www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej? (6745 - wyświetleń)
- Autor edikielce Dodany 2009-05-16 20:41
Od niedawna (grudzień 08)Mam 1grupę inwalidzką 04-O. Nigdy nie pracowałam(bylam mezatka). Mam 32lata. Czy przysługuje mi renta socjalną?  Mam wrodzoną wadę wzroku wykszta niedawno-stozek rogówki. Czy mogę ubiegać sie o zasiłek okresowy?
Nadrzędny - Autor edikielce Dodany 2009-05-16 20:42
Miało byc wykryta niedawno.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-05-17 12:28
http://www.mops.com.pl/?pid=40
ale na prawie każdej stronie MOPS-u znajdziesz podstawowe informacje,
od 444 zł. odejmują to, co masz jako stały dochód i mniej więcej tyle wypłacają, ale jeśli mieszkasz z rodziną, to jeszcze oni muszą się zadeklarować, na ile Ci pomagają.
Nadrzędny - Autor edikielce Dodany 2009-05-17 17:38
Tylko jak udowodnić zus ze zachorowałam przed 18rokiem życia. Wtedy okuliści zapisywali tylko okulary. Nie bylo badań komputerowych
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-05-18 18:55
nawet jeśli byś udowodniła ZUS-owi wiek zachorowania (nie wiem nawet, czy to jest w ogóle możliwe bez jakiegoś orzeczenia z tamtych lat), to i tak brak pewności, czy dałby rentę, bo teraz mają takie kryteria, że nawet jak widać tutaj - tylko zabierają renty.
dlatego póki co zostaje Ci MOPS, jeśli szukasz pomocy.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-05-18 19:41
kryteria w zasadzie sa od kilku lat takie sametylko ZUS wiecej placi orzecznikom za odbieranie rent
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-05-18 20:07
powinnam była napisać "kryteria" lub niepisane kryteria. w każdym bądź razie wiemy, o co chodzi.
a fakt pozostaje faktem, że przyznanie lub nie renty czasem przypomina ruletę, ślepy los po prostu.
więc nie warto się na nią nastawiać na 100%, bo można się przejechać.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-05-18 20:18
swiete slowa, wiekszosc ludzi teraz przezywa rozczarowanie
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-05-16 20:52
Renta socjalna przysługuje osobie, która:

   
    * jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          - przed ukończeniem 18. roku życia albo
          - w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          - w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy.
Nadrzędny Autor edikielce Dodany 2009-05-17 17:40
Czytając to dochodzę do wniosku ze renta socjalną mi nie przysługuje..ech
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-05-17 12:25
jeśli nie masz żadnych dochodów, możesz się starać o zasiłek i okresowy i stały (lepiej stały)
może o niego się starać każda osoba niepełnosprawna, której dochody nie przekraczają jakiegoś minimum (chyba 400 coś), popatrz na stronach MOPS-u.
a najlepiej idź do MOPS-u, bo załatwiane, wywiad środowiskowy itd. trwa dosyć długo i żebyś nie straciła kolejnego miesiąca, jeśli faktycznie Ci się należy.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-05-20 09:59
Renta socjalna przysługuje osobie, która:
jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia. Wniosek o wydanie orzeczenia należy złozyć w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Osoby z niepełnosprawnością będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania o przyznanie np. zasiłku stałego. Jednakże nalezy spełniać kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej / dochodowe/.
Informacje można znaleźć w publikacji " Jak skorzystać z pomocy spolecznej"
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/biblioteczka/pomoc_spol2007.pdf
Nadrzędny - Autor edikielce Dodany 2009-05-20 15:33
Dzis była pani z opieki . Ewentualnie przysługuje mi jednorazowy zasiłek . Powód ze moi rodzice maja razem 1500zl. Szkoda ze pominela fakt ze oboje są schorowani i większość kasy idzie na leki.   Dzis kobieta z PZN uświadomiła mi ze opieka dopłaca do komputera. Wie ktos jakie są zasady?
Nadrzędny Autor kurczak Dodany 2009-05-21 17:15
Witam.Ja mam problem który nie wiem jak ugryźć.Od ponad 13 lat mam rentę socjalną+ zasiłek pielęgnacyjny, ostatnio stanęłam na komisji i przedłużono mi o kolejne 3 lata. Niestety duże rozczarowanie czekało mnie w Urzędzie Gminy u pani która zajmuje sie zasiłkami pielęgnacyjnymi, stwierdziła bez większych dyskusji że muszę stawać na jeszcze jednej komisji bodajże Powiatowym Urzędzie do Orzekaniu o Inwalidźtwie gdyż zaświadczenie z Zusu o mojej całkowitej niezdolności do pracy,jest dla niej zwykłym niewartościowym świstkiem.Nowa perspektywa stawania na jakichkolwiek komisjach, czekanie w gigantycznych kolejkach tym bardziej że do swoich lekarzy specjalistów mam wizyty umówione dopiero we wrzesniu napawają mnie przerażeniem.Szukałam w swoim zakresie przepisów mówiących o konieczności stawania na jeszcze jakiś komisjach niestety ja nic nie znalazłam a wszędzie jest mowa że wystarczy zaświadczenie z zusu o niepełnosprawności tylko jak walczyć z bezdusznym urzednikiem już brakuje mi argumentów.Za wszelkę pomoc dziekuję~!!!!!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Co dalej? (6745 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill