www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / stopień niepełnosprawności przy nerwiakowlókniakach i glejak (4402 - wyświetleń)
- Autor borysek Dodany 2009-02-11 14:35
Witam wszystkich, jestem nowa. Mam pytanie jaki stopień niepełnosprawności powinien być przy chorobie Reckinhausena i glejaku nerwa wzrokowego. Jest to glejak nieoperowalny. Grożi mi całkowite niewidzenie. Na obu komisjach lekarze ortopedzy nie uznają tej choroby a na glejaku się nie znają jak mnie poinformowali. Proszę o pomoc w tej sprawie. zamierzam się odwolać do sądu. Bo przyznano mi stopień lekki i choroba narządu ruchu a o oczach nie ma mowy.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-02-11 16:26
Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia,  bierze się pod uwagę:
  1)   zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
  2)   ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
  3)   wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
  4)   możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia - poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
  5)   ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
  6)   możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w pełnieniu ról społecznych - poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze lub inne działania.
Standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu powodujące:
  1)   niezdolność do pracy - co oznacza całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu;
  2)   konieczność sprawowania opieki - co oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem;
  3)   konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych - co oznacza zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych.
2. Przez długotrwałą opiekę i pomoc w pełnieniu ról społecznych rozumie się konieczność jej sprawowania przez okres powyżej 12 miesięcy
Standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:
  1)   czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza konieczność udzielenia pomocy,  w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
  2)   częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności.
Standardy w zakresie kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące:
  1)   istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy, co oznacza naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną;
  2)   ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, co oznacza trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu.
Możliwość kompensacji ograniczeń oznacza wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Należy pamiętać , że nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-12 09:11

>>>>Bo przyznano mi stopień lekki i choroba narządu ruchu a o oczach nie ma mowy. <<W  ZUS..  ci przyznano..


Składaj sprzeciw..
Nadrzędny - Autor borysek Dodany 2009-02-12 12:12
Witam i odpowiadam, Byłam na komisji w Powiatowym Centrum ds. Orzekania o Niepełnosprawności- tam przyznano mi stopień lekki i na 5 lat no i odwołałam się do Województwa i podtczymał mi kolejny ortopeda lekki tylko że na stałe. Teraz myślę czy jest sens odwoływać się do Sądu. Bo nowych badań do terminu odwqołania nie będe mieć tylko podkonieć marca, Okulista i rezonans oczodołów.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2009-02-12 13:58
Jednak co jakiś czas lepiej jest odwiedzić lekarza i zbierać nie tylko doświadczenie w leczeniu ,ale i dowody ,że jesteś chory/ra - na przyszłość cz. do następnego badania/orzeczenia . Lekarze orzecznicy lubią 'podpierać ' się w orzekaniu grubą i AKTUALNĄ dokumentacją .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-13 18:20

>>Teraz myślę czy jest sens odwoływać się do Sądu.>>


Zwróć sie do sądu  zwróć sie o badanie przez biegłych sądowych..
Nadrzędny Autor borysek Dodany 2009-02-20 13:01
Witam, odwołam się, jeżel ktość ma to za soba będę wdzięczna za sugestie  jak wygląda ta rozprawa pa
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / stopień niepełnosprawności przy nerwiakowlókniakach i glejak (4402 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill