www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jestem w zawieszeniu (9045 - wyświetleń)
- Autor Krysia62 Dodany 2009-04-03 14:09
Witam serdecznie. Bardzo proszę o radę co mam dalej robić ? W czerwcu 2007 poszłam na zwolnienie lekarskie, które trwało 9 miesięcy ( tyle można być na zwolnieniu). Przed końcem zwolnienia wystąpiłam o zasiłek rehabilitacyjny, który otrzymałam na 3 miesiące. W trzecim miesiącu zasiłku powtórnie wystąpiłam o zasiłek i otrzymałam na następne dwa miesiące, ale lekarz, który kwalifikował mnie na zasiłek poradził, abym wystąpiła już o rentę, a nie o następny zasiłek. Na początku września złożyłam dokumenty o rentę, a w tym czasie zakończył się już zasiłek rehabilitacyjny. Dokumenty moje były dwa i pół miesiąca w moim oddziale ZUS zanim wysłano je do Warszawy. Komisję miałam w grudniu 2008. Uznano, że nie jestem niezdolna do pracy. Odwołałam się od decyzji lekarza orzecznika. W  tym czasie w styczniu zakład pracy ( Tesco ) nakazał mi stawić się u lekarza zakładowego w celu badań okresowych. Stawiłam się u lekarki, która poinformowała mnie, że nie podpisze mi żadnych dokumentów dopuszczających do pracy, bo z moimi schorzeniami nie nadaję się do pracy w Tesco. Powiedziała żebym czekała spokojnie na komisję . Komisję miałam 05.02. i otrzymałam decyzję ( 20.03 ), że nie jestem niezdolna do pracy. Złożyłam więc odwołanie od decyzji do sądu i poszłam grzecznie do pani doktor poinformować o decyzji komisji i dalszych moich krokach. Stało się to dzisiaj tj 03.04. No i otworzyłam puszkę pandory. Pani doktor uznała, że dobrze robię, bo pracy z takim stanem zdrowia to ja nie znajdę. Zaczęłam dopytywać się co ja dalej właściwie mam robić ? Pani doktor za telefon i dzwoni do ZUS. Dowiedziałam się, że zakład pracy może mnie w każdej chwili zwolnić ( z dniem zakończenia rehabilitacji czyli 19.09.2008r ) i nie jest zobowiązany do stemplowania mi ubezpieczenia, bo nie pracuję. Do pracy iść nie mogę, bo lekarz nie wyraża zgody, na zwolnienie iść nie mogę, bo nie przysługuje mi zwolnienie lekarskie, zarejestrować w urzędzie pracy też się nie mogę, bo jestem nadal związana umową z tesco, które może mnie zwolnić w związku z niestawieniem się w pracy od dnia 20.09.2008. Poszłam po radę do ZUS i usłyszałam, że nie ma dla mnie rady i że jestem w zawieszeniu. Ludzie pomocy, co ja mam robić ???????? W dodatku nie wiadomo kiedy będę miała wyznaczony termin w sądzie ? Jak z tego wybrnąć ? Kto ma mi stemplować ubezpieczenie ? Ja przecież od września jestem na utrzymaniu osób trzecich, nie mam żadnych dochodów. Ja prędzej umrę z głodu niż to się wszystko wyjaśni. Bardzo proszę o pomoc .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-04-04 15:33

>>>które może mnie zwolnić w związku z niestawieniem się w pracy od dnia 20.09.2008. Poszłam po radę do ZUS i<<<


Skoro   zakład pracy  nie może Ciebie zatrudnić po rehabilitacji .. Musi Ciebie zwolnic    Na dzień dzisiejszy jaki jest  Twój statut w TESCO..??? zatrudniona ..?? n a urlopie bezpłatnym .. etc..??
Dostajesz zwolnienie z  Tesco idziesz się  rejestrujesz na drugi dzień...w urzędzie pracy.. Skoro  by Cibie nie chcieli  zwolnic   to ci muszą zapłacić składki zdrowotne (  np. urlop bezpłatny) ..
Moim zdaniem była jakaś niekumata ta pani w ZUS..
Nadrzędny - Autor Krysia62 Dodany 2009-04-05 17:06
No i tu jest właśnie podstawowy problem. Nie wiem jak to jest z moim statusem. Kiedy złożyłam papiery o rentę, a dwa tygodnie później skończył się zasiłek rehabilitacyjny (było to 20.09.2008) chyba coś zostało pominięte. Ja powiadomiłam zakład pracy ustnie, że zamierzam starać się o rentę i tyle. Kiedy otrzymałam odmowę przyznania renty i dostarczyłam ksero odpowiedzi z zus i ksero mojego odwołania od decyzji zakład pracy przysłał mi dokumenty na badania okresowe. Zgłosiłam się do lekarki (styczeń 2009), która poinformowała mnie, że nie dopuści mnie do pracy z takim stanem zdrowia i mam spokojnie czekać na komisję. Komisję miałam 05.02.2009, a odpowiedź (odmowną) otrzymałam 20.03.2009. Napisałam odwołanie do sądu, złożyłam odwołanie w zus, a ksero odpowiedzi z zus wraz z ksero odwołania złożyłam w tesco. Kiedy już to załatwiłam udałam się do lekarki zakładowej z wszystkimi dokumentami i poinformowałam ją o decyzji zus. Była bardzo zdziwiona decyzją i powiedziała, że bardzo dobrze, że się odwołałam. Spytałam się jaki jest w tej chwili mój status ( od września 2008 nie mam żadnych dochodów i jestem na utrzymaniu osób trzecich, gdzie mam przepracowane 23 lata pracy i mogłabym dostawać zasiłek dla bezrobotnych gdybym była zarejestrowana w urzędzie pracy). No i tym pytaniem zaskoczyłam lekarkę, która zadzwoniła do zus i przekazała mi, że zakład pracy może w każdej chwili rozwiązać ze mną umowę o pracę ( za nie stawienie się do pracy od 20.09.2008 ) i odesłała mnie do tej pani w zusie. A tamta zgodnie z tym co powiedziała lekarce przez telefon powtórzyła dodając, że w każdej chwili zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę z dniem 20.09.2008 za nie stawienie się do pracy i teraz nie mam prawa iść do tesco podstemplować legitymacji ubezpieczeniowej, bo oni wcale nie muszą, a ja jestem w zawieszeniu i do niczego nie mam prawa. Powiedziała żebym czekała na termin w sądzie. Ale co ja mam robić i z czego żyć ? Nie mogę się teraz nawet zwolnić, bo szanowna komisja uzna, że skoro zwolniłam się to mogę sobie poszukać innej pracy ( na własne życzenie ). Z tesco w maju 2007 podpisałam umowę o zatrudnienie na czas nieokreślony. I co dalej ?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-04-06 10:13 Zmieniony 2009-04-06 10:19

>>a dwa tygodnie później skończył się zasiłek rehabilitacyjny (było to 20.09.2008<<


Skoro zasiłek  sie  skończył 20 0.9   to powinnaś się zgłosić w poniedziałek 22 września do pracy  9 tak to było w 2008 roku) . Zakład pracy zgodnie z ustawą  powinien ciebie w tym dniu..  skierować na badania okresowe.. dopuszczające do pracy na poprzednim zajmowanym stanowisku..  I po badaniu zatrudnić zgodnie z sugestia lekarza badź zwolnic (  rehabilitacja trwała ponad 3 miesiące) ...

>>>


A tamta zgodnie z tym co powiedziała lekarce przez telefon powtórzyła dodając, że w każdej chwili zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę z dniem 20.09.2008 za nie stawienie się do prac<<

A co Ci w Tesco PISZĄ DO dnia dzisiejszego....?? urlop bezpłatny etc...   Nie ma w kodeksie pracy zawieszenia albo sie jest pracownikiem albo sie nie jest..
  Bo moim zdaniem w kadrach na Ciebie powinno czekać zwolnienie przez zakład.. pracy..  Bierzesz to zwolnienie    rejestrujesz się jako bezrobotna  i masz  przynajmniej świadczenia zdrowotne i zasiłek przez pół  roku..
Nadrzędny - Autor Krysia62 Dodany 2009-04-06 15:14
Tesco nic mi nie pisze. Od momentu jak dostałam skierowanie na badania okresowe, cisza. Lekarka z nimi rozmawiała i na tym się skończyło. Jak byłam u nich to w grudniu dostałam nawet talony jak każdy inny pracownik. Nie dostaję żadnych pism Przecież nie pójdę upomnieć się żeby mnie zwolnili, ale absolutnie nie wiem jaki jest mój status. Usłyszał mój mąż ( jak teraz zawoził dokumenty - ksero odpisu decyzji i mojego odwołania - ja akurat leżałam w łóżku i byłam chora ) ile to będzie jeszcze trwało ? Powiedział, że sam chciałby wiedzieć i na tym się skończyło. Usłyszał jeszcze, że blokuję etat. Czy teraz mam iść do nich ? Jak rozmawiać ? Jakie ja mam prawa ? Nie stawiłam się w pracy od 20.09.2008, a ich reakcja na to była w styczniu 2009. Po tamtym badaniu i opinii lekarki, że nie da mi żadnego dopuszczenia do pracy jest kompletna cisza .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-04-06 15:41 Zmieniony 2009-04-06 15:46
Prawo pracy  nie przewiduje zawieszenia w próżni.. albo się jest zatrudnionym  , albo jest sie na rożnego rodzaju urlopach   w tym bezpłatny.. (  na  bezpłatnym  jesteś  nieubezpieczona  po 30 dniach od rozpoczęcia urlopu.. )   . Podejrzewam że ta forma jest zastosowana wobec Ciebie..  Tesco Ciebie trzyma na urlopie bezpłatnym..
Można być  na zwolnieniu lekarskim ale ta opcja tu nie wchodzi w grę

Idź do lekarki która Ciebie nie dopuściła do pracy  niech ci to da to  na piśmie...  i wyraź zgodę niech TESCO Ciebie zwolni z  przyczyn zdrowotnych , że stan zdrowia nie pozwala  Tobie świadczyć   pracy  na rzecz TESCO..
Nadrzędny - Autor Krysia62 Dodany 2009-04-06 21:25
Bardzo dziękuję za radę. W środę pójdę do lekarki i zobaczymy czy da mi taką opinię na piśmie. Jak da to ok. Jest to też jakaś podkładka do starania o rentę. Jak załatwię tą sprawę to się odezwę, a jak nie załatwię to też się odezwę. Bardzo, bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam:-)
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-04-07 13:23
Na bezpłatny można iśc tylko na pisemny wniosek pracownika - zakład nie może sam wysłać pracownika na bezpłatny.
Zakład powinien zwolnić pracownika zgodnie z art. 53, par. 1b - wyczerpanie zasiłku chorobowego.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-04-07 15:19
teoretycznie masz  rację w praktyce bywa to różnie..  pracodawca proponuje  urlop ( nieoficjalnie np.  na okres zimowy  a na wiosnę zatrudnia...
Nadrzędny - Autor Krysia62 Dodany 2009-04-07 17:36
Wszystko w porządku, tylko teraz zastanawiam się co dalej robić ? Dostałam skierowanie do Szpitala Psychiatrycznego na oddział dzienny. Byłam dzisiaj zapisać się i dnia 15.04 ( środa po świętach ) mam stawić się w szpitalu. Nie wiem teraz czy iść do lekarki zakładowej i załatwiać to zaświadczenie czy nie ? Jak jest traktowana taka terapia ? Leczenie ma trwać 3 miesiące i mam tam chodzić codziennie od 9 rano do 15. Czy może ktoś mi doradzić ? Czy w takim przypadku zakład pracy płaci czy nie ?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-04-08 09:32
     Jeśli 15 kwietnia 2009 r. rozpoczniesz terapię w szpitalu, to musisz przedstawić dokument potwierdzający, że jesteś ubezpieczona. Moim zdaniem obecnie nie jesteś ubezpieczona z żadnego tytułu. Z tego co napisałaś o swojej sytuacji wynika, że nie jesteś zatrudniona, nie pobierasz już świadczenia rehabilitacyjnego i nie masz statusu osoby bezrobotnej. Świadczenie pobierałaś do 19 września 2008 r. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni. Po tym czasie możesz skorzystać z ubezpieczenia jako członek rodziny (jeśli Twój mąż jest ubezpieczony) lub podpisać umowę z NFZ o dobrowolnym ubezpieczeniu.
     Powinnaś przede wszystkim jak najszybciej wyjaśnić sprawę w swoim zakładzie pracy. Przyznaję, że sytuacja wygląda bardzo niejasno, oczywiście jest to mój punkt widzenia. Podzielam zdanie wypowiadających się wcześniej forumowiczów ( godunow i magdan 10 ). Krysiu62, skoro nie powróciłaś do pracy i nie wystąpiłaś pisemnie o urlop bezpłatny to pracodawca powinien rozwiązać z Tobą umowę powołując się na art. 53, par. 1 kp, taka jest procedura. Dziwi mnie fakt, że do tej pory nie byłaś w zakładzie pracy we własnej sprawie. Chyba, że przebywasz na urlopie bezpłatnym i o tym nic nie piszesz. ( Podczas trwania urlopu bezpłatnego pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ). Jeśli nawet tak jest, to musisz wiedzieć, że pracodawca nie opłaca Twoich składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Urlop bezpłatny jest okresem zawieszenia ubezpieczenia, w związku z tym nie jesteś uprawniona do zasiłku chorobowego.
     Nie rozumiem jeszcze paru spraw.
     Jak mogłaś przebywać na zwolnieniu lekarskim 9 miesięcy, skoro ustawa dopuszcza maksymalny okres 182 dni ?
     Napisałaś, że wyjaśniałaś swój status z lekarzem zakładowym i z panią z ZUS. Dlaczego do tej pory nie rozmawiałaś z osobą kompetentną z zakładu pracy ? Przecież to z Tesco byłaś / jesteś związana umową o pracę.
     Napisałaś, cytuję "Ja powiadomiłam zakład pracy ustnie, że zamierzam starać się o rentę i tyle." Jak to, przecież musiałaś dostarczyć do ZUS druki Rp-7 i N-10, a te wypełnia zakład pracy ?
     Krysiu62, zacznij w końcu działać. Wiesz, że nie podejmiesz zatrudnienia, bo nie otrzymałaś zgody od lekarza. A co do przyznania renty, nie wiadomo kiedy sprawa się wyjaśni i na czyją korzyść. Tą bezczynnością ewidentnie sobie szkodzisz. Sama napisałaś, cytuję "Ja przecież od września jestem na utrzymaniu osób trzecich, nie mam żadnych dochodów. Ja prędzej umrę z głodu niż to się wszystko wyjaśni."

     Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-04-08 10:24

>>>Wszystko w porządku, tylko teraz zastanawiam się co dalej robić <<<<


Ja już Pisałem ..  co trzeba zrobić..
Idź do TESCO niech zakład pracy  wystawi ci zwolnienie w trybie  nie dopuszczenia do pracy przez lekarza  medycyny pracy.. Zdrowie nie pozwala ci pracować na poprzednim stanowisku pracy... ,, Weź świstek zaklajstruj się  Urzędzie pracy  i masz wtedy świadczenia... zdrowotne  i  zasiłek dla bezrobotnych..
Nadrzędny Autor Krysia62 Dodany 2009-04-08 12:24
Dziękuję bardzo za rady. Wzięłam się za działanie chociaż nie jest to proste, bo gorący okres przedświąteczny i teraz wszędzie mają ważniejsze sprawy. Co do ubezpieczenia, to tesco cały czas stempluje mi legitymację ubezpieczeniową , mam teraz ważną do 05.05.2009 ( czyli miesiąc ). Jeszcze raz bardzo dziękuję za rady. Jak już pozałatwiam to dam znać.
                                                                      Pozdrawiam serdecznie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jestem w zawieszeniu (9045 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill