www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / rehabilitacja (8672 - wyświetleń)
- Autor zuźka Dodany 2009-05-19 12:50
Jestem osobą z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Niedawno byłam w Szpitalu Uzdrowiskowym na 3-tygodniowym turnusie. Myślałam, że rehabilitacyjnym. Tymczasem mój pracodawca nie chce udzielić mi tzw. zwolnienia z pracy, twierdząc, że pobyt w uzdrowisku nie był pobytem na turnusie rehabilitacyjnym. No cóż, gra słów. Jak go zwał, tak zwał, faktem jest, że miałam zabiegi rehabilitacyjne. Pomocy, mam nieusprawiedliwioną nieobecność i brak wynagrodzenia za czas nieobecności. Nie wiem jaki będzie następny krok pracodawcy!
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-05-19 13:08
Poproś pracodawcę po prostu o urlop wypoczynkowy za ten okres.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-05-20 08:51
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych turnus oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Organizatorzy oraz ośrodki, w których odbywają się turnusy rehabilitacyjne muszą być wpisane w rejstr Wojewodów. W rozumieniu ustawy turnus rehabilitacyjny jest formą skierowaną wyłącznie do osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Czym innym jest natomiast skierowanie przez lekarza, osoby ubezpieczonej, bez względu na posiadane orzeczenie o niepełnosprawności, do sanatorium czy na pobyt w szpitalu uzdrowiskowym w ramach przysługujacych świadczeń z NFZ. Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym..
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym,nie częściej niż raz w roku. Zatem zgodnie z przepisami w/w ustawy prawo do zwolnienia przysługuje wyłącznie w wypadku uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Jeżeli  pobyt w szpitalu uzdrowiskowym był w ramach świadczeń z NFZ wówczas nie przysługuje zwolnienie z zachowaniem wynagrodzenia. Pozostaje zatem porozumie z pracodawcą i np. wykorzystanie zarówno urlopu dodatkowego/ w wymiarze 10 dni/ oraz części urlopu wypoczynkowego.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1829
W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy:
http://www.pip.gov.pl/html/pl/porady/07070000.htm
Nadrzędny - Autor zuźka Dodany 2009-05-21 13:10
Dziękuję za odpowiedzi, ale nadal nie jestem przekonana, że nie przysługuje mi to zwolnienie z pracy.
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 21 dni roboczych przysługuje w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, a także w celu wykonania badań, zabiegów leczniczych i specjalistycznych.
Dokładnie w tym celu wykorzystałam przedmiotowe zwolnienie z pracy, na co przedstawiłam zaświadczenie lekarskie.
Ok. mój pobyt nie nazywał się turnus rehabilitacyjny, ale w trakcie pobytu korzystałam z zabiegów rehabilitacyjnych, leczniczych itd.
Skierowanie na ten pobyt dostałam od lekarza poz w celu usprawnienia po urazie. NFZ skierował mnie nieodpłatnie, w ramach leczenia poszpitalnego. Przecież to z definicji jest turnus rehabilitacyjny!
Będę wdzięczna za kolejne komentarze, pozdrawiam:)
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-05-21 13:24
Z definicji to Ty byłaś w sanatorium.
Już masz wszystko wyjaśnione.
Nadrzędny - Autor siwek Dodany 2009-05-21 13:30
Nie wiem,jakie są teraz przepisy,ale dawniej do szpitala sanatoryjnego wyjeżdżało się na zwolnienie lekarskie.Zwolnienie lekarskie wystawiał lekarz wydający skierowanie,albo lekarz w sanatorium.
Nadrzędny - Autor zuźka Dodany 2009-05-21 13:53
I tak jest nadal!
Przed wyjazdem napisałam prośbę do pracodawcy o udzielenie zwolnienia z pracy na czas pobytu w Szpitalu Uzdrowiskowym, zobowiązując się do dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego pobyt,  i otrzymałam zgodę.
Dziękuję za wszystkie rady:)
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-05-22 09:56
Jeśli sanatorium w ramach szpitala to dostajesz zwolnienie lekarskie, jeśli sanatorium w normalnym trybie (nawet w szpitalu) to nie masz prawa do zwolnienia lekarskiego.
Dziewczyno, kolejny raz Cię informuje w tym przypadku byłaś w sanatorium i możesz co najwyżej prosić swojego szefa o urlop i przestań drążyć temat. A jeśli uważasz się, że jesteś pokrzywdzona to idź ze skargą do inspekcji pracy.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-05-22 10:44
Wiesz, właściwe nazwanie rodzaju leczenia/rehabilitacji i rodzaju zwolnienia z pracy, o jakie się ubiegasz - należało, niestety, do Ciebie. Może trzeba było dostarczyć skierowanie przed - nie byłoby kłopotu teraz.
Jeśli powiedziałaś pracodawcy, że jedziesz na "turnus rehabilitacyjny" to z takiego pobytu powinnaś przedstawić zaświadczenie. To że "myślałaś" lub "uważasz", iż to był taki a nie innych wyjazd - naprawdę, w świetle prawa, nie ma znaczenia. Obowiązek tej wiedzy i odpowiedzialność spoczywa na Twoich barkach.

Teraz wszystko zależy od woli pracodawcy - a rozumiesz, że w "czasach kryzysu" trudno też mieć za złe, kiedy chce zaoszczędzić...

Formalnie - nie byłaś na turnusie. A dlaczego nie chcesz (czy może już próbowałaś) poprosić o urlop za ten okres? To naprawdę jedyne rozsądne, kompromisowe wyjście. Darcie kotów z szefem może się nie opłacić.
Nadrzędny - Autor zuźka Dodany 2009-05-22 12:11
Ok. odpuszczam, przekonaliście mnie!
Spróbuję się dogadać i poproszę o urlop wypoczynkowy za ten okres. Póki co, czekam na odp. na moje odwołanie:)
Mimo wszystko czuję się rozczarowana (oszukana).
Dzięki wszystkim, pozdrawiam
Nadrzędny Autor zuźka Dodany 2009-05-25 07:57
A jednak to nie koniec!
Otrzymana odpowiedź zmusiła mnie do kontynuacji sporu z pracodawcą. Szczegółów na razie nie zdradzam:)
Zobaczymy, gdzie nas to zaprowadzi?
Pozdrawiam wszystkich "Forumowiczów"
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / rehabilitacja (8672 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill