www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie lekarz orzecznika ZUS (6173 - wyświetleń)
- Autor Gosia1980 Dodany 2009-02-04 13:28
Witam!Stawałam na komisji o grupę(renta socjalna).Dostałam takie orzeczenie.
W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono:
Jest Pani trwale całkowicie niezdolna do pracy.
Data całkowitej niezdolności do pracy: trwa

Mam prośbę.Jaka to jest grupa i na jaki czas?Czy mam przyznaną rentę socjalną na stałe?
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-02-04 13:52
masz 1 grupe jeśli nie jest nigdzie napisane że do danego dnia to masz na stałe
Nadrzędny - Autor Gosia1980 Dodany 2009-02-04 13:58
Dziękuję bardzo za odpowiedź.Dziwne jest dla mnie to,że nigdzie nie pisze jaka to grupa.
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2009-02-04 14:10
opisz wszystko co tam jest napisane
Nadrzędny Autor Gosia1980 Dodany 2009-02-04 14:31
1. W oparciu o obowiązujące przepisy ustalono:
    Jest Pani trwale całkowicie niezdolna do pracy.
    Data powstania całkowitej niezdolności do pracy:trwa

    Całkowita niezdolność do pracy pozostaje w związku z naruszeniem sprawności organizmu powstałym przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich 

2.  Uzasadnienie
    Orzeczenie zostało wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania i dokonania analizy przedstawionej dokumentacji medycznej
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-02-04 15:34

> Gosia1980 napisała:
> Dziwne jest dla mnie to,że nigdzie nie pisze jaka to grupa.


To, że nie ma podanej "grupy" wcale nie jest dziwne - "grup" się już w pismach nie stosuje. Teraz mamy dwa (niezależne) systemy:

* Rentowy:
- częściowa niezdolność do pracy [w nieprzystosowanych warunkach]
- całkowita niezdolność do pracy [w nieprzystosowanych warunkach]
- całkowita niezdolność do pracy [w nieprzystosowanych warunkach] i samodzielnej egzystencji

*Związany z orzekaniem o stopniu niepełnosprawności dla celów pozarentowych:
- lekki stopień niepełnosprawności
- umiarkowany stopień niepełnosprawności
- znaczny stopień niepełnosprawności

Z powyższego wnioskowałabym, nieco inaczej niż Barbara, że masz coś, co kolokwialnie można by nazwać II grupą (nie podano informacji, że jesteś zdaniem orzecznika niezdolna do samodzielnej egzystencji). Z podanych informacji nie jestem w stanie wywnioskować jak długo orzeczenie jest ważne (zwłaszcza, że dziś już bardzo rzadko wydaje się orzeczenia na stałe).

PS. Nie jestem pracownikiem Centrum Integracji, moja porada może być błędna
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2009-02-04 15:37
chyba masz racje boginko
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-02-04 15:40
Obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa - regulowane dwoma różnymi ustawami i prowadzonymi przez dwie różne instytucje
1. Tzw. orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą - lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
2. Tzw. orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Całkowita niezdolność do pracy równoważna jest z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Należy zatem poczekać na decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie lekarz orzecznika ZUS (6173 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill