Jednak my niepełnosprawni nie damy rady aż tak mocno zamanifestować jak inne grupy społeczne, bo chociażby jak nas większość ,bo nie od razu wszystkich zawlec przed parlament, jeśli pójdą to Ci silniejsi, którzy jeszcze dadzą radę tam pójść, a to jest może silną strona rządu , nie widzą wszystkiego jak nam się żyje. A jednocześnie nie narazimy i tak ciężkiego stanu zdrowia aby te miliony chorych zabojkotowało , prosząc  o stabilność i zrozumienie i jakby nie było pomoc. Nie da się ukryć że jej potrzebujemy.
Jestem tu na Forum od nie tak dawna ,bo wcześniej nie miałam dostępu do internetu, i dlatego częściej mnie teraz słychać , ale wiem jedno my musimy być silną grupą, rozmawiać i poruszać trudne tematy,  wtedy wspólnie coś jeszcze zadziałamy w naszych sprawach, a na pewno ktoś nas przeczyta i dowie się jak nam jest.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-07 21:29
Jeszcze jeden ogólny drobiazg o PFRONie, znaleziony przed chwilą z wywiadzie Integracji z nowym Pełnomocnikiem ds. ON. W klimacie "pokątnego reformowania PFRONu". Wyróżnienia w wypowiedzi p. Dudy dodałam, coby z tego sporego fragmentu wyciągnąć to, co najbliższe jest moim zdaniem jakichś konkretów (pełny wywiad tutaj).

Wracając do tematu - uważam że PFRON jest na dzień dzisiejszy instytucją niezbędną, ale wymaga tez pewnych reform...

- Czyli jakie reformy czekają PFRON?

- Sądzę, że sprawdziła się rola poboru wpłat i rozdzielania zgromadzonych w ten sposób środków na różne cele związane z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. To jest poza dyskusją. Ale struktury PFRON wydają się już być nieco skostniałe i bizantyńskie. Nie jestem przekonany co do konieczności utrzymywania aż 16 oddziałów PFRON - jednego w każdym województwie. Chcielibyśmy raczej przeprowadzić proces decentralizacji, "wtłaczając" fundusze i zatrudnionych w oddziałach ludzi w struktury samorządów, szczególnie wojewódzkiego. Chcemy to zrobić po to, aby cele i strategie rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych były włączane bezpośrednio w strategie rozwoju każdego z województw. Szczególnie chodzi tu o rehabilitację zawodową, tworzenie miejsc pracy i rehabilitację zdrowotną i społeczną.
Nie możemy natomiast pozwolić sobie na likwidację funduszu celowego, ponieważ istnieje tu obawa, że środki wypłynęłyby poza ten obszar. Te pieniądze muszą być przeznaczane na wspomaganie środowiska osób niepełnosprawnych, i to jest nasze założenie.

- Czy przed tego rodzaju decyzją nie wstrzymuje Pana fakt, że gminy, jak wynika z ostatniego badania, nie do końca są przygotowane do sprawnej dystrybucji środków od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?

- To jest, niestety, prawda. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko gminy są temu winne. Winny jest raczej system dystrybucji tych środków. Trudno przecież wymagać od gmin rzetelnej i terminowej realizacji działań w sytuacji, gdy dostają one środki pod koniec roku. Nie ma możliwości, by środki, które gminy otrzymują w listopadzie czy grudniu zostały do końca roku wydane. Nie może być tak, że Ministerstwo Finansów przez kilka miesięcy wstrzymuje przekazanie środków, a potem te środki zostają w PFRON, co jest argumentem dla jego przeciwników, twierdzących, że dostaje on za dużo pieniędzy. To przecież jest absurd. Szybka dystrybucja, sprawna na poziomie samorządów, niewątpliwie umożliwi właściwe ich wykorzystanie. Nie chciałbym, aby powstało wrażenie, że to gminy są winne. Przeciwnie, To struktury na poziomie ogólnopolskim, centralnym, są temu winne, a nie gminy i samorządy.
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-07 21:45
Witam.
A co do PFRON-u to nie wiem czy pisałem, ale korzystałem z programu komputer dla homera.
Nie ma co się oszukiwać sprzent który obecnie posiadam jest bardzo drogi i nie stać by mnie było na niego.
A mój pracodawca korzysta z dofinansowania dla mnie do wypłaty.
PozdrawiAM
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-07 21:53
Taka "toksyczna" atmosfera wokół finansowania PFRONu z pewnością nie polepszy sytuacji na rynku pracy osób niepełnosprawnych... bo wielu pracodawców, którzy planują zatrudnić ON może mieć obawy...o wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę podwyższenie minimalnych wynagrodzeń.... dofinansowania do wynagrodzeń ON powinny wzrosnąć... Ale nie wiadomo jak rozwiąże to PFRON
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-12-08 13:02
Niestety, żeby w ogóle poprawić ten system kiedyś trzeba będzie zrobić demontaż. Z remontami, reformami i operacjami zawsze można robić na dwa sposoby - czekać aż się wszystko samo zawali, albo robić jak najszybciej. Obiło mi się o uszy, że pracodawcy  już narzekają na to, że sytuacja prawna zmienia się jak w kalejdoskopie, a sformalizowanie związane z zatrudnieniem ON jest za duże, czyli że tak naprawdę już mamy sytuację złą. Być może już dochodzimy do momentu, kiedy brak remontu, zagraża całemu przedsięwzięciu.

Nie oznacza to, że bronię tej konkretnie proponowanej zmiany w systemie PFRON, bo za mało o niej wiem, żeby mieć zdanie. Po prostu wydaje mi się, że "toksycznej sytuacji" nie unikniemy, można ją najwyżej odwlec.
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-12-08 09:21
Witam
Co prawda mam zaległości co do toczących się spraw w okuł niepełnosprawności i niepełnosprawnych, lecz zapoznałem się z tekstami które piszecie. Musze przyznać że zawiało zimnym dreszczem myśląc o szykujących się zmianach. Niestety nie jesteśmy w stanie powstać i zamanifestować wielu rzeczy które są nam potrzebne, niezbędne - a które odchodzą gdzieś w cień lub topnieją w zastraszającym tempie.
Zastrajkować tak jak wiele grup zawodowych w Polsce. naszym strajkiem jest tocząca się walka z chorobą i niepełnosprawnością. Naturalnie wiadomo że każdy rząd nowy, który następuje po poprzednim, chce zabłysnąć elokwencją i zmienia nie rzadko coś po prostu nie dla tego że potrzeba jest zmian, a dla tego że podłóg powiedzenia:" nowa miotła lepiej zamiata". Czyni to tylko z racji zaakcentowania własnych rządów, własnego zdania.
Co do PERON. Moi drodzy. Wydaje mi się że ta instytucja jest bardzo potrzebna i ja jakoś nie widzę opcji która by likwidowała ją zupełnie. Ale tak jak nie może być ona (PERON ), likwidowana, tak musi przechodzić transformację aby nadarzyć za wymogami i współczesnego prawa i potrzeb niepełnosprawności.
Efekt takowych działań zależny jest ( moim zdaniem ), od wielu czynników. Ale takimi podstawowymi czynnikami są przedstawiciele ON w rządzie, którzy mądrze potrafią postawić sprawę jasno i obrazowo
a to dzisiaj nie jest zbyt pewne. Po drugie przekłamania jakie podają media  o wielkiej filantropii jaka rozpościera się w naszym kraju, co jest bardziej chwytem komercyjnym, nie rzadko zgodnym z prawdą. Owe wiadomości o udzielanej pomocy, finansowaniu i etc. Muszą być pokazywane w faktycznym stanie. A taki stan jak jest dzisiaj, mogą przedstawić i nasi przedstawiciele, do których my ON nie możemy lecz musimy słać monity co do faktycznego stanu. Inaczej to nic nie da.
PERON jest dobrą instytucją, lecz zbyt wielu się do niej przyssało, pod płaszczykiem niepełnosprawności. Myślę że tu powinno się uściślić, kto? Może otrzymać pomoc i na co?
Logicznie myśląc, programy stworzone przez PERON są dla niepełnosprawnych - więc dla nich być powinny. Lecz jeśli budżet Państwa stale będzie zmniejszał dopływ gotówki do kasy PERON to z czystej ekonomii ta instytucja będzie szukała oszczędności, a to będzie kosztem ON.
Dla tego ja zawsze byłem za ścisłą kontrolą tego gdzie? I komu? Przeznacza się środki z funduszu, jak i ścisłą kontrolą, jak zostały spożytkowane przekazane fundusze?
Dotychczas nie ma takich kontroli i wiemy wszyscy o tym. Stąd pieniądze nikną w pieleszach polityki cwaniaków, a rząd twierdzi że daje i to nie mało. Wszędzie w każdej dziedzinie jest bałagan i wiele do zrobienia, lecz każda z instytucji powinna robić porządek na własnym podwórku. Problem w tym że nas ON mało kto słucha. Podłóg powiedzenia że:"zdrowi wiedzą lepiej",mamy to co mamy.
Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-10 11:39 Zmieniony 2007-12-10 11:53
Jeśli ktoś chce przeczytać "Zjawiska korupcyjne w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie materiałów pokontrolnych NIK"

Adres            [url=http://www.batory.org.pl/korupcja/pfron.htm]

i to co wczesniej znalazłam , ...
24.05.2007 - 09:45  PFRON zatrudnił aktora, aby udawał kalectwo
"Dziennik": Wiktor, twarz kampanii "Pełnosprawni w pracy", tak naprawdę wcale nie jeździ na wózku. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tłumaczy, że zatrudnienie zdrowego człowieka jest tańsze i pracuje on wydajniej.
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-10 11:48
Witam.
Dzięki Berbeno poczytam żeby bardziej się w to wtajemniczyć.
Wiesz jestem młodym uczestnikiem forum wcześniej nie miałem jak wgłębić się w to środowisko tak więc teraz bardziej się w to wtajemnicze.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-10 13:43
I tak zainteresowana jak to jest z tymi składkami , PFRON, pracodawcami i całą spektakularna sprawą  znalazłam inny watek , chyba dość prawdziwie odzwierciedlający zapatrzenia o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
A jeszcze dawniej , już ze 2 lata na pewno słyszałam na własne uszy , jak jeden z pracodawców wypowiadał się że zatrudnienie niepełnosprawnego wiąże się z dużymi kontrolami, i że już płaci się duże składki na PFRON, więc i tak macie dobrze. wówczas potraktowałam to , nazwijmy z przymrużeniem oka ,ale coś w tym było. Od miesiąca jest głośniej co będzie z pracą  niepełnosprawnych, przecież za 20 dni wchodzą nowe zarządzenia, więc i warto zapytać pracodawców .

A TO TEŻ DO POCZYTANIA . takie wypowiedzi nie należą do pozytywnych dla  ON.
to też jest dłuższy tekst , przepraszam tych , którzy nie chcą tego czytać , ale może niektórych zaciekawi.

                                     Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)
Zgodnie z art.21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest obowiązany, z zastrzeżeniem ust. 2-5 i art. 22, dokonywać miesięcznych wpłat na Fundusz, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
Okres od             2007-11          2644,34 zł
                         2007-10          2644,34 zł
                         2007-09          2644,34 zł
                         2007-08          2709,14 zł
                         2007-07          2709,14 zł
                         2007-06          2709,14 zł
                ( jest to przykład z ostatnich miesięcy )

Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%.

                                                   Dlaczego?  Protest pracodawców
To proste - wysokość miesięcznej składki na PFRON nie może być uznana za szokująco wysoką. Stanowi bowiem tylko połowę przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli więc przyjmiemy, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wynosi ok. 1.000 złotych, to składka na PFRON wynosić będzie ok. 500 zł pomnożona przez różnicę w ilości zatrudnionych do teoretycznej ilości zatrudnionych spełniającej wymóg 6% udziału osób niepełnosprawnych.
Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest ona takim samym "haraczem" jak obowiązkowa składka na ZUS (również osiągająca równowartość niemal 50% ogólnozakładowego funduszu płac), czy też równoległy obowiązek zasilania zakładowego funduszu socjalnego, czy mieszkaniowego.
Oczywiście - każdy pracodawca ma świadomość tego, że może wysokość owego "haraczu" zmniejszyć poprzez zatrudnienie w swoim przedsiębiorstwie określonej ilości osób niepełnosprawnych. Ale czy jest w tym zainteresowany? Raczej w ogóle nie!!!
Dlaczego? Bo dzisiaj - nie zatrudniając pracownika niepełnosprawnego musi co najwyżej zapłacić owe 500 złotych lub jej wielokrotność. Bez żadnych formalności, wypełniania jakichkolwiek formularzy i spełniania tysięcy warunków. Po prostu - niejako "z urzędu" płaci swój "haracz" i to wszystko.

Gdyby natomiast zatrudnił inwalidę, musiałby zapłacić:
pensję (dla uproszczenia przyjmijmy ową średnia krajową) czyli 1.000 zł;
składkę na ZUS - około kolejnych 500 zł
różne premie i nagrody, trzynastkę itp.

Musiałby mu też odpowiednio przystosować miejsce pracy (co też może kosztować wiele tysięcy złotych). Musiałby liczyć się również z zakazem zatrudniania go w godzinach nocnych i nadliczbowych (co w wielu urzędach i przedsiębiorstwach jest rzeczą nagminną). Musiałby udzielać mu urlopów w znacznie większym wymiarze (urlop ustawowy + 10 dni dodatkowych + 21 dni na rehabilitację), a nawet - w przypadku osób zaliczanych do tzw. II i I grupy inwalidztwa, tolerować ich 7-godzinny dzień pracy.
I nie ma przy tym znaczenia fakt, że ów pracodawca może uzyskać refundację większości z tych kosztów z PFRON. Ponieść te koszty musi od razu z chwilą przyjęcia do pracy osoby niepełnosprawnej. Natomiast refundację otrzymać może dopiero po zawarciu stosownej umowy z urzędem pracy, wypełnieniu kilkunastu formularzy i udzieleniu odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań. Musi przy tym spełnić szereg warunków, literalnie wymienionych w odnośnych przepisach wykonawczych (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 25 czerwca 1998 roku w sprawie trybu i szczegółowych zasad postępowania dotyczącego zwrotu ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych kosztów poniesionych przez pracodawców w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 86 z dnia 10 lipca 1998 roku, poz. 548).
Już sama lektura tych przepisów może przyprawić o ból głowy, rozstrój nerwowy i niestrawność, nie mówiąc o konieczności spełnienia wszystkich, zawartych w nich warunków. Nie dziwię się więc pracodawcom, że mając taką perspektywę, wolą "dać sobie spokój" z zatrudnianiem osób  niepełnosprawnych. Lepiej już płacić "haracz" na PFRON i mieć spokojną głowę.
Chociaż w świetle przepisów fiskalnych składka, czyli ów "haracz" na PFRON nie jest kosztem (tak, jak to ma miejsce w odniesieniu do składki na ZUS), dla przeciętnego przedsiębiorcy - jest ona mimo wszystko pozycją kosztów, przynajmniej w wewnętrznych kalkulacjach. Tym samym we wszystkich kalkulacjach cenowych uwzględnia się ją w jednej, zagregowanej pozycji tzw. "kosztów ogólnozakładowych", która ma wpływ na ostateczną wysokość ceny sprzedaży produktów i usług.
W efekcie płacona przez przedsiębiorcę składka na PFRON "ukryta" jest w rzeczywistości w cenie detalicznej każdego mydła, każdej koszuli, każdej pary butów, każdego biletu do teatru, każdego impulsu telefonicznego i każdego znaczka pocztowego.
W ten sposób zniekształcono i wypaczono całą ideę ustawy. Przypomnijmy: ustawa miała swoimi przepisami mobilizować przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Instrumentem tej mobilizacji miał być ów quasi-podatek, który oczywiście - zbierany i akumulowany przez PFRON miał służyć do finansowania aktywizacji zawodowej inwalidów, pokrywania kosztów ich szkolenia, przystosowywania miejsc pracy itd.
Tymczasem ów quasi-podatek z "narzędzia" stał się "celem". Nikogo już w obecnym rządzie i parlamencie nie interesują pra-przyczyny uchwalenia tej ustawy. Najważniejszym celem stało się bowiem już tylko ściąganie owego nowego podatku od przedsiębiorców, a rosnące coraz bardziej aktywa Funduszu PFRON stały się przedmiotem różnego rodzaju przetargów i "przepychanek" na wszystkich szczeblach władzy.
                        
                       Czy taką zmianą może być zainteresowany nasz Rząd i Parlament?
Tylko chwilowo - tak długo, jak długo wpłaty do kasy PFRON będą wzrastały.
Z chwilą jednak, gdy zaczną maleć - zainteresowanie naszych władz może zmienić kierunek o 180 stopni. Rząd przyzwyczaił się już bowiem do tego, że jest taka "rezerwowa skarbonka" w postaci PFRON, którą można otworzyć w każdej sytuacji kryzysowej. Skarbonką tą można szantażować przeciwników politycznych, można jej także użyć do różnych innych celów, jak ratowanie różnych bankrutujących przedsiębiorstw gospodarczych, którym udziela się zamówień państwowych pod szyldem "finansowania" celów związanych z osobami niepełnosprawnymi. Nie wspominając już o tym, ile dyrektorskich toalet można wyremontować i "przybrać" w hiszpańskie kafelki pod szyldem adaptacji obiektu do potrzeb osb niepełnosprawnych (oczywiście - za pieniądze z PFRON). Gdy więc, na skutek wzrostu zatrudnienia inwalidów w przedsiębiorstwach wpływy do owej skarbonki zaczną maleć - nasze władze zaczną z pewnością szukać sposobów zaradczych. Taki jest już urok naszych polityków.
Wszyscy sobie chyba zdajemy bowiem sprawę, że w dotychczasowej ustawie o rehabilitacji osób niepełnosprawnych wcale nie chodzi o to, abyśmy my - niepełnosprawni - rzeczywiście uzyskali dobrze płatną pracę, abyśmy usamodzielnili się ekonomicznie i społecznie, abyśmy sami zaczęli decydować o swoim losie.
Z punktu widzenia polityków, ta 4,5 milionowa rzesza osób niepełnosprawnych, to niemały już elektorat, którym tym łatwiej jest manipulować, im bardziej jest niesamodzielny i uzależniony ekonomicznie i społecznie. Wystarczy wówczas kilka drobnych obietnic bez pokrycia o podwyżce rent o parę procent, czy nadaniu jakiegoś nieistotnego w skali makroekonomicznej przywileju, by zdobyć już znaczącą liczbę głosów. I oto właśnie chodzi im - naszym politykom.........

                Jednak w naszym interesie leży właśnie uzyskanie jak największej samodzielności i niezależności. Po części - przez radykalne zwiększenie zatrudnienia i poszerzenie obszaru aktywności zawodowej i przedsiębiorczości. Po części - przez likwidację wszelkich barier edukacyjnych, komunikacyjnych, transportowych, architektonicznych i społecznych.
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-12-10 14:39
Now widzisz. jak kiedyś na forum napisałem, że Hitler był bardziej wyrozumiały, bo załatwiał sprawy szybko (komory gazowe) to było wielkie oburzenie. Teraz też w stosunku do ON stosuje się komory tyle że ekonomiczne.

Zdrowy inwalida narzeka, to co mam powiedzieć osoba np. sparaliżowana (ręce i nogi) lub z innym poważnym schorzeniem. Dla takiej kula w łeb byłaby wybawieniem - no i jaka oszczędność. Niestety wiem coś o tym.

Kiedyś pisałem, że zdrowe konusy i konowały z lewą II i III grupą (firmy Impel czy Koelner) zgarniają całe dofinansowanie. Też było duże oburzenie. I co... znów miałem rację.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-10 16:22
To są kolejne może trudne kawałki, ale ja wiem jedno , nigdy nie będzie dobrze w tym PFRON, poprzedni i  kolejni ...z rządu ,  tylko nas wykończą ,
ale tak to jest jak w kraju jest na to jakieś wyborze przyzwolenie. Dlaczego nie ma za to kary , nikt nikogo nie karze bo sam robi źle , chyba o to w tym chodzi
Ja nie wierzę  w dobrą inicjatywę wchodząca z dniem 1.I. 2008r w sprawie zatrudnienie przekazywanie składek, z czasem PFRON powie że nie ma  kasy i nie będzie zwracał za składki społeczne , a cała rzesza niepełnosprawnych wyląduje z kłopotem .
Tyle pieniędzy przeznaczonych na wsparcie inwalidów znalazło się w niewłaściwej paszczy , ale w Polsce ostatnio najłatwiej oszukać , okraść , dorobić się na słabszych, niektórych w ogóle sumienie nawet nie drgnie , lub po spowiedzi powie ze nic się nie stało, ksiądz mnie rozgrzeszył.

http://www.gazetawyborcza.pl/1,75478,4199367.html

http://www.pion.pl/forum/phpBB2/viewtopic.php?p=4285

A my naiwni wierzyliśmy w demokratyczne zmiany, wejście do unii , a jest nam coraz ciemniej , z tego mrocznego tunelu nie ma wyjścia , lub z drugiej strony czeka zła pułapka.
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-12-10 17:32
To ja ci powiem jak jest. Pracy jest mnóstwo ale tylko dla zdrowych konusów z lewymi grupami.

W dzienniku Rzeczpospolita z dnia 10 grudnia 2007 - czyli całe 3 miechy po tej aferze z reklamą społeczną, gdzie zatrudniono zdrowego człowieka do roli faceta na wózku - PFRON dołączył płytę CD z tą samą reklamą oraz książeczkę na bardzo drogim papierze kredowym.

Na CD są też dwa pseudo-reportaże jak to firmy zatrudniają ON.

Kolejna bzdura do kwadratu. W jednym jakaś kobitka chodzi przy pomocy laski (nawet nie kuli) co już u prawdziwych ON wywołuje śmiech rozpaczy, a w drugim reportażu druga kobitka chodzi o dwóch kulach - to kolejny żart iż jest to ON.

Na CD które mieści 650 MB zamieszczono filmiki on długości chyba 10 min łącznie. Zamiast pokazać co i jak, to jak zwykle pokazano nieistotne pierdoły.

Licząc że CD dołączono do każdej gazety daje to kwotę ok. 200 tys egzemplarzy * 3 czy 4 zł = od 600 tys pln do 800 tys pln wyrzucone w błoto.

DLA MNIE MOGLIBY ZLIWIDOWAĆ CAŁE DOFINANSOWANIE Z PFRON BO PRAWDZIWI "ON" I TAK Z NIEGO NIE KORZYSTAJĄ BO ZDROWE KONUSY I KONOWAŁY Z IMPELU CZY KOELNERA WSZYSTKO ZGARNIAJĄ !!!!
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-10 18:15
Drogi Kasztanie.... Dlaczego taka nienawiścią pałasz do zdrowych, pracujący konusów??? Mój kuzyn jest sparaliżowany aż do pasa... Ma lewą rękę znacznie niesprawną... porusza się na wózku i... pracuje!!! Naprawia sprzęt komputerowy i ma tylko średnie wykształcenie... Życie daje mu w kość bo nie jest mu łatwo.. Widzisz.... Nie wszyscy z drugą, trzecią i pierwszą grupą to "konusy" Nie wiem skąd w Tobie takie przekonanie?? Uważasz, że ktoś poruszający się na wózku ale pracujący nie powinien dostawać renty?? A wiesz ile kosztują miesięcznie cewniki, lekarstwa i inne "medykamenty"? Następnym razem zastanów się zanim coś napiszesz... bo oczernianie innych bardzo źle świadczy o Tobie. Pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny Autor janjaneczek Dodany 2007-12-10 18:18
Poza tym musisz wiedzieć, że słowo "niepełnosprawny" chyba wyraźnie mówi, że ktoś nie jest w pełni sprawny!! Tak było jest i będzie!!
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-12-10 18:22
To że kuzyn pracuje to OK. Ja też pracuję.
Kuzyn jest sparaliżowany do pasa ....hm. Ja nie jestem sparalizowany
nie miałem wypadku, żadna rehabilitacja mi nie pomoże, a jedyne na co mogę
liczyć (na bank) to to że będzie coraz gorzej - postępujący zanik.
Też chciałbym być sparaliżowany, ale niestety nie mogę liczyć na ten luksus.

Pozdrawiam kuzyna
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-10 18:36
Oj nie przesadzaj. Powoli zaczynasz twierdzić, że osoby sparaliżowane... poruszające się na wózku... które straciły zdrowie nie z własnej winy są w komfortowym położeniu... Popadasz w skrajności.... 
Prawda jest taka, że i tak wszystko zależy od urzędników.... a że oni pobierają z tytułu swojej pracy astronomiczne wynagrodzenia to właśnie główny problem.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-10 18:48 Zmieniony 2007-12-10 19:12
     cytat postu    Kasztana   "Też chciałbym być sparaliżowany, ale niestety nie mogę liczyć na ten luksus."

Kasztan czy ty sam czytasz co ty piszesz i mówisz ,
paraliż nazywasz " luksus"
cofnij to co pleciesz, lub spotkaj się z tą osoba , a najlepiej jak zobaczysz ją taką w stanie zaślinionym , obmazanym, jak zrobił kopę i siusiu pod siebie,  i nie ma zupełniej jak się ogarnąć, leży jak kłoda i nic ewentualnie odleżyny....... gęga zamiast mówić .........

Człowieku opanuj swoje słowa

czasem gubisz się i jesteś chyba bardziej zdrowy od innych
Nadrzędny Autor maclisc Dodany 2007-12-15 17:04
   #cytat postu    Kasztana   "Też chciałbym być sparaliżowany, ale niestety nie mogę liczyć na ten luksus."

Kasztan czy ty sam czytasz co ty piszesz i mówisz ,
paraliż nazywasz " luksus"
cofnij to co pleciesz, lub spotkaj się z tą osoba , a najlepiej jak zobaczysz ją taką w stanie zaślinionym , obmazanym, jak zrobił kopę i siusiu pod siebie,  i nie ma zupełniej jak się ogarnąć, leży jak kłoda i nic ewentualnie odleżyny....... gęga zamiast mówić .........

Człowieku opanuj swoje słowa

czasem gubisz się i jesteś chyba bardziej zdrowy od innych #
Jestem lewostronnie sparaliżowana na wózku, mam 35 lat, znam ten "luksus".
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-10 19:08
Drogi Kasztanie.... ja rozumiem Twoje rozgoryczenie ale niestety wszystko ma swoje granice. Nie możesz ranić innych w odwecie za swój los.... Posłuchaj lepiej jakiejś fajnej muzyki przy której się relaksujesz... już nie wiem co Ci doradzić. Czuję, że jesteś nieszczęśliwy i w tym nieszczęściu stajesz się egoistą....
Ja ufam, że tak na prawdę jesteś dobrym człowiekiem a Twoje słowa wynikają po prostu z bezradności.... Tylko czy inni użytkownicy forum też będą tacy wyrozumiali?
Jeśli zechcesz kiedyś pogadać np na skype to daj znać:-) Czasem dobrze pogadać z kimś... bo słowo pisane to tylko suche słowa...
Pozdrawiam Cię serdecznie! I dla Ciebie wzejdzie tęcza... bo z każdej ciemnej doliny jest jakieś wyjście.... jakiś tęczowy szlak:-) Odwagi!
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2007-12-10 19:34 Zmieniony 2007-12-10 19:37
zapytam w tym wątku,
dlaczego kasztan używasz takich słów,
   cyt          "zdrowe konusy i konowały z lewą II i III grupą (firmy Impel czy Koelner) , "
swoje znaczenie to ma , czyli jak przetłumaczymy
zdrowe ludzie niskiego wzrostu, karłowate , lekarze , doktory z lewą    II i III grupa (firmy Impel czy Koelner) ,
to w ogóle jest bezsensowne , nic tylko puste słowa

a co z tymi wysokiego wzrostu
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-10 19:38
Odnośnie oszczerstw Kasztana... Nie można mieć pretensji do niepełnosprawnych bo tym sposobem po prostu godzimy w nasze środowisko jak juz ktoś tutaj niedawno napisał
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2007-12-11 10:12
Czytając ten wątek  Kasztan ma  dużo racji  (jedynie forma  za ostra) PFRON. Np. Pefron wywala grube miliony na  fiksowanie przeszkoleń ludzi na rentach szkoleniowych którzy i tak wracają na renty,.. Malo tego  nie maja zadengo wpływu na wydawane pieniądze na szkolenia..
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-12-11 16:23
Co do tego, że PFRON pieniędzmi dysponuje czasem "dziwnie" jest chyba zgoda. Jest to zresztą naturalne zachowanie instytucji państwowej w naszych warunkach - ponieważ pieniądze, którymi dysponuje, nie są jej, nie zawsze wykorzystuje je w sposób ekonomiczny. Ustawodawstwo też zdaje się raczej nie pomaga.
Tyle, że w całym sporze "Kasztan versus reszta świata" nie o to chyba głównie chodzi. Chodzi o definicję "niepełnosprawności", o prawo do pomocy społeczeństwa (lub Państwa) Z jednej strony są ludzie, którzy w swoim poczuciu doznali poważnego uszczerbku na zdrowiu i uważają, że mają prawo do opieki i pomocy. Z drugiej jest Kasztan dla którego pojęcie niepełnosprawności jest na tyle radykalnie zawężone, że obejmuje jedynie (jak sam stwierdził) ok 100 000 osób w Polsce (zamiast ponad 5 milionów). Kasztan przecież nie pisze, że należy zreformować system, posadzić na górze dobrych "ekonomów". Pisze natomiast, że należy wprowadzić publiczne weryfikacje rent, a zatem podważą nie system dystrybucji pieniędzy, a status "ON". Jedno jest z drugim związane, ale to jednak dwie różne sprawy.
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-11 23:10
Moi drodzy... przecież renty zostały zweryfikowane!! Wielu osobom odebrano renty albo zmieniono stałe renty na renty terminowe! Więc gdzie problem? Mało tego!! Kasztanie... znasz z pewnością jakimi kryteriami kieruje się zus... więc przy okazji weryfikacji rent... zus nawet Ciebie może uznac za zdolnego do pracy... bo takie paradoksy w zusie też sa popełniane.
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-12 10:38
Witam.
Jak pisze Pan Janusz.
że ZUS nawet osobe która jest chora potrafi uznać za zdrową.
To prawda co rusz się słyszy o takich przypadkach, że człowiekowi który nie ma rąk odebrano ręte i stwierdzono, że może pracować.
Tak więc zarówno w PFRON-ie jak i w ZUS-ie są popełniane błędy.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor janjaneczek Dodany 2007-12-12 12:16
ZUS potrzebuje wielkie pieniądze na sfinansowanie budowy swych nowych "pałacy"... bo jak inaczej można nazwać budynki ZUS, które przypominają bardziej galerie sztuki współczesnej lub pałace??
Choć nie jestem czytelnikiem "Faktu" to jednak niedawno trafiło do moich rąk wydanie tego dziennika w którym dobrze opisano "proceder" zabierania rent w celu sfinansowania budowy nowego "pałacu".
A to Polska właśnie...
Nadrzędny - Autor kamil lublin Dodany 2007-12-12 12:33
Witam.
Dokładnie masz rację.
Jak kiedyś w telewizji usłyszałem jak wygląda siedziba ZUS-u w Warszawie to szlak mnie trafił.
Po co Pani prezes pokój do spania.
Za nasze pieniądze takie apartamenty byudują a tym co naprawdę potrzebują renty to co najlepiej zrobić?
No jak co zabrać bo nie starczy na budowę pałacu jak to Pan Janusz napisał.
Bo tak to można nazwać te budynki pałace.
Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / W przyszłym roku pożegnamy się z wieloma programami PFRON!! (39909 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill