www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop wychowawczy (18465 - wyświetleń)
- Autor agatka Dodany 2006-08-16 20:41
W informacji na temat urlopu wychowawczego przeczytałam, iż "nie ma przeszkód, aby pracownik podczas ur.wych. podjął pracę zarobkową" , a dalej (swiadczenia rodzinne),że  dodatku takiego nie otrzyma jeśli podjął pracę zarobkową.Nie rozumiem, można więc pracowac będąc na urlopie wychowawczymy i otrzymywac dodatek z tego tytułu, czy wręcz przeciwnie?
Chciałabym się dowiedziec, czy skladając wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego (z 1 roku na 3lata) mogę byc pewna jego przedlużenia, czy pracodawca ma prawo mi odmówic ?
Nadrzędny - Autor KAKA Dodany 2006-08-27 20:17
niemożna i pracować i pobierać zasiłek z tytułu wychowywania dziecka tak jest od momentu wejęścia nas do uni
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-09-04 09:44
Uprzejmie informujemy ,że w sprawach , przez Panią poruszonych , należy się odwołać do następujących przepisów Kodeksu pracy :
- Art. 1862.  § 1. W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
§ 3. Przepis § 2 stosuje się także w razie stwierdzenia przez pracodawcę, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka

- Art. 1867.  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Jest zatem jasne, że , jeżeli tylko nie oznacza to zaniechania sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem albo jej dublowania przez inną osobę korzystającą w tym celu z urlopu wychowawczego – pracownik ( matka albo ojciec) ma prawo pracować zarobkowo, z możliwością skorzystania z obniżenia wymiaru czasu pracy  do połowy.

- Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.
§ 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy.
§ 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika.
§ 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach.

Skoro pracownik w podanych warunkach ma prawo do urlopu wychowawczego, to pracodawca, w razie ich spełnienia, ma obowiązek udzielenia takiego urlopu

- Art. 1864.  Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Zgodnie z art.10 ust.5 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz.2255 ze zm.) dodatek do zasiłku rodzinnego należny z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługuje osobie, podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego.
Trudno uznać ten przepis za zaskakujący, skoro to fakt uzyskiwania zarobków, co do zasady, świadczy o braku konieczności korzystania ze świadczenia rodzinnego.
Nadrzędny - Autor chudini0505 Dodany 2011-03-14 07:36
Szukasz ciekawej pracy? Polecam stronę: http://ogniwo.net/ Tutaj jest wiele ciekawych ofert :-)
Nadrzędny Autor ewa 320 Dodany 2011-03-14 18:55
chudini, nie ten temat podjąłeś.Dużo ci płacą za taką reklamę?? Odkąd jestem na forum to tylko twoje odpowiedzi znajduję, trochę nudno.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Urlop wychowawczy (18465 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill