www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Inny punkt widzenia - Buddyzm (Strona 2) (26795 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor eliska Dodany 2009-01-13 21:58
Właściwie to Szczerbaty tak bardzo nie odbiegł od tematu bo i buddyżm to wyznanie i katolicyzm też.Jak by nie patrzeć oba wyznania mają ze sobą wiele wspólnego.Tylko dziwne mi się wydaje jak Polacy na siłę chcą się swoim wyglądem i zachowaniem upodobnić do mnichów buddyjskich albo wogóle do wyznawców buddy.
Ale jesteśmy narodem lubiącym popadać ze skrajności w skrajność.
Nadrzędny Autor Malwa Dodany 2009-01-13 22:09
Eliska,co z tym kotkiem?chcesz wkleić?
Nadrzędny - Autor mariette Dodany 2009-01-13 22:28
Witajcie ponownie!
Dla Szczerbatego,przeczytalam twoje wypowiedzi, mysle, ze jestes dobrym czlowiekiem,tylko poranionym
ja czytalam wszystko z punktu moralnego,poprostu nie podoba mi sie,jak ubliza sie niepotrzebnie,Bogu ducha niewinnym ludziom.
To jest oszczerstwo,co Ty wypisujesz, nie wazne czy to moherowy beret czy kler,jak sie wyrazasz.
Zmien troche nastawienie, znam zycie, doswiadczylam go, pytasz co mi dali ksieza, sporo nauczyli kultury zycia i milosci wzgledem Boga i ludzi.
Staram sie tego trzymac i nie oczerniac mojego blizniego,bo tak szczerze to sa plotki ( materacem nie byles ) i niw wiesz.

Tobie lidian dziekuje, ja nie patrze,na jedna czy druga strone,poprostu nie podoba mi sie "ostry jezyk" Pozdrawiam wszystkich forumowiczow
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2009-01-13 22:32
:-))
Nadrzędny Autor marianna Dodany 2009-01-14 19:15
Witam wszystkich  bardzo serdecznie. Juz się pożegnałam,ale postanowiłam wkleić swoje trzy grosze.Tym razem popieram Szczerbatego. Nie widzę w jego wypowiedziach niczego uwłaczającego klerowi. Są tylko ludżmi, nie mam ich oceniać. On swoje wypowiedzi opira na faktach. Po za tym temat jest bardzo ciekawy, jak ludzie postrzegają Boga w dzisiejszym świecie. My jesteśmy bardzo mali, ale może dyskusja nas umocni i rozwinie?
Nadrzędny Autor zoha90 Dodany 2009-01-14 17:17
Nie wiem jakie widzisz tu podobieństwa z katolizyzmem ;/

I nikt na siłe się nie upodabnia, Buddyzm w Europie, jest nieco "europejski" ale oczywiście nauki są te same.
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2009-01-13 22:07
cytat:>>>>>>>>>>>>>KABARETY TE WYSTEPUJA ROWNIEZ W TELEWIZJI TZW PUBLICZNEJ CZYLI ZE LUDZIE BARDZIEJ SWIATLI OD NAS DOPUSZCZAJA ZABAWE TAKIMI I INNYMI OKRESLENIAMI A WY PEWNIE JUZ BIEGLYBYSCIE DO SADU ZEBY ZAKAZAC SLOWA MOHERY <<<<<<<<<<<<<<

ŻEBYŚ SIE SZCZERBUŚ NIE ZACHŁYSNĄŁ TYM OZONEM,TO POWIEM CI ŻE KABARETY ,KTÓRE WYSTĘPUJĄ W
TELEWIZJI PUBLICZNEJ TO CHYBA RACZEJ DLA GAWIEDZI NA NISKIM POZIOMIE
A NIE DLA ŚWIATŁYCH LUDZI.

A MOHEROWE BERETY NALEZY SZANOWAĆ,PÓKI ZIMA TRWA,
I PÓKI NOSZĄ JE PANIE NIEZALEŻNIE OD WIEKU.
Nadrzędny - Autor eliska Dodany 2009-01-13 22:26
Chyba z tą "gawiedzią"przesadziłaś trochę bo wcale się nią nie czuje a sama lubię pooglądać występy kabaretowe.I z tego co widzę to przychodzi na te wystepy wiele ludzi w różnym wieku i o różnym statusie.To przecież ma być zabawa a w tej zabawie pokazują też to co tyczy nas wszystkich tylko,że w tzw.krzywym zwierciadle.
Nadrzędny Autor eliska Dodany 2009-01-13 22:27
Może Szczerbaty nawet nie wie jak wygląda moherowy beret?
Nadrzędny - Autor Malwa Dodany 2009-01-13 22:28
Może trochę przesadziłam,ale niektóre kabarety sa naprawdę ponizej poziomu
Nadrzędny Autor zoha90 Dodany 2009-01-16 14:59
Hm... A na temat Buddyzmu ktośmoże ma cośdo powiedzenia?
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2009-01-22 23:48
Tak, Lidian masz rację...
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-01-14 17:54
CZY TEN WĄTEK JEST O BUDDYŹMIE CZY MNIE ZNÓW COŚ NIE WYPALIŁO?.... WSZELKIE INNE PORADY PROSZĘ DO WĄTKU "PORADY"
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2009-01-16 16:47
Z braku czasu czytam ten wątek teraz dopiero
Dech zapiera , co tu czytam , dla pewnych osób nic tylko jedno , nie dotykaj księdza ,nawet jak spsoci , a czy nie za dużo tolerancji macie na poczynania naszych dostojników kościoła , sami grzeszą ile wlezie - jeden drugiego potem wyspowiada i wszystko gra , tym przykładem i do wiernych , dziś się zgrzeszy jutro przyjdź ja cię rozgrzeszę i NIBY sprawy nie  ma, ale sprawa  jest  w życiu potem , jesteście wielu rozgoryczeni , bo też łatwo przychodzi brzydkie słowo i czyn , a drugi człowiek - nie zawsze odpuści,zostają zadry w życiu.
Tak bardzo od tematu chyba nie odbiegłam , spojrzę tak troszkę na buddyzm, troszkę,gdyż nie znamy tego naocznie i blisko aby z dokładnością porównać , czy owy buddyzm jest lepszy , gorszy , czy w niczym oprócz bożka , i komu cześć oddajemy , się nie różni od naszych wierzeń .

Budda , buddyzm - np. Indie , Chiny  - to bardzo stare wierzenia , zapytałby nawet , czy nie starsze od korzeni katolików - szanować należy .
Ich wiara , jak nas tam nie ma , co my możemy powiedzieć ? ,
encyklopedyczne wiadomości , lub co zobaczymy w mediach , na filmie , lub programie publicystycznym,
przytoczyłaś wiele ładnych zdań , ale czy one są realizowane w życiu ?,
z tekstu twojego  np. cyt : "Istnieje bardzo prosty sposób, by stać się Buddą. Nie czyńcie zła, nie lgnijcie do życia i śmierci, miejcie głębokie współczucie dla wszystkich odczuwających istot, odnoście się z szacunkiem do tych ponad wami i bądźcie uprzejmi dla tych, którzy stoją niżej. Porzućcie nienawiść i pragnienia, zmartwienia i smutek oto co zwie się Buddą."

te same słowa , wypowiada wiara każda , więc różnic nie widzę
ale czy jest to przestrzegane ? ogólnie ?
ateista  --  lecz  -- godny człowiek  -- uczciwy -- uczynny -- serdeczny -- dobry człowiek , też takie słowa wypowie

zapytam , czy tam, buudyści się nie zabijają? , nie mszczą , miecz samuraja ... czy ich  życie jest  pozbawione niesmaku, goryczy  .......... i wiele innych przykładów .

podjęłaś ten temat , Wykład - Buddyzm
bo piszesz pracę , czy ? jesteś naukowcem ? czy tej wiary sama jesteś ?

Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-01-16 17:13

> jeden drugiego potem wyspowiada i wszystko gra


O ile mi wiadomo, warunkiem dobrej spowiedzi jest żal za grzechy i postanowienie poprawy. To nie jest automat. Dlatego byłabym ostrożna przy formułowaniu równie bezwzględnych uogólnień. Nie tylko na temat Sakramentów w Kościele Katolickim oczywiście.

> zapytałby nawet , czy nie starsze od korzeni katolików


Zależy jak liczyć. Budda żył na przełomie VI/V wieku p.n.e. ale Chrześcijaństwo, choć objawione przez Chrystusa, ma łączność z tradycją Starotestamentalną.

> wypowiada wiara każda , więc różnic nie widzę


Buddyzm, wedle mojej niedokładnej wiedzy, prowadzi do odrzucenia nie tylko tego, co np. Chrześcijanie odrzucają w Dekalogu. W Buddyzmie, jeżeli się nie mylę, istnieje przekonanie, że świat jest iluzją - celem jest uwolnienie się nie tylko od tego, co my nazwalibyśmy złem, ale od życia w ogóle. Zauważ, że wskazane jest porzucenie nie tylko zła, ale także "pragnień" czy "smutku".

> miecz samuraja


Nie każdy samuraj był buddystą. Samurajowie kierowali się kodeksem wojownika zwanym buszido. Czerpali pewne elementy z buddyzmu, ale trudno o nic wszystkich mówić per "buddyści"
Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2009-01-17 12:45
Pewnego wieczoru Budda usiadł zmęczony długą wędrówką na skraju zagajnika. Podeszło do niego paru wieśniaków, z których jeden rozpoznał oświeconego. Zaczęli żalić się na tych, którzy ich wykorzystywali.

-Co nam powiesz Mistrzu? - spytali.

Odpowiedział:

-Ze wszystkich ziemskich namiętności najsilniejsza jest żądza. Wszystkie inne podążają jej tropem. Żądza jest niczym pole, na którym wyrastają inne namiętności. Jest jak żmija, która czyha w ogrodzie pośród kwiatów, kąsając tych, którzy wychodzą na poszukiwanie piękna. Jest niby pnącze, które wspina się na drzewo i porasta jego gałęzie, aż drzewo uschnie. Jest przynętą zastawioną przez szatana, którą chwytają głupcy.

I mówił dalej:

-Jeśli nagą kość umazać we krwi, to wilk będzie się w nią wgryzał do wyczerpania sił. Obiekt pożądania jest dla człowieka tym samym, czym ta kość dla wilka; będzie go pożądał do ostatniego tchnienia. Jeżeli dwóm tygrysom rzucić kawał mięsa, będą ze sobą walczyły i rozszarpywały się pazurami, by go zdobyć dla siebie. Głupiec, który niesie pochodnię pod wiatr, musi się poparzyć. Niczym te bestie i niczym ten głupiec, ludzie opanowani przez pożądanie zadają sobie ból.
Nadrzędny - Autor zoha90 Dodany 2009-01-18 15:30
;-) Dzięki
Nadrzędny - Autor zoha90 Dodany 2009-01-20 17:07
Może ktoś ma jeszcze pytania co do Buddyzmu?
Nadrzędny Autor zoha90 Dodany 2009-01-21 16:57
...
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2009-01-23 14:05
Werbeno...
Tu w tym wątku masz tylko ty najwięcej racji.....
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Inny punkt widzenia - Buddyzm (Strona 2) (26795 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill