www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odwołanie (11194 - wyświetleń)
- Autor jakubek Dodany 2009-01-14 11:51
Pani orzecznik ZUS napisala mi w decyzji "NIE JEST PAN NIEZDOLNY DO PRACY".  w uzasadnieniu brala pod uwage zaswiadczenie o stanie zdrowia, wyniki badan, i opinie konsultanta, ktorego nie znam specjalizacji. W uzasadnieniu uwzglednila stopien naruszalnosci sprawnosci, wiek, poziom wyksztalcenia i rodzaj i charakter pracy.
Nie wiem czy stwierdzenie "nie jest pan niezdolny do pracy" oznacza czy jestem zdrowy i zdolny do pracy czy jestem chory i zdolny do pracy? Dokumenty przedstawione ZUSowi swiadcza o tym ze moj stan zdrowia sie pogarsza. Jak mam interpretowac ta decyzje??
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-01-14 12:13
oznacza dokładnie  Pani Z ZUS Ciebie uzdrowiła.. Niczym Chrystus..
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-01-14 14:16
Jakubek:

> Nie wiem czy stwierdzenie "nie jest pan niezdolny do pracy" oznacza czy jestem zdrowy i zdolny do pracy czy jestem chory i zdolny do pracy? Dokumenty przedstawione ZUSowi
> swiadcza o tym ze moj stan zdrowia sie pogarsza. Jak mam interpretowac ta decyzje??


Wprawdzie w przeciwieństwie do Godunowa nie jestem prawnikiem, ale wedle moje wiedzy orzecznicy nie orzekają o tym, czy ktoś jest chory a o tym, czy jest niezdolny do pracy [w warunkach nieprzystosowanych]. Ja bym tę decyzję interpretowała tak: zdaniem orzecznika pomimo pogorszenia się stanu zdrowia nadal jesteś zdolny do pracy w zwykłych warunkach - być może stan zdrowia jest zdaniem orzecznika równoważony przez rodzaj pracy, wykształcenie, doświadczenie itd.
Oczywiście możesz się odwoływać od decyzji orzecznika.

Godunow - bardzo specyficzne porównanie. Nie jestem pewna, czy jest na miejscu...
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Fragles Dodany 2009-01-26 15:10
Bardzo proszę o wzór odwołania od decyzji orzecznika ZUS, pozdrawiam, kriss-79@o2.pl
Z góry dziękuję :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-01-15 15:21
Zgodnie z istniejacym stanem prawnym oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz orzecznik ocenia niezdolność do pracy, jej stopień a także dokonuje ustaleń dotyczących:
daty powstania niezdolności do pracy,
trwałości lub przewidywanego okresu trwania niezdolności do pracy,
związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
niezdolności do samodzielnej egzystencji,
celowości przekwalifikowania zawodowego.
Niekorzystne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS można zmienić, składając protest do komisji lekarskiej ZUS. Sprzeciw zgłaszamy za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej ZUS, do której zgłosiliśmy się, chcąc uzyskać takie orzeczenie, w terminie - nie później niż przed upływem 14 dni od dnia otrzymania (doręczenia) orzeczenia. Na zapoznanie się ze sprawą, wydanie opinii i zawiadomienie o tym samego zainteresowanego komisja ma 14 dni.
Zdarza się , że można być uznanym za zdolnego do pracy mimo posiadanych schorzeń.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-01-15 16:28 Zmieniony 2009-01-15 16:35

>> orzecznika pomimo pogorszenia się stanu zdrowia nadal jesteś zdolny do pracy w zwykłych warunkach <<<


Raczej nie jestem prawnikiem to primo..  raczej entuzjasta tego zawodu..

Co to znaczy zwykłe  warunki..
Zus określa  czy  jest delikwent zdolny do pracy w wyuczonym i wykonywanym zawodzie.. Jego rzeczywisty stan zdrowia nie interesuje..
Czyli w tym przypadku ZUS wydał  decyzję  zdolny do pracy  na według kwalifikacji etc..  Czyli ZUS uznał nastąpiło polepszenie  zdrowia , bo skoro przedtem  był na rencie a teraz sie odbiera siła rzeczy..  delikwentowi według lekarza sie polepszyło..
Ja bym to tak rozumiał..

Trzeba  by odwołanie  ( sprzeciw dać)

>>pol roku temu. Skierowala mnie na 6 miesieczny okres rehabilitacji jako niezdolny do pracy. Przy obecnym orzeczeniu zaprzecza sama sobie. <<


Ta pani celowo ci dała rehabilitację  majac na dzieję że  6 miesięcy wyzdrowiejesz.. I według pani orzecznik tak sie stało.. i  po rehabilitacji
uznała  Ciebie  na tyle zdrowego ,że możesz pracować zgodnie z kwalifikacjami i zgodnie z wyuczonym i wykonywanym zawodem..
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-01-15 17:43

> Raczej nie jestem prawnikiem to primo..


W takim razie odniosłam błędne wrażenie.

> Co to znaczy zwykłe  warunki


To znaczy warunki nie wynikające z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Bo (formalnie) uznanie za "niezdolnego do pracy" nie przekreśla przecież pracy w warunkach określonych w tej ustawie (w ramach ZPCh, lub na wolnym rynku na przystosowanym stanowisku i ewentualnie przy zmodyfikowanych obowiązkach).

> Czyli ZUS uznał nastąpiło polepszenie  zdrowia , bo skoro przedtem  był na rencie a teraz sie odbiera siła rzeczy..  delikwentowi według lekarza sie polepszyło..


Niekoniecznie siłą rzeczy - Jakubka to akurat jak się okazuje nie dotyczy (nie mogłam tego wiedzieć pisząc posta) ale można np. stracić status niezdolnego do pracy na skutek zdobycia nowego wyuczonego/wykonywanego zawodu. Wtedy nie ma miejsca "uzdrowienie" tylko uznanie, że na nowym stanowisku człowiekowi jego choroba nie powinna przeszkadzać. Skutek końcowy ten sam, ale motywacja troszeczkę inna (i zapewne przesłanki ewentualnego odwołania też mogą być wtedy inne). Ale to na marginesie.
Pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odwołanie (11194 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill