www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tyt niezdolności do pracy a niepełn od urodzenia (7673 - wyświetleń)
- Autor Agnieszka123456 Dodany 2009-02-12 16:20
Witam,

Może ktoś mi wyjaśnie rzecz dotyczącą renty z tytułu niezdolności do pracy, a mianowicie: jestem osoba niepełnosprawna od urodzenia, pracuje zawodowo (staż 9 lat), od 1,5 roku nie moge pracować ze względu na silne bóle kręgosłupa, które powstały się w okresie zatrudnienia. Teraz jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym (9 miesiąc), byłam ostanio w ZUS-e na komisji ws przedłużenia świadczenia reha. na kolejne 3 msc. Pani doktor powiedziała, że w moim przypadku, mimo że mam wymagany okres skłądkowy (min. 5 lat) , nie mam co się starać o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ schorzenie podstawowe jest od urodzenia. W takiej sytutacji doradziła mi tylko rentę socjalną. Poszłam do informacji w ZUS-e i pani w "okienku" poinformowała mnie, że mam wymagany staż i nie moge starać sie o zwyklą rentę, nie socjalną. Kto ma rację???? Pani z informacji , czy lekarz, który pewnie powiedział jaka jest praktyka przyznawania rent. Z drugiej strony jak mam udowodnić, że bóle kręgosłupa nie sa od zawsze, a od kilku lat , kiedy pracuję.

Proszę o poradę, najlepiej prawnika lub kogoś, kto wie, jakie kroki najlepiej uczynić w mojej sytuacji.
A z drugiej strony , to jest bardzo niesprawiedliwe, dlaczego jeżeli ktoś ma schorzenie , które powstało przed 18rż, pracuje, oddaje składki , nie może starać się o rentę.......
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-02-13 12:58
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
jest niezdolny do pracy,
ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty szkoleniowej.
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
Proponujemy złożenie do ZUS wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Należy jednak wykazać , że  stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu już w okresie zatrudnienia.
O przyznanie renty socjalnej proponujemy wystapić w przypadku nieprzyznania przez ZUS renty z tytułu niezdolności do pracy.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Nadrzędny - Autor Agnieszka123456 Dodany 2009-02-13 13:42
Dziękuję za odpowiedź. Będę  próbować , jeżeli stan zdrowia nie pozwoli mi powrócic do pracy.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-13 18:17
Wiesz jakie  to masz schorzenie  nabyte przed pracą..   Jest to o tyle istotne .. Czy dasz radę że  twój stan pogorszenia zdrowia  nie jest spowodowany  schorzeniem pierwotnym..   jak sie upewnisz  wtedy zawalcz z zusem o rentę z tytułu niezdolności do pracy..
Nadrzędny - Autor Agnieszka123456 Dodany 2009-02-14 20:49
Dzięki, tyle, że jesli chodzi o kręgosłup (a w tym jest teraz problem, z tego też powodu nie moge pracować), to tak naprawdę, każda ułomoość narządu ruchu (nawet krótsza noga), to mam znaczenie i wpływ na obciążenia kręgosłupa. Pewnie wszystko zalezy od tego na jakiego lekarza trafię w ZUS-e. To , że bóle kręgosłupa zaczęły się w okresie zatrudnienia, to ja wiem i lekarz prowadzący, a to co myśli lekarza orzecznik to druga sprawa. A tak na marginesie jest to bardzo niesprawiedliwe. Skoro mam wypracowany min. staż pracy , to dlaczego od razu jestem skreślana na wstępie - z powodu schorzenia pierwotnego. Każdy zdrowy człowiek może mieć problemy z bólami kręgosłupa i co wtedy to jest inna sytuacja niż u mnie.
Nadrzędny - Autor Agnieszka123456 Dodany 2009-02-14 20:53
To tak naprawdę praca zawodowa osób ze schorzeniami nabytymi od urodzenia lub przed 18rż - nie ma sensu, ponieważ to że odprowadza się składki i  tak nie ma znaczenia. A w końcu , jak jest konieczność, ponieważ zdrowie mówi dość, to zus proponuje tylko rentę socjalną (niecałe 500zł) tłumacząc się ,żę schorzenie podstawowe jest od urodzenia. Chore to wszyskto jest ................
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-02-15 18:26

>>>A tak na marginesie jest to bardzo niesprawiedliwe. Skoro mam wypracowany min. staż pracy <<<


Skoro  chcesz  dochodzić swoich praw.. zapomnij o sprawiedliwości  w prawie..  Prawo nie jest sprawiedliwe.. żadne praowo nie jest sprawiedliwe..
Ustawa w Polsce o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy.  mówi  ( podaje w skrócie i nie dosłownie) renta należy sie jeżeli schorzenie  nastąpiło w trakcie okresu zatrudnienia  lub po jego  i są wymagane okresy składkowe  To Ty na komisji w sądzieetc  musisz udowodnić ze twoje  schorzenie  powstało w czasie pracy..  I pod tym kątem gromadź dokumentacje
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z tyt niezdolności do pracy a niepełn od urodzenia (7673 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill