www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta - nowe przepisy? (2780 - wyświetleń)
- Autor Jusia Dodany 2008-02-05 18:43
witam,  czy ktoś może słyszał o wprowadzeniu nowych przepisów w przyznawaniu rent? Jestem po operacji kręgosłupa i  mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, w zeszłym roku starłam się o rentę, jednak nie została mi ona przyznana, nawet po odwołaniu, w orzeczeniu lekarz stwierdził, że jestem zdolna do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Chciałabym sprobować znowu ale nigdzie nie mogę sie doszukać informacji czy cos się zmieniło i czy mam jakąś szanse.
Nadrzędny - Autor Viktor Dodany 2008-02-05 19:54
A jak sądzisz... kto będzie utrzymywał "młodych emerytowanych górników" przez tyle lat??? Oczywiście niepełnosprawni ludzie, którzy przez tę grupę zawodową zostaną beż środków do życia:-))
Nadrzędny Autor Marcel Dodany 2008-02-05 20:08
Viktor trochę nie na temat odpowiedziałeś.

A kto przez tyle lat utrzymuje lewych rencistów (przeważnie te osoby mieszczą się w II lub III grupie) - odpowiedzi?

a) oni sami, ze swoich pożal się Boże składek
b) Państwo
c) wszyscy uczciwie pracujący

Prawidłowa odpowiedź to: C

Powinno się zweryfikować wszystkich bez wyjątku i tych którzy mogą pracować (choć niekoniecznie w swoim zawodzie) skierować do pracy.
Niech odpracują i oddadzą to co ukradli i wyłudzili.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-02-06 10:44
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Lekarz orzecznik ocenia niezdolność do pracy, jej stopień a także dokonuje ustaleń dotyczących:
- daty powstania niezdolności do pracy,
- trwałości lub przewidywanego okresu trwania niezdolności do pracy,
- związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- celowości przekwalifikowania zawodowego.
Od orzeczenia lekarza nie przysługuje odwołanie. Orzeczenie stanowi podstawę dla organu rentowego do wydania decyzji w sprawie świadczeń uzależnionych od stwierdzenia niezdolności do pracy

Od 1 stycznia 2005 r. weszły w życie przepisy wprowadzające dwuinstancyjność w postępowaniu orzeczniczym. Organem orzekającym w I instancji jest lekarz orzecznik ZUS, natomiast w II instancji orzekają komisje lekarskie Zakładu. Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Sprzeciw można wnieść za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Prawo wniesienia sprzeciwu przysługuje od orzeczenia lekarza orzecznika wydanego po 31 grudnia 2004 r.(www.zus.pl). Od decyzji w sprawie renty przysługuje ci prawo wniesienia odwołania do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji. Jeżeli organ rentowy uzna twoje odwołanie za słuszne, zmienia decyzję. Jeżeli odwołanie nie zostało uwzględnione, ZUS przekazuje sprawę nie później niż w terminie 30 dni do sądu wraz z uzasadnieniem.
Jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego nie wniesiono sprzeciwu lub po dniu wydania orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje sprawę do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia. W tym przypadku organ rentowy, wydając nową decyzję, uchyla jednocześnie poprzednią decyzję. Od nowej decyzji przysługuje odwołanie do sądu.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Więcej o emeryturach i rentach: www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5083
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta - nowe przepisy? (2780 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill