www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny ,a dodatek pielęgnacyjny (30321 - wyświetleń)
- Autor bettispageti Dodany 2009-02-26 22:47
witam wszystkich-myślałam,że trochę wiem o tych zasiłkach ,ale nie .Stoję przed dylematem ,czy moja teściowa  (lat  67),która jest po mastektomii ,po operacyjnym leczeniu jaskry .po zakrzepowym zapaleniu żył-utrzymująca się z emerytury po męzu ,powinna starać się o zasiłek pielęgnacyjny z PCPR -u ,czy z ZUS-u o dodatek pielęgnacyjny? Czytałam na ten temat ,ale nikt nie tłumaczy czym w zasadzie różnią sie te świadczenia. Proszę napisać o które z tych świadczeń(wiem,że nie mogą wystąpić jednocześnie) warto zabiegać,które z nich bardziej się przyda w procesie pielęgnacji i życiu codziennym ? Teściowa mieszka samotnie i nie wykluczam,że z czasem może całkowicie zdana być na pomoc drugiego człowieka .Jeszcze jedno pytanie -czy uprawnienie do zasiłku pielęgnacyjnego otrzyma TYLKO w momencie orzeczenia o ZNACZNYM stopniu niepełnosprawnosci? Jaka jest różnica między nimi?Proszę o pomoc w zrozumieniu tematu-pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor wiz20 Dodany 2009-02-28 15:34
Nie wiem,czy ci dużo pomogę,ale Ja pobieram na mojego niepełnosprawnego syna i zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.Z tego co wiem,to zasiłek pielęgnacyjny wynosi ok 140zł i mój syn ma przyznany ten zasiłek bez względu na próg dochodowy-na cały okres,na który ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności.Świadczenie pielęgnacyjne pobieram na syna,gdyż w orzeczeniu o niepełnosprawności ma zaznaczone,że potrzebuje stałej opieki i nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji,na tej podstawie Ja otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 420zł-ok-.Warunkiem otrzymania świadczenia było nie przekroczenie progu dochodowego 580zł na osobe w rodzinie i Ja musiałam zrezygnowac z pracy zawodowej w celu opieki nad synem.Oba świadczenia pobieram z MOPSU.Nie wiem niestety jak to sie ma do dorosłych-ale wiem na pewno,że oba świadczenia można pobierać jednocześnie,prócz tego pobieram jeszcze zasiłek rehabilitacyjny-50zł-na rehabilitacje syna-po okazaniu zaswiadzczeń,że na taką rehabilitację uczęszczamy.Myśle,że w Pani przypadku nalezy się zgłosić do Zusu-ale nie jestem pewna.Zyczę powodzenia w przedzieraniu sie przez urzedy:)
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2009-02-28 23:18
Dziękuję za zainteresowanie-i wiz20 za odpowiedż.Prawda jest taka,że wiem o zasiłku pielęgnacyjnym bo sama mam dziecko niepełnosprawne i choć nie pobieram świadczenia pielęg,-to słyszałam o nim i wiem,że trzeba zrezygnować ze stałego zatrudnienia.Jednak moje pytanie drąży temat DODATKU pielęgnacyjnego otrzymywanego z ZUS i to chyba w tej samej kwocie co zasiłek pielęg. (od marca 163zL). O które z tych  świadczeń lepiej się starać i które łatwiej uzyskać dle schorowanej teściowej?
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-03-01 13:12
Podpierając Werbenę:

Ze strony ZUS:

Do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej przysługują następujące dodatki i świadczenia:

dodatek pielęgnacyjny - dla osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu


Oraz ze strony MOPS:

      II. ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY
Przyznawany jest w wysokości 153 zł, na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bez względu na dochód rodziny, posiadają:
# niepełnosprawne dziecko;
# osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
# osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do 21 roku życia;
# osoba, która ukończyła 75 lat.

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
# osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
# jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenie częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo Narodowego Funduszu Zdrowia;
# osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Podsumowując:
- Dodatek z ZUS może otrzymać, jeżeli ma stosowne okresy składkowe (prawo do renty z niezdolności do pracy lub do emerytury), a orzecznik ZUS uzna ją, za "całkowicie niezdolną do pracy oraz samodzielnej egzystencji"
- Zasiłek może otrzymać, jeżeli ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i nie spełnia warunków do otrzymania dodatku z ZUS.
Tak bym to widziała...
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-03-01 12:53 Zmieniony 2009-03-01 13:12
witam
Odpiszę najpierw ogólnie , bo ta zasada dotyczy wielu osób .

dodatek i zasiłek to rodzaj dodatkowej pomocy na pokrycie potrzeb wynikających z niepełnosprawności , różnica to kwota i organ wypłacający i należy się jedno z nich, albo dodatek albo zasiłek.
Zus wypłaci temu kto pracował, czyli jeśli człowiek  ma rentę lub emeryturę to powinna otrzymać dodatek pielęgnacyjny, składa się osobno wniosek do zus o to że się należy, i można uwzglednić aby wypłata była dokonywana razem ze świadczeniem rentowym/emerytalnym
Jeśli rozchorował/a  się dana osoba , mając już emeryturę, i nie ma orzeczenia o niepełnosprawności - niech stanie na komisję do PCPR, bowiem podstawą wypłacenia dodatku lub zasiłku  jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności .

Jeśli nie pracowała, nie ma renty/emerytury z Zus - składa się wniosek o zasiłek pielęgnacyjny do MOPS (też potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności), czyli  komórki opieka społeczna w najbliższym jej podległym Urzędzie Miasta/Gminy, czyli gmina wypłaca zasiłek pielęgnacyjny
(zgadza się zasiłek jest niższy o te parę zł od dodatku)

napisałaś

>emerytury po męzu>


ale czy ma orzeczoną niepełnosprawność ? według powyżej opisanej informacji sadzę, że dojdziecie  co dalej zrobić.

czytaj stronę
tam jest szara ramka , naciśnij ją ona się powiększy aby była widocznie czytelna .

Wspominasz w poście także o świadczenie pielęgnacyjne, ale to jest jeszcze całkiem co innego, w przypadku teściowej która ma świadczenie emerytalne po mężu,  to nie dotyczy.
Reasumując - dla teściowej - musi mieć orzeczenie o niepłnosprawności(dawna I lub II grupa) - potem wniosek do zus i tenże będzie wypłacał dodatek pielęgnacyjny .
pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-03-02 17:35
Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny są to dwa różne świadczenia przyznawane na podstawie dwóch różnych ustaw.
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
  1)   niepełnosprawnemu dziecku;
  2)   osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3)   osobie, która ukończyła 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=304
Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany w gminie ,zwykle w referacie świadczeń rodzinnych.
Natomiast dodatek pielęgncyjny jest wypłacany zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Kwotę dodatku  podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=1527
Nadrzędny - Autor bettispageti Dodany 2009-03-03 11:02
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi-tak więc decyzję czy złożyć wniosek do ZUS czy na komisję w PCPR  pozostaję w mojej gestii?  Jeszcze jedna wątpliwość-teściowa ma emeryturę po mężu (swoich lat nie wypracowała)to się tyczy dodatku z ZUS -więc gdyby chciała się starać o dodatek z ZUS -czy ma taką możliwość? I czy dodatek z ZUS daje takie same przywileje jak zasiłek z PCPR-u? Czy będzie ONA uznana za osobę niepełnosprawną i może się starać o zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne (oczywiście jeżeli zostanie uznana za ON)? Mogą się państwu wydawać te pytania dziecinnie proste,ale skoro mam dwie drogi wyjścia -to nie wiem którą z tych dróg wybrać-do ZUS czy do PCPR-u? A tak na marginesie ,o które z tych dwóch świadczeń latwiej się wystarać-chodzi mi o procedury?Proszę o cierpliwośc i wyrozumiałość za nieznajomość tematu-pozdrawiam
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2009-03-03 18:56 Zmieniony 2009-03-03 19:00
witaj
przeczytaj wyżej mój wpis \ teściowa jako że bierze emeryturę po mężu z ZUS , tam wniosek składasz i on wypłaci dodatek pielęgnacyjny,
ale musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności , jeśli go nie posiada , to w tym celu staje na komisje lekarską do PCPR, oni wydadzą  orzeczenie o grupie inwalidzkiej(Bo nie ma lat pracy - to dlatego ta komisja wyda jej orzeczenie o niepełnosprawności), a emerytura toczy się swoim biegiem, i potem mając orzeczenie, wniosek do ZUS,  co więcej na korzyść teściowej bo wypłaci nieco  wyższy .
Tak , mając orzeczenie  o niepełnosprawności, będzie mogła starać się o wszystko co należy się każdej osobie niepełnosprawnej .

napisałaś :

>jak zasiłek z PCPR-u>


teraz tam tylko w celu otrzymania orzeczenia się udajcie.
PCPR nie wypłaca zasiłków
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zasiłek pielęgnacyjny ,a dodatek pielęgnacyjny (30321 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill