www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy pracownik niepełnosprawny może mieć 2 prace? (4989 - wyświetleń)
- Autor Asia.Mi Dodany 2007-12-10 17:30 Zmieniony 2007-12-10 17:48
Witam!
Mam takie pytanie, a mianowicie, czy osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która pracuje już jako telepracownik w firmie na umowę o pracę, może podjąć kolejną pracę ma pół etatu również na umowę o pracę?
Wiem, że osoby niepełnosprawne nie mogą pracować dłużej niż 35 godzin tygodniowo. Wydaje mi się, że chodzi o to że nie może przekroczyć tych godzin w jednej firmie i że to nie jest połączone z kolejną pracą.
Proszę o jak najszybszą odpowiedź.
Pozdrawiam i z góry dziękuję :-)
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-12-10 18:15
Jeśli firma korzysta z dofinansowania PFRON na ciebie to możesz tylko pracować w jednej firmie.
Nadrzędny - Autor Asia.Mi Dodany 2007-12-10 18:30
A co w przypadku, gdy ta druga firma nie będzie chciała korzystać z dofinansowania z PFRON, czy może mnie zatrudnić?
Czy to oznacza, że już nie mogę nigdzie indziej pracować?
Przecież utrzymać się z najniższej krajowej pensji nie jest takie proste.
Proszę o wytłumaczenie.
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-12-10 18:42
to bez różnicy czy ta druga firma będzie chciała dofinansowanie czy. Jeśli pierwsza firma bierze kase z Pfronu, a zatrudnisz się dodatkowo w drugiej, to ta pierwsza będzie musiała kasiorę zwrócić. A ciebie oczywiście zwolnią... może nawet dyscyplinarnie za narażenie firmy na straty.

W OGÓLE POWINNI DAWAĆ DOFINANSOWANIE TYM Z I GRUPĄ I TO PO DODATKOWEJ OBOWIĄZKOWEJ WERYFIKACJI.
Nadrzędny - Autor Asia.Mi Dodany 2007-12-10 18:52
a czy ta sama zasada obowiązuje przy umowie zlecenia/dzieła?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-12-10 20:27
O ile mi wiadomo* umowa o dzieło zawarta z kimś, dla kogo nie jesteś pracownikiem (załóżmy, że w firmie X pracowałabyś na etat, a dla firmy Y wykonywała "dzieła") omija ZUS, PFRON i całą resztę. Wykonujesz projekt, dostajesz pieniądze, koniec. Czysto i prosto. Oczywiście w ramach minusów z umowy o dzieło nie ma składek ZUS co oznacza większy przychód na rękę, ale nie będzie Ci się np. składać na emeryturę.
Cały czas oczywiście zakładamy, że firmy X (pracodawca) i Y (zlecający dzieło) nie mają ze sobą nic wspólnego.
Umowa zlecenie to inna para kaloszy, w której się nie orientuję.

* - nie jestem prawnikiem, warto to zweryfikować
Nadrzędny - Autor Asia.Mi Dodany 2007-12-11 08:29
Skąd taka informacja? Czy są na to jakieś przepisy? Bo Ja nic nie mogłam znaleźć na ten temat.
Proszę o info.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-12-11 16:01
Informacja wynika z tego, że ja sama wykonuję projekty na umowę o dzieło. Różnica polega na tym, że nie jestem przy okazji nigdzie indziej zatrudniona (a zatem nikt nie pobiera "na mnie" dofinansowania). Oczywiście mogę się mylić i może być tak, że dofinansowanie się wtedy przestaje należeć, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne, skoro przychód z umowy o dzieło nie jest zgłaszany do ZUS i nie jest np. wliczany do limitu zarobków rentowych (bo nie jest uznawany za stałe źródło utrzymania).
Oczywiście lepiej dmuchać na zimne i zadzwonić do PFRON, zweryfikować te informacje.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-12-14 13:40
W myśl Art.26b ust. 2 wyżej cytowanej ustawy: w przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę pracodawcom, u których jest ona zatrudniona, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

W przypadku gdy osoba, o której mowa w ust. 2, jest zatrudniona w wymiarze czasu pracy przekraczającym ogółem pełny wymiar czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy. Miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę.
Nadrzędny Autor adrian_witan Dodany 2007-12-11 16:12
Macie jakieś błędne informacje...
Jeśli lekarz prowadzący wyrazi zgodę na to abyś pracowała dłużej niż 7 godzin dziennie to możesz to zrobić. Jeśli chodzi o dofinansowanie z PFRONU, to otrzyma je tylko pierwsza zatrudniająca Cię firma. Nieprawdą jest, że będzie musiała je zwracać jeśli zatrudnisz sie dodatkowo gdzie indziej. W przypadku jednak, gdy pierwsza firma będzie pobierała dofinansowanie na Ciebie, to drugiej już ono nie przysługuje. to tyle. Jeśli potrzebujesz jeszcze jakichś informacji polecam infolinię "Sprawni w Pracy" tel. 0 801 801 015
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-12-14 13:25
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Przepisów ww. nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy pracownik niepełnosprawny może mieć 2 prace? (4989 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill