www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wcześniejsza emerytura dla niepełnosprawnej (4354 - wyświetleń)
- Autor 111karol Dodany 2009-01-22 19:09
Witam.Od 5 lat jestem na zasiłku przedemerytalnym w marcu kończę 55lat.Od 4 lat posiadam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z powodu ciężkiej choroby.Czy z tego tytułu mogę przejść na wcześniejszą emeryturę? czy mam się starać o rentę chorobową?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-23 08:00
Przejście na wcześniejsza emeryturę kobiet - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli miała co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli miała co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznana za całkowicie niezdolną do pracy było możliwe do końca 2008 roku. W chwili obecnej przepisy te nie obowiązują. Proponuje starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Nadrzędny Autor Bajka Dodany 2009-01-23 09:47
Witam. To nie jest pełna odpowiedź. Kobiety, które osiągnęły wiek 55 lat i miały 30-letni okres składkowy i nieskładkowy mogły skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury pod warunkiem, że ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie pracownicze- czyli że były pracownikami przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego. Natomiast kobiety, które legitymują się 30-letnim stażem pracy ale przed uzyskaniem prawa do zasiłku przedemerytalnego prowadziły działalność gospodarczą były pozbawione prawa przejścia na wcześniejszą emeryturę, pomimo, że opłacały składki obowiązkowe na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Jest to oczywiście jawna dyskryminacja ze względu na rodzaj zatrudnienia. Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Wcześniejsza emerytura dla niepełnosprawnej (4354 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill