www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepelnosprawnosci (12187 - wyświetleń)
- Autor Ania Za Dodany 2009-02-09 22:43 Zmieniony 2009-02-09 22:46
Moj maz ponad 7 miesiecy temu ulegl wypadkowi w pracy w wyniku ktorego amputowano mu noge i nie ma pelni wladzy w prawej rece poniewaz mial ja zlamana.Zlozylismy wniosek o orzeczenie niepelnosprawnosci w powiatowej komisij do spraw orzekania o niepelnosprawnosci.Lekarz orzecznik przyznal mezowi umiarkowany stopien niepelnosprawnosci widza w jakim jest stanie.Maz nie potrafi chodzic o protezie i nie potrafi sam o siebie zadbac poniewaz reka nie pozwala mu na to.Boli go nie moze przez nia chodzic o kulach jest poprostu nie zdolny samodzielnej egzystencij.Bez mojej pomocy nie jest w stanie zrobic prawie nic.Czy ktos moglby mi powiedziec czy lekarz orzecznik mial racje wydajac takie orzeczenie?Jak napisac odwolanie do wojewodzkiej komisij do spraw orzekania o niepelnosprawnosci?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-02-10 00:31
Uwaga: nie jestem ekspertem ani pracownikiem Centrum - moje porady są niefachowe.

> Czy ktos moglby mi powiedziec czy lekarz orzecznik mial racje wydajac takie orzeczenie?


Na tak postawione pytanie raczej nikt nie odpowie. Ja mogę najwyżej przytoczyć definicję umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności - za art. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (kliknij):

1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę mającą naruszoną sprawność organizmu:
  1)   niezdolną do podjęcia zatrudnienia,
  2)  zdolną do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie aktywizacji zawodowej, wymagającą niezbędnej w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności, wymagającą w celu pełnienia ról społecznych częściowej lub okresowej pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.


> Jak napisac odwolanie do wojewodzkiej komisij do spraw orzekania o niepelnosprawnosci?


Jak napisać odwołanie od decyzji o przyznaniu stopnia niepełnosprawności - porada Godunowa (kliknij)
Wzory odwołań od decyzji ZUS (kliknij), odwołanie dotyczące stopnia niepełnosprawności jest podobne
Odwołanie od decyzji o przyznaniu stopnia niepełnosprawności - przypadek Hanny (kliknij)
Jak umotywować odwołanie - przypadek Hanny (klinij)

Wszystkie linki (szczególnie temat ogólny o odwołaniach ZUS) warto sobie dokładnie przeczytać i napisać na tej podstawie własne odwołanie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-10 09:36
Ze zapytam  a maż  przed wypadkiem pracował... >>>
Bo może by warto złożyć papiery do ZUS..-uu

I maiłby szanse  na rentę z tytułu  niezdolności do pracy..   ta renta jest wyższa ( ZUS) od zasiłku..  na jaki może liczyć..
Nadrzędny Autor Ania Za Dodany 2009-02-11 18:33
Tak to byl wypadek w pracy.Złozylismy wniosek o rente w polowie grudnia i do dnia dzisiejszego czekamy na wezwanie na komisje.
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-02-10 17:48 Zmieniony 2009-02-10 17:51

>Lekarz orzecznik przyznal mezowi umiarkowany stopien niepelnosprawnosci >


czyli otrzymał, po dawnemu ,  rentę II grupą
pytasz , czy  orzecznik postąpił słusznie ?
i tak  - bo dla przykładu w stosunku do ciężej chorych , a nawet leżących całkowicie
i nie  - jeśli uważacie , za słuszne,  złóżcie odwołanie, a kolejna komisja stwierdzi czy dostanie I grupę, taki manewr jest zawsze dozwolony .
czytaj

przyłączam się  także do wypowiedz powyższych rozmówców
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-02-11 16:18
Zgodnie z przepisami  Rozporządzenia Ministra Gospodarki,Pracy i Polityki w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia,  bierze się pod uwagę:
  1)   zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
  2)   ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
  3)   wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
  4)   możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
  5)   ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
  6)   możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.
Warto także zauważyć, że nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających mu stopni niepełnosprawnosci , decyzję podejmuje komisja orzekająca.
Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-02-12 09:09

>>>Tak to byl wypadek w pracy.Złozylismy wniosek o rente w polowie grudnia i do dnia dzisiejszego czekamy na wezwanie na komisje. <<<


Skoro czekacie na  wezwanie do ZUS  to bardziej bym się skupił  n ZUS .. a papiery do  komisji  orzekania można zawsze złożyć..  bo to ma zancznie w  przypadku renty z ZUS  do świadczeń  usług poza rentowych)
Nadrzędny Autor LukrecjaBorgia Dodany 2009-06-18 09:41
słyszałam, że nie warto się odwoływać, bo i tak nigdy nie przyznają więcej z odwołania...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / orzeczenie o niepelnosprawnosci (12187 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill